صادرات ۳۵ میلیارد دلاری طی سال جاری
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد:

صادرات ۳۵ میلیارد دلاری طی سال جاری

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال جاری ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات از کشور انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حمید زادبوم در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استانی و کشوری که در اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص بهبود صادرات کشور در سال جاری اظهار کرد: در شرایط جنگ اقتصادی، تجارت خارجی ما هدف تحریم‌های دشمن قرار گرفته و به ما در زمینه حمل و نقل، نقل و انتقال پول و بازارها به اقتصاد، فشار می‌آورند؛ به هر شکل ما صادرکنندگانی داریم که به هر روی خوش درخشیده‌اند و امیدوار هستیم که وضعیت صادرات در سال ۹۹ (که طبیعتا سخت‌تر از سال ۹۸ است) بهتر شود.

وی ادامه داد: استان خراسان رضوی خود یک قطب اقتصادی است و بخش بزرگی از بازار افغانستان و تاجیکستان در دست این استان است و حتی بخش مهمی از محصولات این استان به پاکستان نیز صادر می‌شود، به همین دلیل خراسان رضوی اهمیت زیادی دارد چرا که بخش مهمی از صادرات کشور را این استان به دوش می‌کشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: در همین شرایطی که ما قرار داریم اگر همین چیزی که امروز صادر می‌شود فقط افزایش در تولید داشته باشیم بنابر تحقیقات تا نزدیک ۱۰۰ میلیارد دلار امکان صادرات به کشورهای همسایه وجود دارد.

زادبوم درخصوص مناسبات تجاری با کشورهای همسایه، یادآور شد: در سال ۹۷، صادرات ما به کشورهای همسایه ۲۴ میلیارد دلار، یعنی چیزی در حدود ۵۴ درصد صادرات ایران به کشورهای همسایه بوده است. در شرایط تحریم راهی نداریم جز اینکه تعامل را با کشورهای همسایه بالا ببریم.

وی افزود: ۶۰ درصد از صادرات ما در ده ماهه سال ۹۸ به کشورهای همسایه بوده است، کشورهای همسایه در سال ۲۰۱۸، یک هزار و ۱۶۰ میلیارد دلار صادرات داشته‌اند که ما حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از این بخش را می‌توانیم صادر کنیم به شرط آنکه تولید را زیاد کنیم و ما دولتی‌ها رفع موانع کنیم و شما همت کنید.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: کسانی‌ که پا در عرصه تولید می‌گذارند فکر نکنند که بازار بسته است، ما اگر سهم خود در کشورهای همسایه را فقط دو برابر کنیم، باز هم پتانسیل بیش از ۷۰ میلیارد دلاری باقی است.

زادبوم درخصوص اقدامات سازمان توسعه تجارت برای رسیدگی به مشکلات صادرکنندگان عنوان کرد: هر هفته چهارشنبه‌ها در سازمان توسعه تجارت، کارگروه توسعه صادرات را تشکیل می‌دهیم و در این جلسات مسائل روز صادرکنندگان با حضور دستگاه‌های ذیربط، اتاق بازرگانی و کنفدراسیون صادرات بحث می‌شود. آن‌هایی که بتوانیم تصمیم می‌گیریم و آن‌هایی که نتوانیم همان‌جا صورت جلسه تدوین می‌کنیم تا آن را پیگیری کنیم.

وی اعلام کرد: بسته حمایتی صادرات طی سه بهمن ماه ابلاغ شد، این بسته دو بخش دارد بخش اول دو هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی است که توسط صندوق توسعه ملی تامین و در اختیار بانک‌های عامل قرار داده می‌شود و بانک به همان مقدار باید از منابع خود بگذارد و نرخ متوسط میانگین می‌گیرد و چیزی در حدود ۱۴ درصد است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: بخش دوم کمک‌هایی است که در ۱۱ گروه طبقه‌بندی شده است که هر چقدر به ما بودجه بدهند در اختیار صادرکنندگان قرار می‌دهیم، بیشتر به صورت غیرمستقیم مانند نمایشگاه‌ها، زیرساخت‌های صادراتی، ایجاد سردخانه و آموزش و تحقیقات است.

زادبوم درخصوص حجم صادرات بیان کرد: طی 10 ماهه امسال، حدود ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات و حدود ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار واردات داشته‌ایم و در مجموع نزدیک به ۷۲ میلیارد دلار تجارت انجام شده است.

وی در خصوص صادرات کشور اظهار داشت: بنابر آمارهایی که ما داریم اگر قیمت‌های پایه فروردین ۹۷ را ضرب در کالاهای صادراتی سال ۹۸ کنیم، صادرات ما نزدیک به هفت میلیارد دلار اضافه می‌شود یعنی ما نزدیک ۴۲ میلیارد دلار صادرات داشتیم چرا که از فروردین ۹۷ تاکنون حدود ۳۰ درصد قیمت پایه صادراتی در گمرک‌ها به خاطر تعهدات ارزی کاهش پیدا کرده است.

بر اساس گزارشی از ایسنا، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: صادرات ما از نظر وزنی ۲۱ درصد در ۱۰ ماهه سال ۹۸ افزایش پیدا کرده است و این نشان‌دهنده این است که واقعیت صادرات افزایشی است که در این شرایط این افتخاری برای ما محسوب می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
توسعه تجارت خارجی به واسطه پژوهش‌های علمی
ساخت فلزات اساسی با بیشترین سهم در بین صنایع
تجارت کشور بدون نقشه جامع تجاری
سیر صعودی ریسک‌پذیری صادرات
حمایت سازمان توسعه تجارت از شرکت‌های خلاق و نوآور
افزایش صادرات وزنی در کنار ذخایر استراتژیک
بازار آزاد برای تاراج سرمایه‌ ملی وضع شده است
افزایش پوشش ریسک صادرات تا 30 برابر سرمایه صندوق
معرفی ظرفیت‌ها و ویژگی‌های منطقه ویژه اقتصادی پارسیان
افزایش تولید و صادرات باید در راستای رقابتی کردن بازارهای خارجی حرکت کند
سهم ۲۵ درصدی صادرات در انتظار بخش معدن
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: