لزوم تغییر چرخه نفت در اقتصاد کشور
عضو مجمع مصلحت تشخیص نظام مطرح کرد:

لزوم تغییر چرخه نفت در اقتصاد کشور

عضو مجمع مصلحت تشخیص نظام گفت: اگر می‌خواهیم جهش تولید را در اقتصاد ایران رقم بزنیم باید چرخه اقتصاد از نفت را که در حال حاضر صادر و پول آن را در بودجه می‌ریزیم عوض کرده و به سمت استفاده صنعتی از نفت برویم و آن را در داخل ایران تبدیل به فرآورده کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، داود دانش جعفری با اشاره به شعار سال «جهش تولید» اظهار داشت: جهش تولید ملی یعنی راهکارهایی در اقتصاد انتخاب شود که یک تحول مثبت بنیادی در اقتصاد ایران اتفاق بیفتد. وقتی تولید ملی زیاد می‌شود در نتیجه درآمد مردم زیاد می شود و رفاه جامعه افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بنگاه‌های اقتصادی که در تولید فعال هستند می‌توانند کار خودشان را توسعه دهند و محصول خودشان را به راحتی بفروشند و در مجموع مردم قدرت خرید بیشتری را پیدا می‌کنند.

وی افزود: انتخاب شعار سال با عنوان «جهش تولید ملی» توسط مقام معظم رهبری بیانگر یک جهت‌گیری است که باید به سمت این آرزوی دیرینه اقتصاد ایران حرکت کنیم.

عضو مجمع مصلحت تشخیص نظام از دلایل افت تولید ملی در سال‌های گذشته را اقتصاد نفتی مطرح کرد و توضیح داد: اقتصاد ما نفتی است یعنی ما نفت خام می‌فروشیم و پول آن را به اقتصاد خود تزریق می‌کنیم که البته این رویه نامناسبی است بنابراین اقتصاد ما به نفت معتاد و وابسته شده است.

دانش جعفری یادآور شد: این وابستگی مشکلاتی را ایجاد می‌کند؛ اولین مشکل این است که قیمت جهانی نفت هر سال تغییر می‌کند. در اقتصاد ایران دیدیم که نفت ایران به قیمت هشت دلار هم فروش رفته و در مقطعی هم به 120 دلار رسیده است بنابراین وقتی قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند، درآمد ما به عنوان یک کشور نفتی کم می‌شود و یکسری از چرخ‌های اقتصاد را دچار رکود می‌کند و آن‌ها نمی‌توانند حرکت دهند.

وی تحریم‌های نفتی را از دیگر مشکلات ناشی از وابسته بودن اقتصاد به نفت دانست و گفت: به جای اینکه قیمت جهانی نفت پایین بیاید و درآمد ما کم شود این بار کشورهایی که ما را تحریم می‌کنند همانند آمریکا، کاری می‌کنند که ما نتوانیم نفت به دنیا بفروشیم یا به آن میزانی که علاقه‌مند هستیم بفروشیم و به اجبار درآمد ما را کاهش می‌دهند.

عضو مجمع مصلحت تشخیص نظام در ادامه راهکار مناسب را کاهش وابستگی به نفت بیان کرد و اظهار داشت: باید راهکارهایی را پیدا کنیم که کشورهای غیرنفتی برای پیشرفت اقتصاد و تولید ملی‌شان انتخاب کردند. کشورهای موفقی مثل چین، کره، سنگاپور، مالزی و یا ترکیه مگر نفت داشتند که توانستند مشکلات اقتصادی خودشان را برطرف کنند؟

دانش جعفری بر استفاده صنعتی از نفت تاکید کرد و گفت: اگر می‌خواهیم جهش تولید را در اقتصاد ایران رقم بزنیم باید چرخه اقتصاد از نفت را که الان صادر و پولش را در بودجه می‌ریزیم و بعد هم به اقتصاد تزریق می‌کنیم، عوض کرده و به سمت استفاده صنعتی از نفت برویم و آن را در داخل ایران تبدیل به فرآورده کنیم. صنایع مرتبط با نفت می‌تواند رشد کند و در این حالت در مقایسه با حالت قبلی که نفت خام صادر می‌کنیم، ارزش اقتصادی نفت می‌تواند خیلی افزایش پیدا کند و تولید ملی ما که همیشه درگیر نوسانات قیمت نفت یا مقدار صادرات بوده است می‌تواند درون‌زا باشد و اقتصاد ایران نجات پیدا کند.

وی اضافه کرد: با این همه نیروی تحصیلکرده و نخبه‌ای که داریم و مردمی که در ایران می‌خواهند کشورشان پیشرفت کند اگر این چرخه را تغییر دهیم حتما بعد از مدتی به آن جهش تولید ملی خواهیم رسید.

عضو مجمع مصلحت تشخیص نظام با اظهار به اینکه این تغییر به کلیه عوامل مردمی، دولت و مجلس بستگی دارد، عنوان کرد: عامل اول خود مردم هستند و باید بپذیرند که رویه خام فروشی نفت را کنار بگذاریم و به صادرات صنعتی نفت تبدیل کنیم و تولیدات صنعتی را در اقتصاد ایران به عهده بگیریم. ممکن است مردم در کوتاه مدت دچار افت درآمدی شوند ولی مهم این است که در بلند مدت وضعیت بهبود پیدا می‌کند.

بر اساس گزارشی از تسنیم، دانش جفری تاکید کرد: عنصر دوم دولت است و دولت باید بخواهد این رویه را تغییر دهد و بعد هم مجلس است. در سال های گذشته که ما درآمد نفتی زیادی را داشتیم طرح این نوع شعارها با استقبال مواجه نمی‌شد یعنی دولت یا مجلس علاقه مند بودند تا منبع درآمدی باشد و آن‌ها خرج کنند و به این ترتیب بتوانند محبوبیت کسب کنند و به مردم بگویند ما داریم خدمت می‌کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما می‌گوییم چون این چرخه دائمی و مستمر نیست و هر چند یک بار چرخ های اقتصادی ما به این دلیل پنچر می‌شود، بیاییم راهی پیدا کنیم که دیگر دائمی این چرخه حرکت کند و آن راه دائمی راه کندتری هست ولی راه مطمئن‌تری است و می‌تواند ما را به پیشرفت برساند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: