تورم در بازار آهن ناشی از هجوم سرمایه سرگردان به فولاد است
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران:

تورم در بازار آهن ناشی از هجوم سرمایه سرگردان به فولاد است

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران، یکی از موضوعاتی که صنعت فولاد از آن رنج می‌برد را نداشتن استراتژی و برنامه جامع دانست و گفت: با توجه به اینکه ایران جزو 10 کشور برتر فولادساز دنیا است و با عنایت به ظرفیت تولید و فراهم بودن شرایط برای صادرات، باید توجه بیشتری به این صنعت شود. اگر می‌خواهیم از اقتصاد تک محصولی نجات پیدا کنیم باید به منابع موجود در کشور توجه داشت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حمیدرضا رستگار اظهار کرد: شرایط امروز، پیش درآمد اتفاقات گذشته است و یک سری علت و معلول باعث شده تا قیمت‌ها افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته شاهد تحریم صنعت فولاد به عنوان یک صنعت و کالای استراتژیک بوده‌ایم. آخرین بار هم دی ماه سال جاری اسامی بیشتر شرکت‌های فولادی هم به لیست تحریم‌ها اضافه شد که زنگ خطری برای ایران بود.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران بیان داشت: با توجه به ظرفیت تولید و فراهم بودن شرایط برای صادرات فولاد، باید توجه بیشتری به این صنعت شود، افزود: اگر می‌خواهیم از اقتصاد تک محصولی نجات پیدا کنیم باید به منابع موجود در کشور توجه بیشتری شود.

رستگار گفت: متاسفانه در صادرات فولاد نیز چالش‌های زیادی وجود دارد و نمی‌توانند تصمیم منطقی و کارشناسی بگیرند، که یا به طور کل مانع صادرات می شوند یا آن را رها می‌کنند که این نشان از نداشتن برنامه جامع و مدون است.

وی تصریح کرد: افرادی که در این حوزه تصمیم‌گیری می‌کنند، سابقه و تخصصی در زمینه فولاد ندارند و از کسانی که صاحب رای و اندیشه در این حوزه هستند، استفاده نمی‌کنند. روند افسار گسیخته‌ای که از 25 روز پیش شروع شده است باعث شده نظم اقتصادی فولاد در کشور بهم بریزد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران ادامه داد: متاسفانه کار به جایی رسیده که کسانی سرمایه‌ خود را وارد این حوزه کرده‌اند که نباید این کار را می‌کردند لذا هجوم سرمایه سرگردان در فولاد، باعث ایجاد تورم در بازار آهن شده و به هرحال باعث افزایش بی‌رویه و غیرمنطقی قیمت‌ها شده است.

رستگار بیان داشت: دلیل اصلی هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار فولاد، سرمایه‌گذاری در این بخش است و بدون تردید افرادی که این کار را کرده‌اند همکاران صنف آهن و از حوزه توزیع‌کننده آهن و فولاد نیستند. لذا قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی حتی وزارت اطلاعات، با شناسایی افراد سودجو، دلیل افزایش قیمت آهن را پیدا کنند.

وی گفت: آنچه از ظاهر امر پیداست، مشکل اصلی کمبود مواد اولیه است اما داستان موضوع دیگری است. برای جلوگیری از این روند افسارگسیخته باید از تولید تا مصرف نظارت و کنترل حاکم باشد. به طور مثال توزیع فولاد و آهن باید از کانال توزیع که همان اتحادیه آهن و فولاد است انجام شود؛ چرا که آن‌ها می‌دانند کسی که اقدام به خرید می‌کند مصرف کننده واقعی است یا دلال. بدون تردید موضوع توزیع و قیمت‌گذاری فولاد در کشور کاملا غیرشفاف و مشکوک است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران، بخشی از گرانی‌ها را از سمت تولیدکنندگان دانست و اظهار کرد: تولیدکنندگان دلیل گرانی را کمبود مواد اولیه عنوان می‌کنند. همچنین توزیع قطره چکانی محصولات باعث می‌شود سود اصلی به جیب کسانی رود که خارج از حوزه فولاد و آهن هستند.

رستگار یادآور شد: بارها به مسئولان وزارت صمت انتقاد کرده‌ایم که اگر تصمیمی در مورد قیمت می‌گیرید چرا از اتحادیه آهن و فولاد تهران که مسئول توزیع است، نظرخواهی نمی‌کنید؟ وقتی جایگاهی نداشته باشیم قطعا در مورد چنین اتفاقاتی، نمی‌توانیم کار درستی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از علت‌های گرانی، محدودیت‌های عرضه کالا در بورس است. از نظر ما و اتحادیه‌های تخصصی بورس کالا جایگاه خوبی برای کشف قیمت نیست و نحوه قیمت‌گذاری در بورس کالا غیرشفاف است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران ادامه داد: به نظر من باید بر اساس قانون هرکس کار و مسئولیت خود را به درستی انجام دهد.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، رستگار در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه ما به عنوان توزیع‌کنندگان مویرگی آهن و فولاد در جریان هیچ‌یک از تصمیماتی که گرفته می‌شود، نیستیم و از نظر ما دست‌هایی پشت پرده است که جریانات مالی پنهانی را رقم می‌زنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
زنجیره فولاد از سیاست‌های دستوری رنج می‌برد
نباید در حمایت‌های دولت تبعیضی وجود داشته باشد
مازاد مصرف داخلی امسال فولاد به ۱۰ میلیون تن می‌رسد
گل‌گهر در تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن، از برنامه جلوتر است
صنعت فولاد کشور نیاز به تصمیمات کارشناسی‌شده دارد
بازدید از کارخانجات شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد
سیاست ما توسعه صادرات است
گندله‌سازی یک‌میلیون تنی کردستان در راه است
ثبت رکورد جدید در تولید روزانه آهن اسفنجی
سیاست وضع عوارض صادراتی بر سنگ آهن جواب داده است
۹۷۰ کیلومتر خط آهن به بهره‌برداری رسید
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: