صادرات نقره در هاله‌ای از ابهام
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان‌رضوی مطرح کرد:

صادرات نقره در هاله‌ای از ابهام

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان‌رضوی گفت: سازمان صمت به‌ عنوان متولی بخش معادن از بانک مرکزی خواسته که ارزیابی سنگ‌های قیمتی را که به‌ نوعی از معادن به وجود آمده به آن‌ها بسپارد و از طرفی بانک مرکزی نیز مدیریت و ارزیابی فلزات گران‌بها را بر عهده دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بانک مرکزی با افزایش سقف صادرات مصنوعات نقره تا سه کیلوگرم برای رونق تولید این کالا نیز موافقت نکرده است و به تازگی فعالان حوزه نقره و زیورآلات از مانع جدیدی در حوزه صادرات این کالا سخن می‌گویند؛ آیین‌نامه جدیدی در شورای پول و اعتبار در تیر ماه امسال به تصویب رسیده که بر اساس آن ارزیابی فلز نقره به کار رفته در زیورآلات بر عهده بانک مرکزی و ارزیابی سنگ به کار رفته در زیورآلات بر عهده وزارت صمت است؛ به‌طور مثال سنگ از رکاب انگشتر جدا شود و به وزارت صمت برود و رکاب به بانک مرکزی!

سنگ را از رکاب جدا کنید!

محمدحسین روشنک رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان‌رضوی با انتقاد از این مصوبه گفت: سازمان صمت به‌ عنوان متولی بخش معادن از بانک مرکزی خواسته که ارزیابی سنگ‌های قیمتی را که به‌ نوعی از معادن به وجود آمده به آن‌ها بسپارد و از طرفی بانک مرکزی نیز مدیریت و ارزیابی فلزات گران‌بها را بر عهده دارد و نتیجه این کشمکش این شده که این مصوبه به تصویب رسیده است.

وی افزود: به زبان ساده یعنی شما اگر بخواهید یک انگشتر فیروزه به کشوری صادر کنید، باید رکاب فلزی انگشتر را به بانک مرکزی ببرید و برای آن مجوز و تایید ارزش‌گذاری بگیرید و سنگ فیروزه آن را به‌صورت جداگانه به سازمان صمت ببرید و برای این سنگ قیمتی نیز یک مجوز بگیرید، زمانی که می‌خواهید این انگشتر را از کشور خارج کنید به دلیل اینکه دو مجوز برای شما صادر شده نمی‌توانید به‌ صورت یک انگشتر آن را خارج کنید و باز باید این دو قطعه را جداگانه به ناظر گمرک تحویل دهید.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان‌رضوی تاکید کرد: این یعنی ما باید بعد از صادرات در آن‌ طرف مرز یک کارگاه تاسیس کنیم که این سنگ را روی انگشتر بگذاریم و بتوانیم آن را بفروشیم. البته کار به این صورت که گفتم انجام نمی‌شود و نتیجه این مصوبه این است که صادرات به‌ طورکلی متوقف‌ شده است.

روشنک تصریح کرد: نتیجه این‌گونه دستورالعمل‌ها و مصوبات خلق‌الساعه این است که جلوی کار قانونی را می‌گیرد و مثلا وقتی که صادرات این محصول افزایش یافته اما در مبادی رسمی اثری از آن نیست، یعنی همه چیز واضح است.

برای ارزش‌گذاری باید به تهران برویم

اسماعیل صمدی یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان مصنوعات نقره در مشهد اظهار کرد: صادرات نقره و مصنوعات آن در کشور بیشتر توسط مشهدی‌ها انجام می‌شود اما درگذشته به دلیل نبود نماینده بانک مرکزی در استان مجبور بودیم کالای خود را به تهران ببریم و در بانک مرکزی ارزش‌گذاری کنیم و همین موضوع باعث کاهش صادرات خراسان رضوی و افزایش صادرات از تهران می‌شد اما با مصوبه اخیر کار برای ما سخت‌تر و پیچیده‌تر شده است.

وی مدعی شد: با این مصوبه عملا تمام صادرات ما در این حوزه به صفر رسیده است و حداقل از طرف فعالان مشهدی که عمده این بازار را بر عهده‌ دارند اطمینان دارم که هیچ صادراتی صورت نگرفته و هنوز برای آن راهکار اجرایی در نظر گرفته نشده و صادرات ما معلق شده است؛ زیرا در این مصوبه آمده که ضوابط اجرایی آن از سوی بانک مرکزی تدوین و ارائه می‌شود اما تاکنون چنین چیزی اعلام‌ نشده است.

هنوز ابلاغ نشده است

علی غفوری‌مقدم معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان رضوی گفت: از زمانی که این مصوبه به تصویب رسیده است با توجه به میزان  بالای این صادرات در استان خراسان رضوی پیگیری‌های لازم را انجام دادیم تا شیوه اجرایی آن را دریافت کنیم اما تاکنون ابلاغ رسمی انجام‌ نشده است.

وی افزود: این آیین‌نامه تاکنون به مرحله اجرایی نرسیده است و اگر این کار انجام شود قطعا برای ابهاماتی که امروز در ذهن ماست پاسخ و راهکاری پیش‌بینی می‌شود اما تا ابلاغ رسمی اعلام‌ نشده نمی‌توان اظهار نظر کرد.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان رضوی در توضیح این آیین‌نامه تصریح کرد: در این آیین‌نامه آمده که ارزش‌گذاری فلزات گران‌بها بر عهده بانک مرکزی بوده است و ارزش‌گذاری سنگ‌های قیمتی موجود در مصنوعات نیز بر عهده سازمان صمت خواهد بود.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، محمدعلی امیرفخریان نیز در پاسخی کوتاه به این پرسش که آمار رسمی صادرات مصنوعات نقره قبل و پس ‌از این مصوبه چه میزان بوده است، اعلام کرد: از اردیبهشت‌ امسال آماری از تجارت خارجی از سوی گمرک ایران در این خصوص ارائه نشده است و به همین دلیل آمار صادرات مصنوعات نقره در دسترس نیست.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
از تولیدکنندگان و صادرکنندگان حمایت کنید
درختی از جنس نقره، چاره‌ای برای کاهش انتشارات کربنی
تاجران از سرمایه‌گذاری در بازار طلا روی‌ برمی‌گردانند
بازار جهانی فلزات گرانبها در انتظار اجلاس گروه 20
درخشش نقره، سهام شرکت Endeavor را رشد داد
فولاد سیرجان ایرانیان، نقره‌ای شد
چشم‌انداز افزایش 70 درصدی در تولید نقره شرکت آوینو
تقاضای نقره در سال 2018 بیشتر می‌شود
مکزیک برترین تولیدکننده نقره جهان است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: