صنعت ریخته‌گری ایران می‌تواند بین‌المللی باشد
مدیر گروه صنعتی آبانگان:

صنعت ریخته‌گری ایران می‌تواند بین‌المللی باشد

مدیر گروه صنعتی آبانگان گفت: صنعت ریخته‌گری کشور نه تنها می‌تواند در تامین قطعات چدنی مورد نیاز مصرف‌کنندگان داخلی به خودکفایی برسد، بلکه با توجه به قیمت تولید و کیفیت مطلوب، در صورت وجود بستر مناسب این قابلیت را دارد که در بازارهای خارج‌ از کشور حضور فعال داشته و از این طریق نیز برای خود سودآوری ایجاد کند.

شهرام دروش در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت:  آنچه می‌توان درباره بازار ریخته‌گری چدن در کشور گفت، این است که این بازار در حال حاضر وضعیت نسبتا خوبی دارد و اگر شرکت‌های مصرف‌کننده قطعات که بخش عمده‌ای از آن‌ها را خودروسازان تشکیل می‌دهند، در بازپرداخت‌ها تاخیر نداشته باشند و تولیدکنندگان را از نظر تامین نقدینگی دچار زحمت نکنند، مشکل عمده دیگری در این زمینه وجود ندارد.

وی درباره دلیل بهبود وضعیت ریخته‌گری کشور در این مدت، عنوان کرد: در این اواخر و از زمانی که واردات قطعات ریخته‌گری از کشورهایی مثل چین کاهش پیدا کرده، به تولیدکنندگان داخلی توجه بیشتری شده و وضعیت سود تولید این قطعات در کشور بهبود پیدا کرده است و اکثر فعالان این حوزه می‌توانند به حاشیه سود خوبی دست پیدا کنند.

مدیر گروه صنعتی آبانگان با تاکید بر کیفیت تولیدات قطعات چدنی کشور از گذشته تا به امروز، یادآور شد: البته باید به این نکته توجه داشت که هیچ‌گاه در این سال‌ها، کیفیت برتر قطعات وارداتی نسبت به تولید داخلی، عامل ترجیح مصرف‌کنندگان داخلی این کالاها نبوده است زیرا تولیدات شرکت‌های داخلی همواره دارای کیفیت مطلوبی نسبت به همتایان خارجی خود بوده‌اند اما متاسفانه یارانه تعلق گرفته به ارز برای واردات، این شرایط نابرابر را در تقابل واردات و تولید ایجاد کرده و به تولیدکننده داخلی آسیب وارد کرده است.

دروش در این مورد افزود: همیشه در کشور ما شرایط به همین نحو بوده است؛ یعنی هر زمان که دولت قصد داشته با تعیین قیمت دستوری ارز، قیمت آن را ثابت نگاه دارد، این پایین نگه داشتن قیمت دلار، کفه سود را به نفع واردات سنگین کرده و به تولیدکننده داخلی آسیب رسانده است اما در مقابل هرگاه قیمت ارز به مقادیر واقعی نزدیک شود، تولید نسبت به واردات مزیت پیدا می‌کند که در حال حاضر نیز با توجه به شرایط اقتصادی موجود کشور، واردات قطعات دیگر دارای توجیه اقتصادی مناسب نیست و همین مسئله توان تولید صنعت ریخته‌گری کشور را افزایش داده و به رونق نسبی این صنعت کمک کرده است.

وی در خصوص توان رقابت صنعت ریخته‌گری کشور در برابر تولیدات سایر کشورها، خاطرنشان کرد: در بحث ریخته‌گری محصولات وارداتی، مزیتی به تولیدات داخلی نداشته‌اند و حتی در صورت عدم وجود تحریم‌ها، اگر شرایط بازار برای هر دوی این محصولات یکسان باشد، تولیدات داخلی برای مصرف‌کننده ارجح خواهد بود زیرا قیمت و کیفیت تولید قطعات ریخته‌گری در کشور ما نسبت به کشورهای دیگر، بسیار مناسب‌تر است.

وی همچنین درباره توانایی حضور تولیدکنندگان داخلی در حوزه ریخته‌گری چدن در بازارهای خارج از کشور نیز بیان کرد: به دلیل اینکه قیمت تولید قطعات ریخته‌گری داخلی حتی پایین‌تر از کشوری مثل چین است، در صورتی که شرایط عجیبی بر اقتصاد کشور حاکم نباشد، تولیدکنندگان داخلی همواره می‌توانند در بازارهای بین‌المللی حضور پیدا کنند و سهم خود را در این بازارها بیابند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
تولید شمش دستی دیگر رواج ندارد!
بازار شمش چدن پررونق ولی سود آن کم است
کشور ما به خام‌فروشی خو گرفته است!
همه مشکلات ما از بی‌برنامگی دولت است!
بزرگ‌ترین حجم ذوب‌ریزی را انجام می‌دهیم
می‌توانیم یکی از قطب‌های صنعت چدن در دنیا باشیم
تحریم‌ها به فضای رقابتی بازار کمک کرد!
قیمت شمش چدن ما را به زانو در آورده است!
از پروژه ما، فقط یک سوله باقی مانده است!
تاثیر دوطرفه صنایع ریخته‌گری و خودروسازی بر یکدیگر / قطعات چدنی جایگزینی ندارند
ذوب آهن در تولید چدن مذاب رکورد زد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: