نقش عوامل مختلف در نوسانات قیمت مس
مدیرعامل شرکت کاوشگران معدن افق فردا مطرح کرد:

نقش عوامل مختلف در نوسانات قیمت مس

مدیرعامل شرکت کاوشگران معدن افق فردا گفت: در چند سال گذشته صنعت قدرتمند مس شرایط سختی را پشت سر گذاشته و تحت تاثیر تمام عوامل داخلی و خارجی قرار گرفته است. این موضوع باعث نوسان قیمت این فلز شده که بحث تولید را با چالش جدی مواجه می‌کند.

علی لرستانی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: مجموعه کاوشگران معدن افق فردا از سال 1378 فعالیت خود را با تولید کلوخه مس آغاز کرده و اکنون در حال راه‌اندازی خط فرآوری مس است و در حال حاضر، این پروژه تا 60 درصد پیشروی داشته است و در تلاش هستیم این بخش نیز به زودی به مرحله بهره‌برداری برسد. در صورت افتتاح واحد فرآوری و با توجه به میزان امکانات و مواد اولیه ورودی به کارخانه ظرفیت تولید کاتد مس برابر با 500 تن در سال خواهد بود.

وی افزود: در دو سال گذشته با آغاز نوسانات قیمتی و نابه‌سامانی وضعیت اقتصادی کشور، بحث تولید با مشکلات جدیدی مواجه شد به طوری که تعداد زیادی از کارخانه‌های فرآوری مس را به تعطیلی کشانده و تولید فرآورده‌های مسی به دست چند کارخانه محدود افتاده است که بازار داخلی را تامین می‌کنند. قابل ذکر است که قبل از اعمال تحریم‌ها و بسته شدن مرزها صادرات محصول در شرایط خوبی به سر می‌برد و دو کشور چین و کره بازار هدف تولیدکننده‌های ایرانی بودند، اما در دو سال گذشته و اوج گرفتن مسائل سیاسی بین کشورها فروش خارجی محصول به در بسته خورده و این موضوع ضرر زیادی را به تولیدکنندگان در امر صادرات تحمیل کرده است.

مدیرعامل شرکت کاوشگران معدن افق فردا در رابطه با صنایع مصرفی کلوخه مس، عنوان کرد: بیشتر کلوخه‌های مسی که حاصل فعالیت مجموعه‌های مختلف است برای تولید کاتد و سایر محصولات مسی در اختیار شرکت ملی مس قرار می‌گیرد و چند مورد محدود از کارخانه‌های خصوصی تولیدی محصولات مسی نیز از جمله مشتریان داخلی این نوع مواد به حساب می‌آیند، گفتنی است که این نوع مجموعه‌های تولیدی اغلب در شهرهای کرمان و زنجان فعالیت دارند.

وی در پاسخ به این سوال که بزرگ‌ترین چالش‌های تولیدکننده‌های فرآورده‌های مسی چیست، توضیح داد: صنعت مس مانند بسیاری از فلزات دیگر تحت تاثیر شرایط مختلف داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. در چند سال اخیر تولیدکننده‌های فعال در این عرصه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده‌اند. تحریم‌ها، نوسانات قیمتی و افزایش نرخ ارز از جمله مشکلاتی بوده که فعالیت ما را احاطه کرده است. با افزایش قیمت‌ها، شرکت ما که در آستانه راه‌اندازی بخش جدیدی از فعالیت خود است، برای تامین دستگاه‌ها و خرید ماشین‌آلات نیز دچار مشکل شد. در شرایط فعلی تهیه ابزارآلاتی مانند بیل و بولدوزر نیز دشوار شده است.

لرستانی‌نژاد اضافه کرد: علاوه بر مشکلات ذکر شده که دست و پای تولیدکننده را بسته بود، چند ماهی است که معضلی به نام ویروس کرونا دنیا و صنایع را به دام خود انداخته و این موضوع تاثیر مستقیم بر قیمت‌ها و به خصوص بازار فلزات گذاشته و اقتصاد کشورهای مختلف دنیا را به طور جدی مختل کرده است که ما نیز از این موضوع مستثنی نیستیم. متاسفانه مس تحت تاثیر عوامل مختلفی بوده و کوچک‌ترین موضوعی قیمت آن را تغییر می‌دهد و تولیدکننده نمی‌تواند برای آینده کاری خود برنامه‌ریزی بلندمدتی داشته باشد. در این بین نیز امیدوار هستیم با ثبات نسبی قیمت‌ها بتوانیم در سال 1399 خط تولید کاتد را به مرحله تولید برسانیم.

این مدیرعامل مطرح کرد: برای فعالیت‌های معدنی نوع ماشین‌آلاتی که برای استخراج و حفاری استفاده می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در عملیات استخراج معدن از ابزاری مانند بیل مکانیکی، بولدوزر، انواع کامیون و لودر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در کارخانه نیز از امکاناتی همچون بالمیل استفاده می‌شود و در تلاش هستیم روز به روز کارخانه و معدن را به ماشین‌آلات مدرن مجهز سازیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: