یک چهارم صادرات غیرنفتی کشور متعلق به خوزستان است
رئیس سازمان صمت خوزستان:

یک چهارم صادرات غیرنفتی کشور متعلق به خوزستان است

رئیس سازمان صمت خوزستان گفت: طی 10 ماهه سال جاری، سهم صادرات غیرنفتی استان از کل صادرات کشور (35.5 میلیارد دلار) حدود 25.9 درصد یعنی بیش از یک چهارم کل صادرات کشور است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از شاتا، امیرحسین نظری اظهار داشت: طی 10 ماهه سال جاری 13.5 میلیون تن صادرات غیرنفتی از استان انجام گرفت که ارزش این میزان صادرات 9.2 میلیارد دلار است و این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 13 درصد و از نظر ارزشی 80 درصد رشد داشته است.

وی افزود: طبق برنامه هدف‌گذاری شده، صادرات غیرنفتی استان درسال 98 باید طبق برنامه در 10 ماهه اول معادل 7.75 میلیارد دلار باشد اما استان در این مقطع زمانی صادرات آن به 9.2 میلیارد دلار رسیده است که نشان از تحقق کامل و صد درصدی برنامه هدف‌گذاری شده و برنامه راهبردی استان است.

رئیس سازمان صمت خوزستان با بیان اینکه واردات استان از کل واردات کشور (36 میلیارد دلار) معادل 15.3 درصد است، گفت: میزان صادرات استان به عراق در این مدت از نظر وزنی 3.3 میلیون تن و به ارزش دو میلیارد دلار است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی 15 درصد رشد داشته است.

نظری صادرات کشور به عراق از استان را دو میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: بیشترین صادرات استان به عراق از مرزهای شلمچه با 703 میلیون دلار و چزابه 700 میلیون دلار است.

وی تاکید کرد: استان خوزستان در بخش صادرات بعد از استان‌های هرمزگان و بوشهر در رتبه سوم کشور قرار دارد و در بخش واردات از لحاظ وزنی در رتبه اول و از لحاظ ارزشی بعد از هرمزگان و تهران در رتبه سوم قرار دارد.

رئیس سازمان صمت خوزستان عمده ترین کالاهای صادراتی را مربوط به بخش‌های پتروشیمی، فلزات، کشاورزی‌، صنعت و صنایع دستی عنوان کرد و گفت: عمده‌ترین صادرات استان را صادرات به عراق با بیش از دو میلیارد دلار است. همچنین محصولات پتروشیمی با 6.3 میلیارد دلار بالاترین بخش صادرات استان بوده و مابقی به سایر گروه‌های کالایی تعلق دارد‌.

‌نظری تراز تجاری استان را مثبت خواند و افزود‌: تراز تجاری استان مثبت و 3.7 میلیارد دلار است که در مقایسه با تراز تجاری کشور در وضعیت بسیار خوبی قرار داریم و از لحاظ تراز تجاری بهترین و بالاترین موقعیت را در سطح کشور دارا هستیم.

وی اضافه کرد: با نگاهی گذرا به برنامه راهبردی تجارت خارجی استان که در ابتدا سال 97 ترسیم و تدوین گردیده و جهت اجرا به سازمان توسعه تجارت ارسال شده، مشخص می‌شود تمامی اهداف از پیش تعیین شده با در نظر گرفتن نقاط قوت، تهدیدها و فرصت‌ها ، ضعف‌ها و .... اهداف کلان توسعه تجارت خارجی طراحی و هدف‌گذاری شده است که به با همکاری کلیه دستگاه های عضو کارگروه و در چارچوب جلسات کارگروه و توسعه صادرات غیرنفتی توانسته‌ایم از بحران‌ها عبور کنیم که در این خصوص در 10 ماهه ابتدای سال جاری تمامی اهداف صادراتی محقق شده‌اند و امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم از اهداف مذکور پیشی بگیریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رشد ارزش‌افزوده صادرات به عراق حکایت از صادرات روبه رشد کالاهای صادراتی صنعتی مانند قطعات نیروگاهی قطعات فلزی و مکانیکی ساخته شده و کالاهای صنعتی ایجاد خط تولید و ... دارد؛ همچنین پیک فزاینده و افزایشی رشد صادرات مواد پتروشیمی و صنعتی را داراست.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: