می‌توانیم یکی از قطب‌های صنعت چدن در دنیا باشیم
مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد:

می‌توانیم یکی از قطب‌های صنعت چدن در دنیا باشیم

مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد گفت: صنعت ریخته‌گری چدن کشور قابلیت رقابت با تولیدکنندگان بین‌المللی را دارد و می‌توان در این خصوص فعالیت‌های مطلوبی را انجام داد ولی مشکلات ساختاری و موانع موجود، باعث جلوگیری از هرگونه پیشرفتی در این حوزه می‌شود که اولین قدم برای حل این مشکلات، این است که دولت به فعالیت بخش خصوصی میدان بدهد و به سمت خصوصی‌سازی پیش برود.

مهدی مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در مورد فعالیت‌های صنعتی شرکت مهندسی آذرنگ پولاد، اظهار داشت: این شرکت در کنار دو واحد دیگر به نام‌های کارخانه تولیدی صنعتی داکتیل و شرکت ریخته‌های نسوز مهر به عنوان بخشی از یک هلدینگ مشغول به فعالیت بوده و ظرفیت تولید این واحدها در مجموع حدود ۱۷ هزار تن است. در حال حاضر، دو واحد داکتیل و ریخته‌های نسوز با حداکثر ظرفیت در حال فعالیت هستند ولی میزان تولید شرکت مهندسی آذرنگ پولاد پس از مشکلات به وجود آمده به دلیل تشدید تحریم‌ها و لغو صادرات به کشور ایتالیا، کاهش یافته است.

وی در مورد تولیدات شرکت مهندسی آذرنگ پولاد نیز گفت: عمده تولیدات ما در این واحد شامل قطعات متنوعی است ولی بخش عمده آن را قطعات ساختمانی مثل گریتینگ و همچنین پمپ و شیر و نیز مقادیر محدودی قطعات مورد نیاز صنعت خودرو تشکیل می‌دهد.

شروعی دوباره برای صادرات

مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد در خصوص میزان صادرات محصولات این شرکت، یادآور شد: در حال حاضر، حدود ۶۰ درصد از تولیدات شرکت ما به بازار کشورهای عراق و ترکیه صادر می‌شود اما پیش از مشکلات به وجود آمده در پی تحریم‌ها، کشورهایی مثل ایتالیا نیز در فهرست متقاضیان قطعات تولیدی این شرکت قرار داشتند.

وی در مورد برنامه‌های آتی این شرکت برای توسعه و افزایش میزان تولید، بیان کرد: تولید شرکت مهندسی آذرنگ پولاد کمتر از میزان ظرفیت اسمی آن است ولی با توجه به اهمیت بحث صادرات، در حال جایگزین کردن کشور ترکیه به جای کشور ایتالیا به عنوان هدف صادراتی هستیم و قصد داریم که در سه ماهه اول سال آینده، تولیدات شرکت را به حداکثر ظرفیت برسانیم و بهره‌وری را افزایش دهیم.

بریکت گرم را مورد آزمایش قرار می‌دهیم

مرتضوی درباره تامین مواد اولیه مورد نیاز شرکت مهندسی آذرنگ پولاد، تصریح کرد: تقریبا تمامی مواد اولیه مورد نیاز این شرکت از منابع داخلی قابل تامین است؛ قراضه مصرفی ما در کشور موجود است و فروسیلیسیم مورد نیاز این شرکت نیز توسط کارخانه‌های زیادی تولید می‌شود؛ تنها در مورد پترولیوم کک در کشور تا حدودی کمبود وجود دارد که آن را نیز از طریق شرکت‌های بازرگانی وارد کننده تامین می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد در مورد مشکل تامین قراضه و جایگزینی آهن اسفنجی در محصولات این شرکت نیز بیان کرد: به تازگی طرح افزودن درصدی بریکت گرم به عنوان ماده اولیه را در دستور کار قرار داده‌ایم که این موضوع در حال حاضر در مرحله آزمون و خطا است و در صورت تایید نتیجه آزمایش‌ها، در تولیدات ما مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی درباره مزایا و معایب این جایگزینی، تصریح کرد: با توجه به اینکه آنالیز مذاب در طول مسیر تولید اندازه‌گیری می‌شود، قاعدتا کیفیت محصول تولید شده از قراضه یا آهن اسفنجی تفاوت خاصی ندارد اما صنعت ریخته‌گری از نظر نوع سودآوری تفاوت‌هایی با صنعت فولاد دارد که موجب در اولویت قرار گرفتن قراضه برای ریخته‌گران می‌شود.

مرتضوی در این مورد تشریح کرد: ازجمله مهم‌ترین تفاوت‌های استفاده از آهن اسفنجی یا قراضه در خط تولید، این است که در فولادسازی، به دلیل قیمت‌گذاری بر اساس حجم تولید، کاهش قیمت مواد اولیه، یکی از اولویت‌های فولادسازان است و باعث ترجیح آن‌ها به استفاده از آهن اسفنجی که قیمت مناسب‌تری دارد، می‌شود اما با توجه به اینکه در ریخته‌گری، سرعت تولید و تامین نیاز مصرف‌کننده در اسرع وقت، در اولویت تولید‌کننده قرار دارد و قیمت‌گذاری‌ها نیز بیشتر بر حسب نوع محصول تولیدی انجام می‌گیرد، قراضه نسبت به آهن اسفنجی قیمت بالاتری دارد ولی سرعت تولید را افزایش می‌دهد. با این حال، در شرایط کنونی که میزان قراضه مورد نیاز ما تامین نمی‌شود، جایگزینی آهن اسفنجی می‌تواند یک راه‌حل منطقی برای تولیدکننده باشد.

تاثیر تولید خودرو  بر صنعت چدن

مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد درباره وضعیت صنعت ریخته‌گری چدن در کشور، بیان کرد: به طور کلی در کشور ما بزرگ‌ترین مصرف‌کننده قطعات چدنی، صنعت خودرو است؛ بنابراین وضعیت صنعت ریخته‌گری چدن، ارتباط کاملا مستقیمی با رونق بازار تولید خودرو در کشور دارد.

مرتضوی درباره تاثیر وضعیت تولید خودرو بر بازار تولید قطعات چدنی کشور، اظهار کرد: چنانچه صنعت خودرو در کشور در حال حرکت و توسعه باشد، ریخته‌گری قطعات چدنی نیز شرایط خوبی خواهد داشت و چنانچه خودروسازان با کاهش تولید روبه‌رو‌ باشند، قطعه‌سازان نیز بازار نامطلوبی را تجربه خواهند کرد.

وی در این خصوص عنوان کرد: به طور متوسط در هر خودرو حدود ۲۰۰ کیلوگرم قطعه چدنی به کار می‌رود و اگر خودروسازان کشور، ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو در سال تولید کنند، سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن قطعه چدنی مورد نیاز خواهد بود که این میزان فقط تقاضای صنعت خودرو است که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از کل تقاضای قطعات چدنی در کشور را تشکیل می‌دهد.

موانع پیشرفت صنعت چدن

مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد با اشاره به تلاش صنایع خودروسازی کشور برای دستیابی به ظرفیت‌های بالای تولید، افزود: با توجه به این شرایط، وضعیت بازار ریخته‌گری چدن در کشور نباید چندان بد باشد اما قوانین بی‌ثبات موجود و دو عامل مهم دیگر یعنی کمبود نقدینگی و قیمت مواد اولیه، در عدم رونق این بازار تاثیر زیادی داشته‌اند.

مرتضوی با ذکر این نکته که در حال حاضر نقدینگی موجود نزد شرکت‌های خودروسازی کاهش‌ یافته است، خاطرنشان کرد: به طور قطع این شرایط نامطلوب، از خودروسازان به زیرمجموعه‌های آن‌ها ازجمله قطعه‌سازان نیز منتقل می‌شود و در میزان تولید و گردش مالی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. این کاهش نقدینگی، میزان تولید و کاهش سودآوری را در صنعت ریخته‌گری به همراه خواهد داشت که نتیجه آن، از رونق افتادن این صنعت در کشور است.

وی افزایش قیمت مواد اولیه را نیز به عنوان عامل مهم دیگر در جلوگیری از توسعه بازار ریخته‌گری چدن یاد کرد و گفت: افزایش بی رویه و نامتعادل قیمت مواد اولیه ازجمله قراضه در این مدت، به این صنعت آسیب وارد کرده است؛ ما امروز شاهد هستیم که در طی یک ماه و نیم تا دو ماه گذشته، قیمت قراضه در کشور حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است به طوری که قیمت نوع درجه یک این ماده اولیه که در شرکت ما مصرف می‌شود، با رقمی بالاتر از چهار هزار و ۹۰۰ تومان به فروش می‌رسد در حالی که قیمت قراضه درجه یک در ابتدای سال ۱۳۹۶، حدود یک هزار تومان بوده است.

مرتضوی دلیل این افزایش قیمت بی‌رویه قراضه را، وضعیت بازار فولاد کشور دانست و ذکر کرد: صنایع فولادی در گوشه و کنار کشور در حال مصرف قراضه محدود موجود در کشور هستند که با توجه به اینکه میزان تولید قراضه در کشور کمتر از میزان مصرف آن است، سبب شده تا قراضه بسیار کمیاب شده و قیمت آن افزایش یابد.

وی با اشاره به تاثیر افزایش قیمت ارز در استفاده از قراضه در فولادسازی‌های کشور، تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت ارز، در حال حاضر تولید شمش فولادی از قراضه و صادرات این محصول همچنان توجیه اقتصادی دارد؛ بنابراین تعجبی ندارد که فولادسازی‌های کوچک با استفاده از کوره‌های القایی و درصد بالایی از قراضه، به تولید شمش و صادرات آن بپردازند.

می‌توانیم بهترین باشیم!

مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد در خصوص قابلیت حضور تولیدکنندگان چدن ایران در بازارهای بین‌المللی و احتمال موفقیت آن‌ها در این بازارها، خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا بر صنعت کشور که در حال حاضر تاثیر منفی روی حضور ما در بازارهای جهانی داشته است، ایران می‌تواند تبدیل به یکی از قطب‌های تولید چدن در دنیا شود و ظرف مدت چند سال، ظرفیت تولید این محصولات در کشور به چندین برابر میزان فعلی افزایش یابد.

مرتضوی در این باره اضافه کرد: با توجه به قیمت فعلی ارز، کشور ما یک رقیب جدی برای بازار کشورهایی مثل چین و هند برای صادرات این محصول به اروپا است و با در نظر گرفتن سه عامل مهم و تاثیرگذار کیفیت مطلوب، نزدیکی به کشورهای مقصد و قیمت مناسب محصولات چدنی ایرانی، ما به راحتی می‌توانیم سهم خود از بازارهای بین‌المللی را به نحو مطلوبی به دست آوریم؛ در واقع، کیفیت چدن تولید شده در کشور ما علی‌رغم قیمت بسیار پایین‌تر، بسیار مطلوب‌تر از کیفیت محصول مشابه در کشورهای دیگر است.

تولید کمتر از ظرفیت اسمی

مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد در ادامه درباره میزان تولید و مصرف چدن در کشور، ابراز کرد: متاسفانه در مورد میزان تولید و مصرف چدن در کشور، هیچ‌گونه آمار شفافی وجود ندارد ولی بر اساس به شواهد موجود، بسیاری از صنایع ریخته‌گری فعال کشور ما، پایین‌تر از ظرفیت اسمی خود مشغول فعالیت هستند که دلیل اصلی این موضوع، کاهش میزان سفارش‌ها و عدم پایداری این میزان است.

وی افزود: به عنوان مثال، صنایع خودروسازی در مقطعی اعلام کردند که قصد دارند تولیدات خود را به سه میلیون دستگاه برسانند و واحدهای ریخته‌گری نیز با در نظر گرفتن این موضوع، اقدام به توسعه واحد خود کردند ولی این اتفاق نیفتاد و در حال حاضر برای تولید هر قطعه مورد نیاز این صنعت، تعداد زیادی شرکت تولیدکننده وجود دارد که با توجه به عدم وجود سفارش، محکوم به تعطیلی یا کاهش تولید هستند و امروز می‌بینیم که در این شرایط حتی معتبرترین و بزرگ‌ترین واحدهای ریخته‌گری فعال در این حوزه، ناچار به تعدیل ۵۰۰ نفر از پرسنل خود شده‌اند.

باید به سمت خصوصی‌سازی و صادرات برویم

مرتضوی در مورد مشکلات مهم کارفرمایان در صنعت ریخته‌گری کشور، عنوان کرد: مهم‌ترین مشکل در این زمینه، ساز و کارهای موجود، موانع تولید و قوانین بسیار عقب افتاده بین اجزای این سیستم برای ادامه فعالیت است. قوانین حاکم میان کارگر و کارفرما و همچنین دولت و کارفرما بسیار پرنقص است و در واقع، کارفرما در این میان بسیار تنها است!

مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد در مورد راهکار خروج از این وضعیت نیز عنوان کرد: برای رفع این مشکل باید موارد زیادی مثل نقدینگی و برنامه‌ریزی‌های متناسب مدنظر قرار گیرد و راهکارهایی مثل تشویق تولیدکنندگان به صادرات و حمایت از این موضوع در دستور کار نهادهای بالادستی باشد.

مرتضوی تاکید کرد: البته منظور تولیدکنندگان از حمایت، درخواست چندان پیچیده و ناممکنی نیست و همین که ثبات قوانین در حوزه تولید و صادرات وجود داشته باشد و به جای تثبیت نرخ ارز برای راضی نگه داشتن عده‌ای، با دید بلندمدت برای صنعت برنامه‌ریزی شود، می‌توان نقش مهمی در پر کردن ظرفیت‌های خالی موجود و رونق این صنعت در کشور ایفا کرد.

وی در مورد راهکار اساسی مورد نیاز برای اصلاح وضعیت موجود، اذعان کرد: بحث اصلاح، زمانی مطرح می‌شود که بخشی از یک مجموعه دچار اشکال باشد اما وقتی یک مجموعه از ابتدای آن دچار ایرادهای اساسی باشد، باید فکر اساسی‌تری برای آن کرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آذرنگ پولاد در پایان گفت: اساسی‌ترین شرط لازم برای بهبود وضعیت صنعت تولید کشور این است که دولتی بر سر کار باشد که به فعالیت بخش خصوصی میدان بدهد. باید تمام شرکت‌های بزرگ موجود، به سمت خصوصی‌سازی سوق داده شوند؛ وقتی صنعتی مثل خودروسازی خصوصی شود، خودروساز می‌داند که چه خودرویی باید تولید کند که خریدار داشته باشد و دلیلی هم برای جذب حمایت و تعرفه ۹۰ درصدی وجود ندارد؛ ولی اولین قدم این است که دولت به این کار تن دهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
تولید شمش دستی دیگر رواج ندارد!
بازار شمش چدن پررونق ولی سود آن کم است
کشور ما به خام‌فروشی خو گرفته است!
همه مشکلات ما از بی‌برنامگی دولت است!
بزرگ‌ترین حجم ذوب‌ریزی را انجام می‌دهیم
تحریم‌ها به فضای رقابتی بازار کمک کرد!
قیمت شمش چدن ما را به زانو در آورده است!
از پروژه ما، فقط یک سوله باقی مانده است!
تاثیر دوطرفه صنایع ریخته‌گری و خودروسازی بر یکدیگر / قطعات چدنی جایگزینی ندارند
ذوب آهن در تولید چدن مذاب رکورد زد
ثبت رکورد ماهانه تولید چدن در ذوب آهن اصفهان
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: