بازار شمش چدن پررونق ولی سود آن کم است
مدیرعامل شرکت ذوب صنعتگران:

بازار شمش چدن پررونق ولی سود آن کم است

مدیرعامل شرکت ذوب صنعتگران گفت: با توجه به این که صنایع خودروسازی کشور نسبت به سال‌های گذشته در حال ورود به رونق مجدد هستند، بازار تولید شمش چدنی نیز در ایران در حال شکوفایی است اما در عین حال به دلیل اینکه بازار این محصول در کشور، شدیدا رقابتی است، نمی‌توان حاشیه سود قابل توجهی را برای آن در نظر گرفت.

بابک میروردی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت ذوب صنعتگران یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ گروه صنعتی کیمیا است که با اتکا به تجربه‌ ۴۰ ساله مالکان آن در حوزه ریخته‌گری، اقدام به تولید انواع شمش‌های چدنی برای صنایع مختلف می‌کند.

مدیرعامل شرکت ذوب صنعتگران درباره شمش‌های مختلف چدنی تولید شده در این شرکت، عنوان کرد: این شرکت به شکل تخصصی به تولید انواع شمش چدن اعم از چدن آلیاژی، چدن‌های داکتیل و چدن خاکستری می‌پردازد که آنالیز این شمش‌ها با توجه به آنالیز مورد درخواست خریداران تنظیم شده و طبیعتا با هم متفاوت است.

وی بیشترین مصرف داخلی شمش‌های چدن تولید شده در شرکت ذوب صنعتگران را در صنایع خودروسازی بخش دولتی ذکر کرد و افزود: عمده‌ترین خریداران این محصولات، خودروسازانی مثل ایران‌خودرو، سایپا و تراکتورسازی هستند که از این شمش‌ها برای ریخته‌گری قطعات مورد نیاز خود استفاده می‌کنند.

افزایش مصرف شمش چدنی

میروردی‌زاده با اشاره به بهبود بازار تولید شمش چدن نسبت به گذشته، در این خصوص اضافه کرد: در سال‌های گذشته به دلیل رکود بازار خودروسازی در ایران، سفارشات در این حوزه به شدت کاهش یافته بود و بازار مطلوبی در کشور برای شمش چدن وجود نداشت ولی در حال حاضر این وضعیت بهبود پیدا کرده و با افزایش میزان تولید تدریجی صنایع خودروسازی کشور، بازار مصرف شمش چدنی کشور نیز شکوفا شده است.

مدیرعامل شرکت ذوب صنعتگران همچنین درباره حاشیه سود تولید شمش چدنی در کشور عنوان کرد: البته باید توجه داشت که اگرچه این بازار پویاتر از گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهد ولی به دلیل وجود بازار رقابتی در این حوزه، حاشیه سود در این صنعت اندک است.

وی در این خصوص تاکید کرد: شمش چدنی در حال حاضر به طور متوسط با قیمتی حدود پنج هزار و ۷۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می‌رسد که با توجه به قیمت خرید مواد اولیه و هزینه‌های مربوط به فرآیند تولید، سود چندانی را در بر ندارد.

 

تفاوت در آنالیز مواد اولیه

میروردی‌زاده در خصوص منابع مواد اولیه مورد استفاده در تهیه شمش‌های چدنی تولید شده این شرکت، خاطرنشان کرد: در ریخته‌گری شمش چدن، مواد اولیه در هر آنالیز متفاوت هستند و بر حسب آنالیز مورد نیاز صنایع مصرف‌کننده انتخاب می‌شوند. این مواد اولیه می‌تواند نسبتی از آهن اسفنجی و قراضه باشد که هر دوی این مواد اولیه از منابع داخلی قابل تامین هستند.

مدیرعامل شرکت ذوب صنعتگران منبع اصلی تامین قراضه مورد نیاز این شرکت را ضایعات خط تولید خودروسازی‌ها ذکر کرد و افزود: این ضایعات شامل قراضه روغنی، براده آهن و براده چدن هستند و در مجموع حدود ۸۰ درصد حجم قراضه مورد استفاده ما را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر، قیمت متوسط قراضه رقمی بین چهار هزار و 800  تا چهار هزار و 900 تومان به ازای هر کیلوگرم است که با توجه به میزان موجودی در بازار، نوسان می‌یابد.

وی در خصوص میزان تولید شمش‌های چدنی این شرکت و نوع مصرف آن‌ها نیز بیان کرد: در حال حاضر تولید شمش چدن در شرکت ذوب صنعتگران به یک هزار و ۷۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ تن در ماه رسیده است که معمولا تولید این شمش‌ها بر اساس آنالیز مورد نیاز مصرف‌کنندگان صورت می‌گیرد. صنایع خودروسازی نیز با توجه به همین آنالیزها، شمش‌ها را پس از ذوب مجدد، به قطعه تبدیل می‌کنند؛ این شمش‌ها ممکن است در تولید سیلندر، میل‌لنگ، کاسه چرخ و قطعات دیگر مورد استفاده ‌قرار گیرند.

قوانین، سدی برابر صادرات

میروردی‌زاده همچنین در مورد فعالیت‌های زیرمجموعه‌های دیگر هلدینگ گروه صنعتی کیمیا در حوزه ریخته‌گری، عنوان کرد: مجتمع فولاد کیمیا نیز که به صورت تخصصی در زمینه فولاد فعالیت می‌کند، توانایی شمش‌های فولادی در مقاطع مختلف، انواع شمش‌های آلیاژی، ساختمانی و نیز قطعات ریخته‌گری فولاد آلیاژی تا تناژ ۲۰ تا ۲۵ تن را دارد.

مدیرعامل شرکت ذوب صنعتگران در این خصوص افزود: علاوه بر این، خط آلیاژی و ریخته‌گری قطعات آلیاژی مجموعه ما نیز در حال حاضر به فعالیت مشغول است و فولادهای آلیاژی دقیق را تولید می‌کند.

وی با ذکر این نکته که تامین مواد اولیه به خصوص قراضه در وضعیت کنونی با مشکلات زیادی همراه است، در خصوص اقداماتی که نهادهای دولتی و بالادست حوزه صنعت می‌توانند در جهت بهبود وضعیت صنعت ریخته‌گری انجام دهند، خاطرنشان کرد: آنچه در حال حاضر می‌تواند بیشترین کمک را به تولیدکنندگان و صاحبان صنایع ریخته‌گری تلقی کند، این است که وضع قوانین و دستورالعمل‌ها از شکل خلق‌الساعه و ناگهانی، به یک ثبات منطقی برسد تا تولیدکنندگان و اهالی صنعت بتوانند درباره نوع فعالیت خود در این حوزه برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشند.

میروردی‌زاده در پایان با اشاره به قابلیت‌های موجود صنعت ریخته‌گری کشور، در خصوص حمایت از تولیدکنندگان داخلی برای ورود به بحث صادرات، عنوان کرد: محصولات صنایع ریخته‌گری ایران از نظر کیفیت و قیمت محصولات، نسبت به رقبای خارجی خود، وضعیت مطلوب‌تری را دارند و علاوه بر تامین نیاز صنایع داخلی، می‌توانند بخشی از سود بازارهای خارج از کشور را نیز به خود اختصاص دهند. این کار جدا از سودآوری برای تولیدکننده، برای کشور نیز ارزآوری مناسبی را به دنبال خواهد داشت؛ اما به نظر می‌رسد این مسئله زمانی محقق خواهد شد که قوانین و دستورالعمل‌ها در جهت حمایت از تولید و به صورت مدون و پایدار باشد و سرمایه‌گذاران به ورود به این عرصه، احساس خطر نکنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
مالیات، بزرگ‌ترین چالش تولیدکنندگان است
تولید شمش دستی دیگر رواج ندارد!
کشور ما به خام‌فروشی خو گرفته است!
همه مشکلات ما از بی‌برنامگی دولت است!
بزرگ‌ترین حجم ذوب‌ریزی را انجام می‌دهیم
می‌توانیم یکی از قطب‌های صنعت چدن در دنیا باشیم
تحریم‌ها به فضای رقابتی بازار کمک کرد!
قیمت شمش چدن ما را به زانو در آورده است!
از پروژه ما، فقط یک سوله باقی مانده است!
تاثیر دوطرفه صنایع ریخته‌گری و خودروسازی بر یکدیگر / قطعات چدنی جایگزینی ندارند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: