قیمت شمش چدن ما را به زانو در آورده است!
مدیرعامل شرکت روزان قطعه تاک:

قیمت شمش چدن ما را به زانو در آورده است!

مدیرعامل شرکت روزان قطعه تاک گفت: مهم‌ترین مشکلی که ما در حال حاضر با آن مواجه هستیم، معضل قیمت شمش چدن است که ماده اولیه این صنعت محسوب می‌شود؛ افزایش نامتعارف و روزبه‌روز شمش چدن در بازار داخلی، ما را برای عقد قرارداد با مشتریان جهت تامین قطعات مورد نیاز آن‌ها دچار مشکل کرده است به نحوی که با این شرایط، ترجیح داده‌ایم که تولید را متوقف کرده و در انتظار تثبیت قیمت‌ها باشیم.

عزت‌اله کاظم‌لو در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: ریخته‌‌گری چدن و تولید قطعات در شرکت روزان قطعه تاک با وجود حدود بیست سال سابقه در این صنعت، نزدیک به دو ماه است که متوقف شده و اصلی‌ترین دلیل این وضعیت افزایش بی‌رویه و بی ثباتی قیمت شمش چدن در کشور بوده است.

وی در این مورد افزود: در حقیقت با توجه در شرایط فعلی، ما مجبور شده‌ایم در مورد تولید دست نگه داریم تا قیمت مواد اولیه به ثبات برسد و بتوانیم بر اساس یک قیمت مدون با مشتریان قرارداد ببندیم.

بی‌ثباتی قیمت مواد اولیه

مدیرعامل شرکت روزان قطعه تاک ضمن ابزار امیدواری برای ثبات قیمت مواد اولیه در سال آینده، تصریح کرد: در حال حاضر طبق آخرین قیمت استعلام شده از بازار داخلی در مورد شمش چدن، قیمت این کالا حدود پنج‌ هزار  و ۳۰۰ تومان بوده است که البته ممکن است این قیمت هر لحظه دچار تغییر و تحول شود.

کاظم‌لو در خصوص وضعیت فعلی کارکنان این شرکت و خط تولید آن تصریح کرد: این خط تولید در هنگام فعالیت، برای بیش از ۱۵ نفر ایجاد شغل می‌کند اما در حال حاضر به دلیل تعطیلی آن، این تعداد به ۶ نفر کاهش پیدا کرده است.

وی در خصوص وضعیت فعلی بازار ریخته‌گری چدن در کشور عنوان کرد: وضع بازار چدن در حال حاضر وضعیت چندان واضحی نیست و دلیل اصلی آن نیز بی‌ثباتی قیمت مواد اولیه یعنی شمش چدن است که هر لحظه در حال افزایش است و امروز به بیش از پنج هزار تومان رسیده است. قاعدتا ما با توجه به قیمت‌های موجود فعلی به مشتریان خود اعلام قیمت می‌کنیم ولی قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای افزایش می‌یابند و این مسئله باعث شده است که بازار قطعات چدنی این روزها حال و روز خوبی نداشته باشد.

صادرات مقرون‌به‌صرفه نیست

مدیرعامل شرکت روزان قطعه تاک در خصوص کمبود مواد اولیه در حوزه ریخته‌گری چدن نیز یادآور شد: معمولا شمش چدنی مورد نیاز خود را از اصفهان تهیه می‌کنیم و در مورد دسترسی به مواد اولیه مشکلی نداریم؛ تنها مشکل ما در این زمینه، بی‌ثباتی قیمت و افزایش نامتعارف آن است که تولیدکنندگان را تحت فشار قرار می‌دهد.

کاظم‌لو در مورد تولیدات این شرکت و حجم تولید آن نیز عنوان کرد: تولید این شرکت در سال گذشته نزدیک به ۲۵۰ تن بود که بیشتر شامل شیرآلات کشاورزی و همچنین قطعاتی برای شرکت‌های ماشین‌سازی می‌شد و تماما به مصرف داخلی اختصاص یافت.

وی درباره برنامه‌های شرکت روزان قطعه برای صادرات و حضور در بازارهای خارجی، اذعان کرد: در واقع با توجه به قیمت‌های موجود مواد اولیه، میزان نقدینگی و نیز حجم محدود تولیدات این شرکت، در حال حاضر برنامه‌ریزی برای ورود به بحث صادرات و حضور در بازارهای خارج از کشور، توجیه اقتصادی نخواهد داشت؛ اما اگر ثبات لازم بر این بازار حکم‌فرما شود می‌توان برای توسعه تولید اقدام کرد و در مراحل بعدی برای بازار صادرات برنامه‌ریزی لازم را انجام داد.

این کوره‌ها برای فولاد نامناسب است

مدیرعامل شرکت روزان قطعه تاک همچنین در مورد سایر فعالیت‌های تولیدی این شرکت، عنوان کرد: ما علاوه بر ریخته‌گری چدن، در مواقع لزوم با توجه به توان کوره‌های موجود، به ریخته‌گری آلومینیوم هم می‌پردازیم. این کوره‌ها از نوع دوار هستند و می‌توان از آن‌ها در ریخته‌گری چدن و آلومینیوم استفاده کرد ولی برای ریخته‌گری فولاد مناسب نیستند.

کاظم‌لو درباره امکان جایگزینی قراضه به جای شمش چدن در کوره‌ها و ادامه فعالیت شرکت، تصریح کرد: کوره‌های ما اجازه استفاده از درصد محدودی از قراضه را به عنوان مواد اولیه می‌دهند ولی در مورد استفاده از این مواد مشکل دو چندان است زیرا علاوه بر اینکه قیمت آن با قیمت شمش در حال رقابت است، از نظر دسترسی نیز تولیدکنندگان قطعات چدنی را دچار مشکل می‌کنند.

وی در توضیح این مطلب اضافه کرد: تنها مشکل شرکت‌های قطعه‌ساز برای تهیه شمش چدن، قیمت آن است وگرنه از نظر دسترسی به آن مشکلی نداریم و بلافاصله بعد از درخواست، محموله در کارخانه بارگیری می‌شود ولی تهیه قراضه علاوه بر مشکل قیمت، نیاز به پیگیری‌های فراوان دارد. تهیه جنس مناسب، یکدست بودن، ماشینی بودن و... از مواردی است که باید در هنگام خرید قراضه مد نظر داشت. بنابراین ما بیشتر تمرکز خود برای تهیه مواد اولیه را روی شمش گذاشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت روزان قطعه تاک در خصوص نوع تولیدات این شرکت نیز یادآور شد: بخشی از تولیدات شرکت ما به تولید محصولات روتین اختصاص دارد ولی علاوه بر آن، بخش عمده‌ای از تولیدات این مجموعه را تولیدات قطعات سفارشی‌‌ تشکیل می‌دهد که غالبا شامل قطعات صنعتی است و توسط کارخانه‌های ماشین‌سازی داخلی نظیر ماشین‌آلات بیسکویت‌سازی‌ها و نانوایی‌ها سفارش داده می‌شود.

کاظم‌لو در پایان، وضعیت آینده این صنعت در کشور را این‌طور پیش‌بینی کرد: با توجه به آنچه که از شواهد برمی‌آید، در حال حاضر این صنعت در کشور ما از توسعه مطلوبی برخوردار نیست زیرا ثبات کافی در ان وجود ندارد. صنعت ریخته‌گری در کشور ما نیاز به حمایت جدی و وضع قوانین و دستورالعمل‌های مدون و پایدار دارد تا افرادی قصد دارند پا به عرصه صنعت بگذارند، از سرمایه‌گذاری در این حوزه واهمه نداشته باشند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
تولید شمش دستی دیگر رواج ندارد!
بازار شمش چدن پررونق ولی سود آن کم است
کشور ما به خام‌فروشی خو گرفته است!
همه مشکلات ما از بی‌برنامگی دولت است!
بزرگ‌ترین حجم ذوب‌ریزی را انجام می‌دهیم
می‌توانیم یکی از قطب‌های صنعت چدن در دنیا باشیم
تحریم‌ها به فضای رقابتی بازار کمک کرد!
از پروژه ما، فقط یک سوله باقی مانده است!
تاثیر دوطرفه صنایع ریخته‌گری و خودروسازی بر یکدیگر / قطعات چدنی جایگزینی ندارند
تحریم‌ها باعث شد تولید داخلی جای واردات را بگیرد
ذوب آهن در تولید چدن مذاب رکورد زد
ثبت رکورد ماهانه تولید چدن در ذوب آهن اصفهان
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: