شرایط قطعه‌سازی در کشور سخت‌تر می‌شود
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌:

شرایط قطعه‌سازی در کشور سخت‌تر می‌شود

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ گفت: قیمت ورق فولادی که هفت هزار تومان بود، ظرف دو ماه دو برابر شده است. از طرفی ورق برنج ۱۰۰ هزار تومانی پیدا نمی‌شود. تمام نهاده‌های تولید مورد نیاز برای تولید قطعه بیش از ۶۰ درصد گران شده است و همچنان "اندر خم کوچه اول هستیم" و به دنبال دریافت ۱۲۰ روزه نقدینگی از طریق وام بانکی هستیم که متاسفانه هر روز هم شرایط سخت‌تر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سعید صبوری اظهار داشت: با توجه به شرایط فعلی اگر صنعت خودروسازی متوقف هم نشود، تعداد خودروهای ناقص کف پارینگ کارخانه مجدد زیاد خواهد شد.

وی افزود: به طور مثال قیمت ورق فولادی که هفت هزار تومان بوده، ظرف دو ماه دو برابر شده است. از طرفی ورق برنج ۱۰۰ هزار تومانی پیدا نمی‌شود. تمام نهاده‌های تولید مورد نیاز برای تولید قطعه بیش از ۶۰ درصد گران شده است و همچنان "اندر خم کوچه اول هستیم" و به دنبال  دریافت ۱۲۰ روزه نقدینگی از طریق وام بانکی هستیم که متاسفانه هر روز هم شرایط سخت‌تر می‌شود. اگر خودروساز اعلام می‌کند که زیان داشته و با ضرر خودرو را عرضه می‌کند، طبیعتا این زیان در چرخه، مجدد به زنجیره تامین بازگشته و تامین‌کننده را طلبکار می‌کند؛ چرا که پولی ندارد تا به تامین‌کنندگان خود پرداخت کند و در نتیجه این زیان به تامین‌کننده نیز رسیده و زنجیره تامین را از بین می‌برد.

خزانه‌دار و عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌، تصریح کرد: در رابطه با تسهیلات ۱۰ هزار میلیارد تومانی اولیه که نهایتا اختصاص پنج هزار میلیارد تومان آن هم با اما و اگر همراه شده، برای گروه ایران خودرو با تعاملاتی که با بانک‌های عامل داشتند، بخشی جذب شد اما گروه سایپا نتوانست تعاملات لازم را با بانک‌ها داشته باشد که مشخص نیست ناشی از کوتاهی بانک‌هاست یا از مدیریت ارشد سایپا؛ لذا نتوانستند این تسهیلات را دریافت کنند.

صبوری با بیان اینکه چنانچه این تسهیلات به دست خودروسازان نرسد، تا زمان تمدید مصوبه بعد از ایام تعطیلات در سال آینده، زمان بسیار طولانی تلف خواهد شد، گفت: امیدواریم طی چند روز آینده خودروسازان بتوانند مبلغ قابل توجهی از این تسهیلات را دریافت کنند و سازندگان را تامین مالی کنند تا بتوانند ادامه حیات داشته باشند؛ البته تامین مالی ۱۰۰ درصد بعید است.

وی ادامه داد: زمانی که سازندگان قطعه بتوانند ادامه فعالیت داشته باشند، به تبع آن خودروسازان نیز توان تولید داشته، پیش فروش می‌کنند و می‌توانند با تحویل در موعد مقرر به مشتریان، سرمایه کسب کرده و دوباره پول به زنجیره تامین باز خواهد گشت و به قطعه‌ساز هم خواهد رسید؛ اما اگر این بدهی‌ها باقی بماند و هر ساله بر آن اضافه شود، با وجود بهره وام‌های هزاران میلیارد تومانی که خودروسازان در طول سال باید به بانک‌ها بدهند، مشکلی حل نخواهد شد.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ تاکید کرد: این بهره هفت تا هشت هزار میلیارد تومانی که در طول سال توسط دو خودروساز به بانک‌ها پرداخت می‌شود، می‌تواند بخش عظیمی از بدهی خودروسازان به تامین‌کنندگان قطعه را تسویه کند.

بر اساس گزارشی از ایسنا، صبوری با بیان اینکه لازم است دولت دست از قیمت‌گذاری خودرو برداشته و اجازه دهد خودروساز محصول خود را به نرخ واقعی بفروشد، خاطرنشان کرد: فاصله بزرگ قیمت‌های کارخانه و بازار از بین رفته و بازار خودرو نیز آرام‌تر شده و مردم می‌توانند با قیمت‌های بسیار پایین‌تر خودروی مورد نیاز خود را تامین کنند. در حقیقت با قیمت متعادل از کارخانه دریافت کنند تا اینکه بسیار گران‌تر از قیمت کارخانه از دلالان در بازار خودرو خریداری کنند؛ ضمن اینکه علاوه بر اینکه خودروساز دیگر متضرر نخواهد شد، پول به چرخه اصلی تامین نیز باز می‌گردد و قطعه‌ساز نیز وجوه خود را دریافت می‌کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کلیه خطوط تولید صنعت خودرو را تعطیل کنید
دولت دست از قیمت‌گذاری دستوری بردارد
ضرورت تشکیل کمیته ملی برای جهش تولید در خودروسازی
پرداخت ۷۰ درصد از تسهیلات قطعه‌سازان
مطالبات قطعه‌سازان پرداخت شد
حیات خودروسازی در خطر است
پرداخت ۲۸۰۰ میلیارد تومان از مطالبات قطعه‌سازان
تحریم، صنعت قطعه‌سازی را نجات داد
رونق قطعه‌سازی همگام با تولید خودروهای جدید
۴۰ هزار نفر جذب صنعت قطعه‌سازی می‌شوند
توقف تولید خودروهای ناقص از بهمن‌ماه
تولید انبوه ۲۳ قطعه خودرو
شرایط تامین ورق تسهیل شود
حضور یا عدم حضور در نمایشگاه باعث داخلی‌سازی نمی‌شود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: