توسعه ریخته‌گری کشور نیاز به تامین مواد اولیه دارد
رئیس هیئت مدیره شرکت طوس آلم:

توسعه ریخته‌گری کشور نیاز به تامین مواد اولیه دارد

رئیس هیئت مدیره شرکت طوس آلم گفت: صنعت چدن ایران با وجود کیفیت مطلوب و قیمت مناسب در سطح منطقه، در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت افسار گسیخته مواد اولیه در کشور، شرایط مطلوبی را ندارد و تولیدکنندگان قطعات چدنی در کشور با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند.

محمدحسین آرزومند در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: بازار صنعت ریخته‌گری چدن کشور در سال‌های اخیر وضعیت بسیار نامطلوبی داشته که بخش عمده آن مربوط به افزایش قیمت مواد اولیه بوده است. بیشتر شرکت‌های تولیدکننده قطعات ریخته‌گری در حال حاضر به شکل جدی با مشکل تامین مواد اولیه مورد نیاز خود مواجه هستند در حالی که قیمت این مواد لحظه به لحظه افزایش می‌یابد.

رئیس هیئت مدیره شرکت طوس آلم در مورد قیمت مواد اولیه صنایع ریخته‌گری موجود در بازار، عنوان کرد:  قیمت قراضه و شمش چدن به شدت افزایش یافته است؛ به نحوی که قراضه در حال حاضر با قیمت حدود چهار هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌شود و قیمت شمش چدن ذوب آهن با در نظر گرفتن کرایه حمل آن، بالغ بر چهار هزار و ۴۰۰ تومان است که باید با حداقل حجم ۱۰۰ تن خریداری شود و هزینه آن نیز به صورت نقد پرداخت شود.

وی با اشاره به سابقه ۳۷ ساله شرکت طوس آلم در تولید قطعات چدنی، در خصوص مشخصات این شرکت، خاطرنشان کرد: شرکت در سال ۱۳۶۱ تاسیس شده است و در حال حاضر با ظرفیت تولید سالانه ۱۰ هراز تن و اشتغال به کار حدود ۱۴۰ نفر پرسنل به صورت مستقیم، با استفاده از کوره‌های القایی یک و سه تنی، به تولید انواع بوش سیلندر می‌پردازد اما در عین حال در اکثر مواقع به ظرفیت تولید خود نمی‌رسد.

حساس‌ترین قطعه در سیلندر

آرزومند قراضه‌های مورد استفاده در کوره‌های این شرکت را عمدتا شامل سیلندر، پوسته‌های گیربکس، پوسته‌های سیلندر، پوسته‌های لنگر تراکتور ذکر کرد و گفت: در شارژ کوره‌ها معمولا از حدود ۴۰ درصد شمش و ۶۰  درصد ضایعات استفاده می‌شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت طوس آلم در این خصوص بیان کرد: شرکت طوس آلم در ایران دارای بزرگ‌ترین خط تولید با روش سانترفیوژ بوده و فعالیت خود را به صورت تخصصی بر تولید بوش قرار داده است. خط تولید این شرکت دارای۶۰  قالب است که به صورت روزانه در حال فعالیت هستند و بوش‌های با قطر۴۰ تا ۳۰۰ و۳۷۰ را تولید می‌کند.

وی یادآور شد: بوش یکی از حساس‌ترین قطعات موجود در سیلندر به شمار می‌رود و تولید آن نیاز به دقت بالایی دارد و چه از نظر مراحل تولید و چه از نظر مواد اولیه مورد نیازمند توجه بالایی است. در حالی که مواد اولیه مورد نیاز ما، ازجمله شمش، قراضه و فروآلیاژها با افزایش قیمت بسیار زیادی روبه‌رو بوده‌اند و تهیه آن برای تمام واحدهای تولیدی مشکل شده است.

آرزومند در این مورد تاکید کرد: هرآنچه این شرکت در این سال‌ها به آن دست یافته، حاصل دسترنج متخصصان داخلی بوده است که با استفاده از دانش روز دنیا، تجهیزات مورد نیاز شرکت را بومی‌سازی کرده‌اند.

بازار مطلوب ریخته‌‌گری

رئیس هیئت مدیره شرکت طوس آلم در خصوص مشتریان محصولات این شرکت نیز ابراز کرد: محصولات این شرکت به طور عمده برای مصرف صنایع داخلی تولید می‌شوند و اغلب مشتریان آن در این حوزه، صنایع خودروسازی هستند و شرکت‌هایی مثل پیستون‌سازی ایران از خریداران این محصولات هستند.

وی با اشاره به بازار مطلوب محصولات ریخته‌گری ایران در مقایسه با محصولات کشورهای دیگر در این حوزه بیان کرد: هر زمان که امکان صادرات وجود داشته باشد، تولیدات این شرکت به کشورهایی نظیر افغانستان، عراق و بعضا کشورهای آسیای میانه نیز صادر می‌شود که البته این صادرات به صورت مستقیم نیست و اغلب توسط واسطه‌ها انجام می‌گیرد. در حال حاضر محصولات تولید ایران در کشورهای دیگر خریداران خود را دارند و به دلیل کیفیت قابل رقابت خود و در عین حال قیمت مناسب‌تر، توانسته‌اند جایگاه مناسبی را در میان محصولات کشورهای دیگر پیدا کنند.

آرزومند در مورد وضعیت آینده صنعت ریخته‌گری در ایران، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی و با توجه به مشکلات عرصه تولید در کشور، فعالیت در حوزه ریخته‌گری چدن بسیار دشوار شده است و حاشیه سود ناچیز این صنعت با توجه به قیمت بالای مواد اولیه، مجال برنامه‌ریزی درباره توسعه و افزایش تولید را از صنعتگران این حوزه گرفته است و ما امیدوار هستیم که با بهتر شدن شرایط تولید در کشور، بتوانیم این صنعت را حفظ کرده و توسعه دهیم که البته برآورده شدن این آرزو مستلزم فراهم بودن مواد اولیه برای ادامه کار و حمایت از بخش خصوصی خواهد بود.

وی در این مورد خاطرنشان کرد: به غیر از مواد اولیه مشکلات زیادی در حوزه تولید وجود دارد و تنها دلیلی که صنعتگران را در این عرصه حفظ کرده است، عشق به این کار است.

نظارت لازم است!

آرزومند در پایان با اشاره به مشکل عدم ارائه فاکتور فروش توسط اکثر تامین‌کنندگان مواد اولیه، آن را یکی از مشکلات متداول تولیدکنندگان دانست و تصریح کرد: مسئولان در این حوزه باید نظارت‌های لازم را داشته باشند و در خصوص مسائلی مانند فاکتورها مدام از تولیدکننده بازخواست نکنند؛ به عنوان مثال، ما در حال حاضر فقط از شرکت ذوب آهن فاکتور دریافت می‌کنیم و سایر شرکت‌ها معمولا از ارائه فاکتور خودداری می‌کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید شمش دستی دیگر رواج ندارد!
بازار شمش چدن پررونق ولی سود آن کم است
کشور ما به خام‌فروشی خو گرفته است!
همه مشکلات ما از بی‌برنامگی دولت است!
بزرگ‌ترین حجم ذوب‌ریزی را انجام می‌دهیم
می‌توانیم یکی از قطب‌های صنعت چدن در دنیا باشیم
تحریم‌ها به فضای رقابتی بازار کمک کرد!
قیمت شمش چدن ما را به زانو در آورده است!
از پروژه ما، فقط یک سوله باقی مانده است!
تاثیر دوطرفه صنایع ریخته‌گری و خودروسازی بر یکدیگر / قطعات چدنی جایگزینی ندارند
برای صادرات تولیدات چدنی برنامه داریم
ذوب آهن در تولید چدن مذاب رکورد زد
ثبت رکورد ماهانه تولید چدن در ذوب آهن اصفهان
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: