پرداخت نیمی از تسهیلات به قطعه‌سازان توسط ایران خودرو
رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ خبر داد:

پرداخت نیمی از تسهیلات به قطعه‌سازان توسط ایران خودرو

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ گفت: طی روزهای گذشته ایران خودرو حدود یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از مجموع دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهم خود را به قطعه‌سازان پرداخت کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در ماه‌های گذشته هیئت دولت تزریق نقدینگی ۱۰ هزار میلیارد تومانی به صنعت خودرو را مصوب کرد. پس از آن طی جلسه‌ای در کمیسیون صنایع مجلس که در آن وزیر صنعت، نمایندگان بانک‌ مرکزی، وزیر اقتصاد و نمایندگان بانک‌های عامل حضور داشتند اعطای نیمی از این مبلغ یعنی پنج هزار میلیارد تومان به هر خودروساز برای تزریق به زنجیره تامین آن صورت‌جلسه شد.

در نهایت با تصویب شورای پول و اعتبار بیش از هفت هزار میلیارد تومان برای دو خودروساز بزرگ کشور مصوب و مقرر شد پنج هزار میلیارد تومان آن به صورت تسهیلات بانکی در اختیار خودروسازان قرار بگیرد تا به قطعه‌سازان بدهند و دو هزار میلیارد تومان دیگر خودروسازان پس از اصلاح ساختار مالی‌شان اوراق مشارکت بفروشند تا از بازار سرمایه جذب نقدینگی داشته باشند.

با این حال تا امروز که بیش از یک ماه از ابلاغیه بانک مرکزی می‌گذرد، هنوز پرداختی تسهیلات به قطعه‌سازان مناسب نیست.

محمدرضا نجفی‌منش رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ اظهار داشت: حتی اگر هم‌اکنون همه مبلغ وعده داده شده پرداخت شود، دست‌کم با سه هفته توقف در کار مواجه می‌شویم.

وی افزود: ‌قطعه‌سازان به این مبالغ برای تهیه و تدارک مواد اولیه، قطعات و تجهیزات نیاز دارند، اکنون تیراژ تولید خودرو در بهمن‌ماه پایین آمده، در اسفندماه نیز به طور قطع پایین خواهد آمد و اگر نپرداختن این مبالغ ادامه‌دار شود، خودروسازان نیز در تامین به موقع خودرو برای مشتریان ناتوان خواهند شد.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌، دلیل اصلی پرداخت نشدن این مبالغ را بی‌تدبیری و به فکر تولید نبودن مسئولان عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی اعتقادی به موضوع تولید خودرو ندارد، موضوع کرونا هم بهانه‌ای بیش نیست، زیرا زمانی که این ویروس نبود نیز پرداختی‌ها انجام نشده بود.

نجفی‌منش در تاریخ ۲۸ مهرماه طی چهارمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران با اشاره به مشکلات خودروسازان و قطعه‌سازان، گفت: به‌الشخصه قبول نداشتم که نقدینگی در اختیار قطعه‌سازان قرار گیرد، زیرا همچون سال‌های گذشته آن را هدر می‌دهند، بارها گفتند تا ۶ ماه دیگر وضعیت درست می‌شود، اما نشد.»

وی یادآور شد: صنعت خودروسازی کشور چه زمانی می‌خواهد اصلاح شود و تا کی می‌خواهید به این خودروسازی فشل ادامه بدهید و ما زیان آن را بپردازیم؟

رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان‌ اشاره کرد: معادل ۲۰ درصد از آنچه توسط ایران‌خودرو پرداخت شده، از سوی بانک‌ها بلوکه شده و مقرر بود نیمی دیگر از مبلغ ایران‌خودرو را بانک مرکزی به صورت اعتبار در اختیار بانک‌های عامل قرار دهد؛ اما تاکنون عملی نشده است.

نجفی‌منش تاکید کرد:‌ سایپا نیز تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان از بانک‌ها دریافت کرده و به همین اندازه نیز در دست اقدام است، اما تاکنون پرداختی از سوی این شرکت به قطعه‌سازان انجام نشده است.

مشکلات متعدد قطعه‌سازان

مهدی مطلّب‌زاده نایب رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان‌ اظهار کرد: اکنون کل مطالبات زنجیره تامین داخلی از خودروسازان به رقم ۳۱ هزار میلیارد تومان رسیده که ۱۴ هزار میلیارد تومان آن مطالبات معوق است.

وی افزود: با توجه به پرداختی‌های متعددی که در پایان سال باید از سوی قطعه‌سازان انجام شود از جمله حقوق بهمن و اسفند، مطالبات پیمانکاران، عیدی، پاداش و غیره پرسنل، هر لحظه که این پرداختی‌ها با تاخیر انجام شود، قطعه‌سازان با دشواری‌های بیشتری مواجه خواهند شد.

نایب رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان‌ یادآور شد: اکنون ایران‌خودرو بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرداختی داشته و علاوه بر آن از محل فروش خودروهای تولیدی نیز به قطعه‌سازان پرداخت‌هایی انجام داده است، اما پرداختی از سوی سایپا شاهد نبودیم.

مطلب‌زاده گفت: این پرداختی‌ها با اولویت قطعه‌سازانی که مطالبات ۱۲۰ روزه دارند انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: افزایش تیراژ تولید دو خودروساز بزرگ کشور در ماه‌های گذشته که با تلاش قطعه‌سازان حاصل شد، سبب شده تا انبارهای خودروسازان و قطعه‌سازان از مواد اولیه، قطعات و تجهیزات خالی شود.

بر اساس گزارشی از ایرنا، نایب رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان‌ تصریح کرد:‌ حتی اگر هم‌اکنون همه مبلغ پنج هزار میلیارد تومان وعده داده شده پرداخت شود، بین ۲۰ تا ۲۵ روز برای تامین مواد اولیه و تجهیزات وقت نیاز است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
توسعه محصولات در راس برنامه‌های سال جدید
پرداخت ۷۰ درصد از تسهیلات قطعه‌سازان
جایگاه سوم جذب منابع تسهیلات استان مرکزی
مطالبات قطعه‌سازان پرداخت شد
رونمایی از نخستین گیربکس ۶ سرعته ایرانی
پرداخت ۲۸۰۰ میلیارد تومان از مطالبات قطعه‌سازان
پرداخت مطالبات قطعه‌سازان پیش از سال جدید
مصیبت بزرگ با عدم پرداخت تسهیلات قطعه‌سازان
سرگردانی قطعه‌سازان میان بانک‌ها و خودروسازان
مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت کنید
تجاری‌سازی ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی مانده در انبار
تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی قطعه‌سازان در هاله‌ای از ابهام
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: