رویای ناتمام ارزی
یک استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد:

رویای ناتمام ارزی

یک استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: شواهد و قرائن نشان می‌دهد که طی چند دهه اخیر، دولت‌ها نتوانستند تعامل سازنده‌ای با دنیا برقرار کنند؛ چرا که وجود تحریم‌های بی‌سابقه، ورود نام ایران به لیست سیاه FATF و عدم تمایل مسئولین به همکاری برای حل این مسائل، مهر تاییدی بر عدم تعادل در روابط خارجی کشور با دنیا است. بنابراین در چنین شرایطی نباید انتظار کاهش تقاضا برای ارز را داشت؛ همچنان‌که کاهش نرخ ارز به رویایی ناتمام بدل شده است.
محمدقلی یوسفی در گفتوگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در رابطه با وضعیت بازار ارزی کشور، اظهار داشـت: همه چیز تابع عرضه و تقاضا است؛ به نحوی که کشور در این مقطع کنونی با مشکلات زیادی در زمینه واردات و صادرات مواجه و همین مشکلات، توازن میان عرضه و تقاضا را به هم زده است. از طرفی با توجه به اینکه نیاز به واردات در داخل کشور سیر صعودی به خود گرفته، لذا به تبع آن تقاضا برای ارز نیز افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

وی افزود: نابسامانی در مدیریت بحران‌ها، بی‌ثباتی و ناکارآمدی در کنترل بیماری کرونا (که آینده آن نامعلوم است)، دلهره و تنش بسیاری را به مردم و به خصوص بازار ارزی کشور تحمیل کرده است؛ به همین دلیل اغلب مردم برای حفظ ارزش دارایی‌های خود ذیل چشم‌انداز نامعلوم وضعیت موجود، به سمت تبدیل دارایی‌ها به ارز حرکت می‌کنند. از طرفی بسیاری با تبدیل کردن ریال به ارز، درصدد این هستند تا برای دستیابی به زندگی بهتر، به خارج از ایران نقل مکان کنند؛ بنابراین مجموعه این عوامل نشان می‌دهد که روند تقاضا برای ارز سیر صعودی به خود خواهد گرفت.

آینده نامعلوم ارزی

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: اگر عوامل سیاسی و روانی را به کسری بودجه دولت، افزایش نقدینگی در داخل کشور همراه با کاهش تولید به خصوص در بخش صنعت و کشاورزی اضافه کنیم، دولت را در قابی خواهیم دید که نشان می‌دهد برای تامین مخارج خود با مشکلات اساسی‌ مواجه شده است؛ تا جایی که امکان درآمدزایی دولت از طریق اخذ مالیات بر درآمد داخلی نیز به پایین‌ترین حد تاریخی خود رسیده است؛ در نتیجه این رخدادها، دولت به مرور قدرت تامین منابع درآمدی خود را از دست می‌دهد. لذا به نظر می‌رسد نخستین اقدام دولت برای عبور از این مصائب و مشکلات و به نوعی نجات خود در شرایط موجود، چاپ پول بدون پشتوانه از طریق بانک مرکزی است که در نتیجه استقراض دولت از سیستم بانکی را به همراه خواهد داشت. بنابراین وجود همه این مسائل دست در دست هم خواهند داد تا آینده بازار ارزی کشور به عنوان پشتوانه‌ای مهم برای نسل‌های آینده، تیره و تار شود.

یوسفی ادامه داد: کشور در شرایط نامناسبی قرار دارد به طوری که شواهد و قرائن نشان می‌دهد که دولت‌ها نتوانستند طی چند دهه‌ اخیر، تعامل سازنده‌ای با دنیا داشته باشند؛ چرا که وجود تحریم‌های بی‌سابقه، ورود نام ایران به لیست سیاه FATF و عدم تمایل مسئولین به همکاری برای حل این مسائل، مهر تاییدی بر عدم تعادل در روابط خارجی کشور با دنیا است. بنابراین با چنین شرایطی نباید انتظار کاهش تقاضا برای ارز را داشت؛ همچنانکه کاهش نرخ ارز به رویایی ناتمام بدل شده است.

عدم سرمایه‌گذاری مولد توسط دولت‌ها

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: در تمام دنیا دولت‌ها حق ندارند به عنوان اهرمی برای کنترل بازار ارز عمل کنند و اتفاقا مهم‌ترین سیاستی که دولت‌ها باید به طور جدی در این زمینه اتخاذ کنند، عدم دخالت در بازار ارز و آزادسازی قیمت‌ها به صورت واقعی است. اما آنچه که امروز در بازار متزلزل ارزی کشور شاهد هستیم، نتیجه سیاست‌های نادرست دولت‌ها طی دوره‌های مختلف زمانی است. به طور مثال در یک مقطع زمانی، یک دولتی اعلام کرده بود که رشد مثبت تولید ناخالص داخلی به سقف خود رسیده است و از طرفی مشاوران اقتصادی این دولت‌ها، دائما در پی توجیه این رفتارهای غیرواقعی اقتصادی در کشور بودند تا جایی که امروز شاهد هستیم هیچ کدام از آن رشدهای تولید ناخالص ملی بر پیشانی حقیقت استوار نبوده است. واقعیت این است که اگر در گذشته با وجود فروش بالای نفت و ذخایر ارزی سرشار، سرمایه‌گذاری تولیدی-ملی صورت می‌گرفت، در حال حاضر باید به محصول می‌رسیدیم.

وی ادامه داد: عدم ثبات و رانت‌های داخلی از عوامل مهم در ناامنی سرمایه‌گذاری و به تبع آن حیف و میل شدن منابع ارزی در کشور بوده و هست. بنابراین جمع این موارد در کنار اعمال تحریم‌های سختگیرانه غرب، آینده بازار ارزی و سرمایه‌گذاری مولد در کشور را نامعلوم کرده است.

یوسفی خاطرنشان کرد: ذخایر ارزی به عنوان یک ثروت ملی که متعلق به نسل‌های آینده است، شناخته می‌شود. حتی اگر میزان ذخایر ارزی در کشور زیاد باشد، هیچ دولتی حق ندارد که به هر شکلی که تمایل داشته باشد آن را مصرف و یا در بازار داخلی تزریق کند. تمام این ذخایر ارزی طی چند دهه اخیر باید به سرمایه مولد بدل می‌شد که متاسفانه این اتفاق رخ نداد. در حال حاضر با وجود مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌ها، همچنان به بخشی از منابع ارزی که در خارج از کشور هستند، دسترسی نداریم. با این حال در روزگاری که می‌بایست ذخایر ارزی در مسیر انتقال تکنولوژی و تاسیس کارخانجات و اکتشافات خرج می‌شد، متاسفانه این امر صورت نگرفت و در حال حاضر هم اطلاع از میزان ذخایر ارزی در کشور، کمکی به تغییر شرایط موجود نمی‌کند؛ اگر چه به نظر می‌رسد نیاز مبرم کشور به واردات کالا و دارو و افزایش هزینه واردات، مصداقی بر کاهش چشمگیر ذخایر ارزی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تعهدات ارزی صادرکنندگان را  ۳ ماه تمدید کنید
کرونا ویروس و سکته ارزی
حباب‌های ارزی، عاملی برای بی‌ثباتی
صرفه‌جویی ارزی با برگزاری ۱۰ میز تعمیق ساخت داخل
سقوط یک درصدی طلا
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: