تحریم‌ها به فضای رقابتی بازار کمک کرد!
مدیرعامل شرکت دانا روش اندیشه:

تحریم‌ها به فضای رقابتی بازار کمک کرد!

مدیرعامل شرکت ریخته‌گری دانا روش اندیشه گفت: تحریم‌ها و واقعی شدن قیمت ارز در شرایط کنونی، موجب شد تا واردات محصولات خارجی با ارز دولتی به کشور محدود شود و در نتیجه صنعت ریخته‌گری داخلی موقعیت عرضه محصولات خود و رقابت در بازار را داشته باشد که چنین شرایطی در گذشته هیچ‌گاه حاصل نمی‌شد.

میریاسین سیدشریعت‌دوست در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: اگر بخواهیم وضعیت ریخته‌گری چدن ایران را در یک جمله کوتاه شرح دهیم، باید بگویم که وضعیت این صنعت به دلیل شرایطی که به اجبار برای کشور به وجود آمده است، بسیار عالی است.

محدودیت‌ها صنعت داخلی را شکوفا کرد

مدیرعامل شرکت دانا روش اندیشه درباره وضعیت ریخته‌گری ایران، عنوان کرد: کشور ما در شرایط کنونی با توجه به تحریم‌هایی که توسط دولت آمریکا بر ما تحمیل شده، به شکل کاملا اجباری، به تولیدات داخلی اهمیت داده است که این امر می‌تواند باعث شکوفایی هرچه بیشتر و ایجاد قدرت رقابت با محصولات خارجی شود.

وی در این باره افزود: افزایش قیمت ارز در این دوره سبب شد تا مردم و صنایع کشور نگاهی نیز به صنعت ریخته‌گری در داخل کشور بیندازند و با توجه به افزایش بیش از حد قیمت کالای وارداتی، به مصرف محصولات داخلی روی آورند؛ همچنین اختلاف قیمت بین محصول ایرانی و خارجی، این فرصت را برای تولیدکننده داخلی ایجاد کرده تا با ورود به بحث صادرات بتواند محصول خود را به خریداران خارجی معرفی کند و از طریق فروش آن در بازارهای خارج از کشور، سود مناسبی را نیز به دست آورد.

سیاست غلطی که داشتیم!

سیدشریعت‌دوست با انتقاد از سیاست‌هایی مثل پایین نگه داشتن فرمایشی قیمت ارز در سال‌های گذشته، تصریح کرد: اعمال این سیاست غلط در سال‌های نه چندان دور گذشته باعث شد تا صنعتگران حوزه ریخته‌گری در داخل کشور هیچ‌گاه مجال دیده شدن و ارائه توانایی‌های خود را نیابند و این صنعت همواره در معرض بحران قرار داشته باشد؛ ولی واقعی شدن قیمت ارز، قدرت رقابت را در تولیدکننده داخلی ایجاد کرد. از طرف دیگر با اعمال تحریم‌ها و محدود شدن واردات، بازرگانان کمتر می‌توانند با استفاده از ارز دولتی، بازارهای داخلی را با محصولات کشورهایی مثل چین اشباع کنند و در نتیجه، تولیدکننده داخلی قادر خواهد بود تا سهم خود از بازار داخلی را تصاحب کند.

صنعتگر قدرت چانه‌زنی پیدا کرده است

مدیرعامل شرکت دانا روش اندیشه اثر دیگر محدود شدن واردات را این طور تفسیر کرد: در گذشته به دلیل محدود بودن بازار برای تولیدکننده داخلی، صنعتگران حوزه ریخته‌گری برای اینکه بتوانند خریداران خود را حفظ کنند، با آن‌ها راه می‌آمدند و در واقع قدرت چانه زنی کمی داشتند و معمولا مواد اولیه را به صورت نقد خریداری کرده و محصول را به صورت مدت‌دار به خریدار نهایی می‌فروختند ولی در شرایط کنونی و با افزایش  تقاضای بازار، تولیدکنندگان می‌توانند مشتریان خود را انتخاب کنند که یکی از معیارهای این انتخاب می‌تواند پرداخت به موقع و در نتیجه، افزایش سرمایه در گردش شرکت‌های تولیدکننده باشد.

این عضو خانه صنعت استان آذربایجان شرقی با تایید افزایش قیمت مواد اولیه در این مدت، خاطرنشان کرد: البته هیچ یک از تولیدکنندگان از افزایش قیمت مواد اولیه که در نهایت به افزایش قیمت تمام شده محصول می‌انجامد خوشحال نمی‌شویم ولی باید در نظر داشت که این افزایش قیمت قدرت چانه‌زنی تولیدکننده را نیز افزایش داده که در نهایت به خارج شدن صنعت ریخته‌گری از فشار چند ساله می‌انجامد.

به صادرات نیز می‌اندیشیم

سیدشریعت‌دوست با اشاره به خریداران اروپایی محصولات ریخته‌گری ایران، اذعان کرد: کشورهایی مثل ایتالیا و ترکیه از خریداران خوب قطعات تولیدی کشور ما هستند و شرکت دانا روش اندیشه که عمده محصولات ریخته‌گری آن مربوط به صنایع خودروسازی، تراکتورسازی و قطعات الکترونیکی است علاوه بر نقش‌آفرینی در تامین نیاز داخلی، نگاهی به بحث صادرات نیز داشته و به این موضوع نیز ورود پیدا کرده است تا از این طریق ضمن افزایش میزان تولید، سودآوری ارزی برای کشور ایجاد کند.

وی در این خصوص بیان کرد: کوره‌های مورد استفاده در این شرکت از نوع القایی بوده و قراضه روغنی به همراه مقدار محدودی شمش شارژ می‌شوند؛ مواد اولیه مورد نیاز شرکت در دسترس قرار داشته و از این نظر مشکل خاصی وجود ندارد. البته تولید همواره مشکلات خاص خود را دارد ولی این سختی‌ها و مشکلات قسمتی از شرایط کار هستند و صنعتگران این عرصه نیز آن را پذیرفته‌اند.

باید کار را به کاردان بسپاریم

مدیرعامل شرکت دانا روش اندیشه با ذکر این نکته که شرایط تحریم‌ها و آزاد شدن نرخ ارز موقعیتی را برای صنعت ریخته‌گری کشور مهیا کرد که مسئولان سال‌ها وعده تحقق آن را می‌دادند، بیان کرد: در شرایط کنونی کشور، جنگ امروز با اسلحه نیست؛ جنگ امروز جنگ اقتصادی است و مدیرانی که با کوچک‌ترین تلنگر، حمایت از تولید ملی را رها می‌کنند و دل به واردات خوش می‌کنند، دشمن اقتصادی این کشور هستند و باید با آن‌ها برخورد جدی شده و کار به افراد لایق و کاردان سپرده شود. در حقیقت اگر چرخه تولید این کشور به حرکت درآید علاوه بر اینکه از خروج سرمایه‌های ملی ما جلوگیری می‌شود، برای جوانان ما نیز اشتغال ایجاد می‌شود، فقر و فاصله طبقاتی کم شده و سرمایه به جای اینکه در اختیار گروه معدودی با مناسبات خاص قرار گیرد، بین همه مردم کشور تقسیم می‌شود و نتیجه آن، به وجود آمدن رفاه در کشور است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
تولید شمش دستی دیگر رواج ندارد!
بازار شمش چدن پررونق ولی سود آن کم است
کشور ما به خام‌فروشی خو گرفته است!
همه مشکلات ما از بی‌برنامگی دولت است!
بزرگ‌ترین حجم ذوب‌ریزی را انجام می‌دهیم
می‌توانیم یکی از قطب‌های صنعت چدن در دنیا باشیم
قیمت شمش چدن ما را به زانو در آورده است!
از پروژه ما، فقط یک سوله باقی مانده است!
تاثیر دوطرفه صنایع ریخته‌گری و خودروسازی بر یکدیگر / قطعات چدنی جایگزینی ندارند
ذوب آهن در تولید چدن مذاب رکورد زد
ثبت رکورد ماهانه تولید چدن در ذوب آهن اصفهان
سیر تولید فولاد از چدن خام
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: