مصیبت بزرگ با عدم پرداخت تسهیلات قطعه‌سازان
دبیر انجمن قطعه‌سازان مطرح کرد:

مصیبت بزرگ با عدم پرداخت تسهیلات قطعه‌سازان

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، با اشاره به اینکه تنها درصد بسیار کمی از تسهیلات پنج هزار میلیارد تومانی پرداخت شده است، گفت: با تعاملاتی که با بانک‌های عامل و بانک مرکزی صورت گرفته، امیدواریم که درصد قابل توجهی از این تسهیلات تا پایان سال و در ظرف روزهای آینده پرداخت شود؛ این نگرانی وجود دارد که اگر این تسهیلات تا پایان سال جاری پرداخت نشود، مصوبه ابطال شود که در این صورت در سال آتی مصیبت بزرگی خواهیم داشت تا بتوانیم آن را تمدید کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مازیار بیگلو  اظهار کرد: در حال حاضر به لحاظ تولید، هر خودروسازی روزانه در حدود دو هزار دستگاه را تولید می‌کند. کم و کسری‌هایی وجود دارد اما این روند ادامه‌دار بوده و تا پایان سال نیز ظاهرا برنامه‌ این است که همین روند بدون توقف تولید ادامه داشته باشد. اما به هر حال مشکلاتی نظیر افزایش قیمت مواد اولیه داخلی وجود دارد که مشخص نیست با کدام منطق مواد اولیه همچون فولاد، مس، آلومینیوم یا غیره از دو ماه گذشته بیش از ۵۰ الی ۶۰ درصد رشد داشته است؟ متاسفانه کسی هم در این زمینه پاسخگو نیست.

وی افزود: علاوه بر این کماکان بحث کمبود نقدینگی در صنعت قطعه‌سازی مطرح است. این مشکل کمبود نقدینگی تاحدودی به تخصیص تسهیلات پنج هزار میلیارد تومانی باز می‌گردد. درصد بسیار کمی از این تسهیلات پرداخت شده اما الباقی همچنان در جریان بوده و پرداخت آن صورت نگرفته است. باتوجه به وضعیت صنعت قطعه‌سازی که به تخصیص این پنج هزار میلیارد تومان دلخوش کرده بود، لازم است که پرداخت الباقی نیز در دستور کار قرار بگیرد. در حال حاضر کاهش ساعت کاری بانک‌ها و ادرات دولتی نیز تاحدودی روند کار را کند و سخت‌تر کرده است.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ابراز امیدواری کرد: با تلاش‌هایی که توسط هر دو خودروساز انجام می‌گیرد و با تعاملاتی که با بانک‌های عامل و بانک مرکزی صورت گرفته، امیدواریم که درصد قابل توجهی از این تسهیلات تا پایان سال و در ظرف روزهای آینده پرداخت شود؛ این نگرانی وجود دارد که اگر این تسهیلات تا پایان سال جاری پرداخت نشود، مصوبه ابطال شود که در این صورت در سال آتی مصیبت بزرگی خواهیم داشت تا بتوانیم آن را تمدید کنیم. به صورت خودکار مهلت مصوبه در پایان سال تمام خواهد شد و باید در سال جدید به دنبال تمدید آن باشیم.

بر اساس گزارشی از ایسنا، بیگلو در رابطه با وضعیت تامین قطعات در شرایطی که ایران و چین به دلیل مشکلاتی که به دنبال شیوع ویروس کرونا حاصل شد و احتمالا میزان تبادلات و تامین قطعات از این کشور را با مشکل روبه‌رو کرد، گفت: کم و بیش مشکلاتی وجود دارد اما باز هم عمده این مشکلات را ناشی از مسائل تخصیص ارز و موانعی که در ثبت سفارش  و در حقیقیت امور داخلی وجود دارد، می‌بینیم؛ چراکه باتوجه به اینکه صنایع چین و کارخانه‌هایی که با ایران همکاری دارند، در حال حرکت هستند و خط تولید آن‌ها متوقف نشده است. چنانچه عملا مسائل و موانع داخلی برطرف شوند، نقشه‌های راه بهتر عملی خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: در داخل مشکلات بیشتری وجود دارد؛ به طور مثال ارزی که در مسیر نیما، سنا، افزایش قیمت ارز و ... قرار می‌گیرد؛ همین افزایش قیمت ارز در کمبود نقدینگی تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. زمانی که پول نیست، این افزایش بیش از ۲۵ درصدی که تنها در یک ماه اخیر اتفاق افتاده است، به عبارتی ۲۵ درصد نقدینگی قطعه‌سازان را ضعیف‌تر کرده است. اگر این مشکلات داخلی برطرف شوند، در روابط و معاملات با طرف خارجی مشکل چندانی وجود ندارد، چراکه اکثر کارخانه‌های چینی نیز مجدد کار خود را آغاز کرده‌اند و با شرکت‌های ایرانی در تماس هستند اما  مشکلاتی که در داخل وجود دارد و بروکراسی که در نحوه تامین و انتقال ارز وجود دارد، بیشتر دردسرساز شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
قطعه‌سازان به ۲ میلیارد دلار ارز در سال ۹۹ نیاز دارند
تحقق تولید ۱.۲ میلیون خودرو امکان‌پذیر است
ضرورت تامین ارز برای تامین مواد اولیه قطعه‌سازان
تامین نقدینگی منجر به جهش تولید می‌شود
جایگاه سوم جذب منابع تسهیلات استان مرکزی
مطالبات قطعه‌سازان پرداخت شد
پرداخت ۲۸۰۰ میلیارد تومان از مطالبات قطعه‌سازان
پرداخت مطالبات قطعه‌سازان پیش از سال جدید
پرداخت نیمی از تسهیلات به قطعه‌سازان توسط ایران خودرو
رونق قطعه‌سازی همگام با تولید خودروهای جدید
توقف تولید خودروهای ناقص از بهمن‌ماه
۷۲۰۰ میلیارد تومان وام به خودروسازان اختصاص یافته است
ورود صنایع دفاع به صنعت قطعه‌سازی
نیاز به نقدینگی در صنعت قطعه‌سازی ۱۵ هزار میلیارد تومان است.
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: