تشریح آخرین وضعیت مرزهای تجاری کشور
سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد؛

تشریح آخرین وضعیت مرزهای تجاری کشور

سخنگوی گمرک ایران، آخرین وضعیت مرزهای تجاری شامل مرزهای دریایی جنوب، مرزهای کشور عراق، ارمنستان، ترکیه، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، روح‌اله لطیفی سخنگوی گمرک آخرین وضعیت مرزها را تشریح کرد.

وضعیت مرزهای دریایی جنوب

روح‌اله لطیفی در تشریح آخرین وضعیت مرزهای اقتصادی کشور گفت: وضعیت گمرکات دریایی در جنوب کشور شامل چابهار، کنارک، جاسک، بوشهر، دیر، شهید رجایی، شهید باهنر، امام (ره) و… عادی است و کالای تجاری با شناورهای متوسط و بزرگ به مقاصد متوسط و دور دست در حال انجام است و بنادری از قبیل دیلم، خرمشهر، آبادان فعالیت‌شان متوقف شده است و این در حالی است که بیش از ۷۰ درصد عملیات گمرکی وحجم تجارت خارجی کشور از مبادی اصلی تجاری دریایی کشور یعنی بندرامام، شهید رجایی، شهید باهنر و چابهار صورت می‌گیرد که همه این بنادر در حال فعالیت هستند. البته مرزهای کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس از جمله کشورهای امارات متحده عربی، و کویت کاملا مسدود است و کشور قطر نیز کالاهای صادراتی ایران را از طریق شناورهای یخچال‌دار پذیرش می‌کند.

مرزهای کشور عراق به جز اقلیم کردستان بسته است

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک اظهار کرد: مرزهای زمینی تجاری با اقلیم کردستان به جز مرز پرویزخان که صبح فردا مجددا بازگشایی می‌شود کاملا فعال بوده و باز هستند ولی در حال حاضر مرزهای زمینی کشور با عراق متاسفانه به دلیل مسائل مرتبط با مقابله با فراگیری ویروس کرونا بسته است به طوری که مرزهای چذابه و شلمچه کماکان غیرفعال هستند ودر بخش ملوانی هم ورود کالا در گمرک اروند کنار همچون گذشته کاملا متوقف بوده و در گمرک چوئبده بسیار کند است؛ در گمرک شادگان و سجافی نیز این وضعیت به همین شکل است.

مرز پرویز خان بازگشایی شد

لطیفی عنوان کرد: پس از بازدید صبح امروز وزیر دارایی اقلیم کردستان مرز پرویز خان فعالیت خود را از سر گرفت. اداره مرزی اقلیم نیز از شب گذشته ورود کامیون‌های حامل سوخت به داخل حریم کردستان از طریق مرز پرویزخان را ممنوع اعلام کرده است و تنها از طریق روش شوتینگ صادرات سوخت به اقلیم را مجاز دانسته است. بدین صورت که کشنده ایرانی در مرز با اقلیم کردستان تانکر سوخت را در مخزنی تخلیه و تحویل طرف عراقی می‌دهد و طرف عراقی نیز پس از دریافت سوخت به صورت عمده با تانکرهای عراقی سوخت را به مقاصد این کشور ارسال می‌کند.

وی در خصوص سایر مرزهای با اقلیم کردستان افزود: در مرز باشماق، تردد مسافر ممنوع است ولی صادرات کالا در حال انجام است. نکته قابل توجه در این خصوص این که، اقدامات بهداشتی از قبیل ضدعفونی محیطی و وسایل نقلیه و گندزدایی و همچنین کنترل‌های لازم برای تردد در مبادی مرزی به طور مرتب در حال انجام است.

وضعیت تجارت در گمرک بندر امام خمینی عادی است

سخنگوی گمرک ایران گفت: در گمرکات آبادان و خرمشهر، واردات به خاطر شرایط اعلامی از سوی فرمانداری ومنطقه آزاد به حالت نیمه تعطیل درآمده است و صادرات نیز همین وضعیت را دارد و از سوی دیگر در گمرک بندر امام خمینی (ره) خوشبختانه روند صادرات و واردات عادی است و مشکل خاصی وجود ندارد.

فعالیت در مرزهای زمینی ارمنستان و ترکیه درحال تعلیق است

لطیفی عنوان کرد: اگرچه مرز زمینی ایران با ترکیه مسدود و رایزنی‌های خوبی برای تردد کامیون‌های تجاری دو کشور شده است که حاصل آن ورود کامیون‌های ایرانی از کشورهای ثالث به ترکیه برای بازگشت به ایران و تحویل اقلام بهداشتی مورد نیاز کشور در بازارچه مرزی ساری سو بوده است ولی امیدواریم که ترکیه با سرعت بیشتری فعالیت تجاری را با ایران به جریان درآورد.

وی اضافه کرد: ارمنستان همچنان صرفا در حوزه مسافری به اتباع دو کشور که قصد بازگشت به کشورشان را دارند اجازه تردد می‌دهد و به ایرانی‌های ارامنه نیز اجازه ورود به کشور ارمنستان را می‌دهد، البته همچنان مذاکرات جهت واردات کالاهای اساسی با این کشور در جریان است جابجایی کالا در مرز جمهوری خودمختار نخجوان در حال انجام است ولی ارمنستان همچنان مرزهایش را بسته نگه داشته است.

ادامه فعالیت تجاری با آذربایجان و روسیه

سخنگوی گمرک ایران تاکید کرد: درحال حاضر مرزهای زمینی با کشور آذربایجان با روش ترانشیپ منت برای جابجایی کالاها باز است و ترانزیت کالاهای ایرانی و روس از مسیر این کشور در حال انجام است.

لطیفی اظهار داشت: مشکل چندانی در مرز آستارا از طریق جاده‌ای و ریلی وجود ندارد. البته نکته قابل توجه این است که در پی شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای زمینی متعددی در کشور، سیل کامیون‌ها به سمت بزرگ‌ترین مرز زمینی شمال کشور روانه شده است که با توجه به اتخاذ تدابیر لازم واقدامات تامینی و بهداشتی در خصوص گند‌زدایی و سم پاشی محوطه‌های گمرکی و کامیون‌ها در پایانه صادراتی گمرک آستارا، خدمات از سوی این گمرک در این شرایط حساس و دشوار در حال ارائه است که قابل توجه است.

امکان صادرات دریایی به کشورهای آسیای میانه از بندر امیرآباد

به گفته سخنگوی گمرک، تجارت دریایی در مرزهای شمال کشور در استان مازندران شامل بندر امیرآباد و نوشهر نه تنها کاهش نداشته بلکه بار زمینی نیز به دوش حمل و نقل دریایی افتاده و تراکم جابجایی بار در حوزه کشورهای آسیای میانه وروسیه از طریق بندرها و گمرکات در استان مازندران بیشتر شده است.

مرز جاده‌ای ترکمنستان بسته است

لطیفی در خصوص فعالیت در مرزهای ایران با ترکمنستان با بیان اینکه مرزهای زمینی با ترکمنستان بسته است، خاطرنشان کرد: این توقف در تمام حوزه‌های مسافری و تجاری است و تنها کامیون‌های ترکمن می‌توانند به کشور خود بازگردند. مرز زمینی با ترکمنستان مسدود است.

وی ادامه داد: تردد خودروهای صادراتی و ترانزیت به ترکمنستان ممنوع است و رفت‌وآمد مسافرین هم جریان ندارد و صرفا تنها امکان بازگشت خودروهای ترکمن مقدور است. بنابراین مرزهای سرخس، لطف آباد و باجگیران و اینچه برون در حال حاضر فاقد رفت وآمد مسافرین و تبادل کالا است و صرفا کالاهای فاسدنشدنی از طریق ریلی از مرز سرخس به کشور ترکمنستان به صورت محدود منتقل می‌شود.

تمام مرزهای کشور با افغانستان فعال است

سخنگوی گمرک ایران در خصوص وضعیت مرزی با افغانستان و تبادل کالا با این کشور گفت: انتقال کالاهای صادراتی ایرانی از گمرک دوغارون و ماهیرود روان است ضمن آنکه کنترل تردد افراد با استفاده از دستگاه‌های تب سنج در دوغارون نیز انجام می‌شود. در ضمن سرعت تشریفات گمرکی در این مرزها کاهش یافته، چرا که نظارت روی کالاهای خروجی بیشتر شده تا اقلام مورد نیاز بهداشتی از کشور خارج نشوند و از طرف دیگر، کنترل افغان‌ها به ویژه از سوی پرسنل وزارت صحت این کشور بر روی کالای ورودی و هم افرادی که وارد این کشور می‌شوند به دلیل شرایط بهداشتی بیشتر شده است همچنین در حال حاضر مرز ماهیرود و همچنین منطقه ویژه اقتصادی وبازارچه مرزی ماهیرود باز و فعال است.

لطیفی با اشاره به سایر مرزهای ایران با افغانستان، افزود: مرز میلک با افغانستان باز و فعال است و صرفا کندی در انجام تشریفات بعلت انجام پروتکل‌های بهداشتی از سوی گمرکات طرفین ووزارت صحت افغانستان به شکل سختگیرانه‌ای در حال انجام است.

مرزهای پاکستان دو روز زودتراز زمان اعلامی بسته شد

بر اساس گزارشی از مهر، سخنگوی گمرک ایران با اشاره به بسته بودن مرز اقتصادی با پاکستان طی دو روز گذشته، خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه مقرر بود برابر تصمیمات کمیته امنیت ملی پاکستان مرزهای این کشور با ایران از ۱۶ مارس یعنی امروز بسته شود، ولیکن مقامات پاکستانی دو روز زودتر اقدام به مسدودی مرزهای خود کردند و لذا مرزهای میرجاوه، کوهک، جالق (در شهرستان سراوان)، پیشین، ریمدان (که صرفا بازارچه مرزی موقت دارد) مسدود است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صادرات به عراق فعال است
مبادلات مرزی ۵ میلیارد دلاری کردستان
مرز تجارت با افغانستان باز است
تشکل ستاد اطلاع‌رسانی به تجار در خصوص وضعیت مرزها
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: