واکنش بازارهای کامودیتی به شیوع ویروس کرونا

واکنش بازارهای کامودیتی به شیوع ویروس کرونا

به دلیل اهمیت نقش چین در صنعت، این گزارش به بررسی تاثیرات ویروس کرونا در بازار کامودیتی‌ها می‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از CRU، با در نظر گرفتن ویروس SARS به عنوان معیار، تاثیر ویروس کرونا بر تولید ناخالص داخلی و تولید صنعتی چین می‌تواند تا یک درصد باشد، اما خطای زیادی در این تخمین مقدماتی وجود دارد زیرا هنوز اخبار جدیدی از این ویروس منتشر می‌شود. تاثیر ویروس SARS در قیمت جهانی کامودیتی‌ها تقریبا صفر بود، اما در حال حاضر تاثیر ویروس جدید کرونا بر قیمت و تقاضای کامودیتی‌ها بیشتر خواهد بود زیرا چین مصرف‌کننده حدود نیمی از کامودیتی‌های جهان است.

مقدمه

شیوع ویروس جدید کرونا در اواسط دسامبر 2019 آغاز شد. این ویروس شباهت 75 تا 80 درصدی به SARS دارد که در نوامبر سال 2002 آغاز شد و تا اواخر 2003 ادامه داشت. تنها در طول 10 روز از 16 ژانویه تعداد مبتلایان چین از 45 نفر به سه هزار نفر رسید. در روز 28 ژانویه آمار مرگ و میر به 106 نفر رسید و موارد ابتلا در 12 کشور دیگر شامل آمریکا، ژاپن، فرانسه و سنگاپور گزارش شد. اما به گفته کمیسیون ملی بهداشت چین، تاکنون بیش از 67 هزار نفر مبتلا به این ویروس شناسایی شده‌اند که خوشبختانه قریب به 8.3 هزار نفر از این ویروس جان سالم به در برده‌اند و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

پس از شیوع این ویروس، رفت و آمد بیش از 60 میلیون نفر در 15 شهر چین به صورت کامل یا نسبی متوقف شد. همچنین برای جلوگیری از رفت و آمد انبوه مردم به محل کار، دولت چین مدت تعطیلات سال نو را افزایش داد.

شهر ووهان، مرکز استان هوبی جمعیت 60 میلیونی دارد. موقعیت این شهر در مرکز استان و نزدیکی آن به رود یانگ‌تسه، ووهان را به قطب مهم لجیستیک چین تبدیل کرده است. این شهر همچنین یک مرکز صنعتی است که دومین شرکت بزرگ خودروسازی چین یعنی DFAC در آن قرار گرفته است؛ این شرکت سرمایه‌گذاری‌های مشترک با خودروسازان خارجی مانند نیسان، هوندا و رنو دارد.

اندازه و شدت ویروس کرونای ووهان در مقایسه با SARS

شیوع ویروس، اتفاقی نسبتا نادر است که اقتصاددانان به آن قوی سیاه می‌گویند. پیش‌بینی تاثیر اقتصادی رویدادهای نادر به ویژه در حین انتشار اخبار جدید آن، نسبتا دشوار است. اما با نگاه به وقایع مشابه گذشته، می‌توان به سنجش مناسبی از این ویروس جدید دست یافت. شیوع ویروس SARS در چین رویداد مناسبی برای مقایسه است. شیوع این ویروس در ماه نوامبر سال 2002 آغاز شد و تا اواخر 2003 نیز ادامه داشت.

جدول زیر، تاثیر اقتصادی ویروس SARS را ارزیابی می‌کند. اما باید توجه داشت که جداسازی تاثیر شوک ویروس SARS از بقیه عوامل تاثیرگذار بر داده‌ها بسیار دشوار است. تاثیر جهانی بین 30 تا 100 میلیارد دلار تخمین زده شده است. همچنین این ویروس باعث کاهش تقریبا 1 درصدی در تولید ناخالص داخلی چین و 0.5 درصدی در تولید ناخالص داخلی منطقه آسیای جنوب شرقی و همچنین تاثیر ناچیز در رشد جهانی شد. تعداد گردشگران به چین بلافاصله بعد از شروع SARS افت شدیدی داشت. همچنین خرده‌فروشی نیز در ابتدا افت داشت. پس از آن، در نیمه نخست سال 2003 تولید صنعتی و تولید خودرو نیز کاهش داشتند. رشد سالانه تولید صنعتی کاهش 0.8 درصدی و تولید خودرو افت 5 درصدی داشت.

مشاهده می‌شود که این ویروس تاثیر آنی بر خرده‌فروشی و گردشگری داشت. بسته به شدت شیوع، این تاثیر ممکن است در سایر داده‌های اقتصادی مانند تولید خودرو، ساختمان و تولید صنعتی بروز پیدا کند.

هوبی پرجمعیت‌ترین استان در چین مرکزی است که سهم حدود 5 درصدی در خرده‌فروشی کشور دارد. این ویروس حرکت مردم را محدود کرده است و باعث ترس در خرید غذا و بنزین شده است. اما با ادامه قوانین محدودیت تردد مردم، افت تقاضای بنزین ممکن است ادامه داشته باشد.

استان هوبی همچنین یکی از بزرگ‌ترین مناطق تولید خودرو در چین است و شرکت فولادی WISCO (زیرمجموعه شرکت فولادی Baowu) نیز در این استان قرار دارد. علاوه بر این، بیش از 30 درصد ظرفیت تولید کود فسفات چین و چندین منطقه معدنی سنگ فسفات در این استان قرار گرفته است. محدودیت تردد و افزایش مدت تعطیلات می‌تواند باعث کاهش تولید شود.

تفاوت‌های احتمالی ویروس کرونای ووهان با SARS

دلایل زیادی برای مناسب نبودن تاثیر اقتصادی SARS به عنوان معیار سنجش ویروس کرونای ووهان وجود دارد.

در مقایسه با واکنش چین به ویروس SARS، این کشور در هفته‌های اخیر با سرعت و کارآمدی بسیار بالاتری برای مقابله با کرونا اقدام کرده است. سازمان بهداشت جهانی واکنش سریع چین را تحسین کرده است. گرچه اقدامات سخت‌گیرانه برای کنترل ویروس در مراحل ابتدایی ممکن است در کوتاه‌مدت تاثیرات شدیدتری داشته باشد، اما مهار ویروس می‌تواند تاثیر کلی بلندمدت را کاهش دهد.

همچنین از جهت پزشکی نیز ویروس کرونا تفاوت‌هایی با SARS دارد؛ این بیماری قبل از بروز علائم منتشر می‌شود، اما نرخ مرگ و میر آن تا به حال نسبتا کمتر بوده است. علاوه بر این، پیشرفت چشم‌گیر تکنولوژی نسبت به سال 2002 باعث دست‌یابی سریع‌تر به واکسن خواهد شد.

انتشار ویروس به سایر نقاط جهان

گذشته از تاثیر این ویروس در چین، تاثیر جهانی آن می‌تواند نسبت به ویروس SARS گسترده‌تر باشد. چین در حال حاضر دومین اقتصاد بزرگ دنیا است و روابط آن با اقتصادهای دیگر نسبت به 15 سال پیش افزایش داشته است. اقتصاد چین نسبت به سال 2002 تقریبا 4.5 برابر رشد کرده است و صادرات چین نیز سه برابر شده و سهم 12 درصدی از کل تجارت جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. در سال 2012 گردشگران چینی بیشترین سهم را از بین پرداخت‌های انجام شده توسط توریست‌ها در خارج از کشور داشتند؛ مردم چین سالانه 250 میلیارد دلار در گردشگری خارج از کشور خرج می‌کنند، در حالی که مردم آمریکا تنها 150 میلیارد دلار خرج می‌کنند.

شکل زیر نمای مناسبی از نحوه انتقال شوک چین به سایر نقاط جهان ارائه می‌دهد. انتقال معمولا از طریق روابط تجاری و مالی چین و سایر کشورها رخ می‌دهد. بازارهای مالی معمولا اولین واکنش را نشان می‌دهند که طبق نظریه‌های اقتصادی، عمدتا در واکنش خود زیاده‌روی می‌کنند. با در نظر گرفتن نگرانی‌ها و عدم قطعیت، واکنش گردشگری نیز می‌تواند نسبتا سریع باشد.

بازارهای کامودیتی نگرانی خود را ابراز می‌کنند

چین در حال حاضر مصرف‌کننده حدود نیمی از کامودیتی‌های جهان است؛ این کشور سهم 50 درصدی در مصرف جهانی مس و 60 درصدی در مصرف جهانی سنگ آهن دارد. بازارهای کامودیتی نگرانی‌های خود را ابراز می‌کنند. پس از افزایش نگرانی در خصوص چشم‌انداز رشد اقتصادی چین، قیمت‌های سنگ آهن، مس و نفت خام افت داشتند. در مقابل، تقاضا برای دارایی‌های امن مانند طلا و اوراق قرضه 10 ساله خزانه‌داری آمریکا از اواسط ژانویه تثبیت شده است.

این واکنش بازار کامودیتی‌ها قابل انتظار بود، زیرا بازارهای مالی اغلب اولین واکنش را به تغییرات در جو اقتصادی دارند. در بازار کامودیتی‌ها، قیمت نفت و مس که معاملات سنگینی در بازارهای آتی دارند، نقش ویژه‌ای به عنوان معیار اقتصاد جهانی دارند. بازارهای ارز تا به حال نسبتا آرام بوده‌اند، اما اگر ارزیابی موقعیت بدتر شود، ممکن است شاهد تضعیف یوان در مقابل دلار آمریکا باشیم.

در ماجرای شیوع ویروس SARS، قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها تغییر چندانی نداشت. اما باید توجه داشت که نقش چین در بازارهای جهانی کامودیتی در آن زمان بسیار کم‌رنگ‌تر بود؛ چین سهم تنها 20 درصدی در مصرف مس و 25 درصدی در مصرف سنگ آهن داشت.

بازارهای سهام نیز با نگرانی در خصوص تاثیر شیوع ویروس بر رشد اقتصادی چین، واکنش منفی به این اخبار داشتند. جای تعجب نیست که شاخص مرکب شانگهای از روز 20 ژانویه، نسبت به ابتدای سال 4 درصد افت داشت در حالی که سایر شاخص‌های بزرگ واکنش‌های مختلفی داشتند.

تاثیر واقعی ویروس کرونای ووهان بر اقتصاد چین و جهان پس از گذشت زمان مشخص خواهد شد. در کوتاه‌مدت، عدم قطعیت کلیدی در خصوص تاثیر اقتصادی ویروس شامل این موارد می‌شود: اول، میزان موفقیت مسئولین چین در مهار ویروس؛ دوم، واکنش جو بازار و مصرف‌کننده؛ و سوم، اقدامات سیاسی مانند تسهیل سیاست‌های مالی و پولی. اما در حال حاضر آن‌چه قطعی است این است که بازارهای کامودیتی واکنش داشته‌اند و منتظر تاثیر بلندمدت این ویروس نبودند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
احتیاط واحدهای فولادسازی در تامین مواد اولیه
رشد فعالیت‌های تجاری چین در ماه مارس
افزایش قیمت سنگ آهن بورس دالیان با نگرانی از عرضه
صادرات سنگ آهن ممنوع یا عوارض سنگین بر آن وضع خواهد شد
روند محافظه‌کارانه سود هر سهم فورتسکیو
عدم چالش در بازگشت ارز حاصل از صادرات
مواجهه طلا با جهشی دو درصدی
تاثیر کروناویروس بر صنعت خودروسازی چین
مُهر هفتم طلا و جواهر ایران در دنیا
شروع کاهشی تولید مس چین در ژانویه 2020
تقاضا برای ارز صعودی است
طلا قرنطینه و دلار گران‌ شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: