هدایت نقدینگی به بورس، لازمه ثبات شاخص‌های اقتصادی است
دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی:

هدایت نقدینگی به بورس، لازمه ثبات شاخص‌های اقتصادی است

دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی معتقد است: امروزه راهکار عملی ثبات شاخص‌های اقتصادی در کشور، هدایت نقدینگی به مسیر تولید بوسیله بازار سرمایه و اجرای پروژه‌های ملی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، امیرحسین‌ کاوه اظهار داشت: ثبات شاخص های کلان اقتصادی درکشور همچون ارز، تورم و نقدینگی موجب می‌شود تا تولیدکنندگان بتوانند برنامه‌های عملیاتی خود را محقق ساخته و با تولید با کیفیت، رقابتی و با استاندارد بالا، به بازارهای منطقه نفوذ پیدا کنند.

وی چالش‌هایی همچون نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات، رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، استرداد مالیات بر ارزش افزوده تولیدکنندگان صادرات‌گرا و نبود ضمانت‌های اجرایی در زمینه مشوق‌های صادراتی را به عنوان مشکلات اساسی این بخش دانست و افزود: ایجاد کانال‌های ارتباطی قوی با کشورهای بازار هدف و نیز تسهیل و بازبینی قوانین موجود، از سوی مسئولان این مشکلات حل خواهد شد.

کاوه، فرایند صدور مجوزهای کسب و کار و همچنین رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی را به عنوان دو معضل صنعت در سال گذشته دانست و اضافه کرد: ایجاد پنجره‌های واحد در امر صدور مجوزهای کسب و کار با در نظر گرفتن بازار عرضه و تقاضا و موقعیت جغرافیایی کسب و کار مورد درخواست در این زمینه و پرهیز از موازی‌کاری در بخش رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی، از راهکارهای برطرف ساختن این دو معضل و زمینه ساز تحقق «جهش تولید» محسوب می‌شود.

این متخصص صنعتی، تصویب بخش‌نامه‌ها و مصوبه‌های غیرکارشناسی و خلق‌الساعه را یکی از مشکلات بنگاه‌ها در سال ۹۸ دانست و گفت: بر اساس قوانین موجود باید نظر مشورتی تشکل‌های بخش خصوصی پیرامون مصوبه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها باید همواره اخذ شود.

به گفته کاوه، نظام قیمت‌گذاری محصولات در بورس کالا، یکی از چالش‌های صنعت به ویژه در بخش فولاد به حساب می‌آید و فرمول‌های تعیین قیمت در بورس کالا نیاز به اصلاح داشته و در چارچوب ارائه قیمت‌های عادلانه باید به وسیله برگزاری نشست‌های مختلف مسئولان با تشکل‌های تخصصی و تعاملات مرتبط، این ضعف را برطرف و همچنین با افزایش سطوح عرضه مواد اولیه، حباب قیمتی موجود را از بین برد؛ زیرا گرانی در حوزه فولاد به عنوان یک صنعت مادر، سبب تسری به طیف وسیعی از محصولات مختلف می‌شود.

مدیرعامل هلدینگ‌ گروه صنعتی سدید خاطرنشان ساخت: شیوع بیماری کرونا در کشور و کاهش تقاضای خدمات و تولیدات بنگاه‌های اقتصادی، بی‌شک آسیب‌های اقتصادی حوزه تولید و خدمات در سال ۹۹ را به دنبال دارد و منجر به تشدید مشکلات این بخش می‌شود و ضرورت حمایت‌های مختلف دولت را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

کاوه تصریح کرد: مشکلات نقدینگی و سرمایه در گردش کسب و کارها و بنگاه‌های اقتصادی، مهم‌ترین معضل تولید محسوب می‌شود و با توجه به روش‌های جدید تامین منابع مالی بنگاه‌ها از بازار سرمایه و نیز تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز برای خرید مواد اولیه با روش‌های اوراق خرید دین کالا و طرح گام مهم‌ترین راهکارهای این بخش به حساب می‌آید.

دبیر سندیکای یادشده، موضوع تسهیلات بانکی، نرخ سود بالا و بهره مرکب در این حوزه را به عنوان یکی دیگر از مشکلات چند ساله تولید برشمرد و افزود: اکنون نیاز است تا نظام بانکی کشور ضمن هماهنگی بیشتر با بانک مرکزی، مصوبه‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و بانک مرکزی را در بخش امهال بدهی‌های معوق تولیدکنندگان به مورد اجرا گذارد و با هماهنگی وزارت اموراقتصادی و دارایی، با ارائه وام‌های جدید به بنگاه‌ها با نرخ تسهیلات مناسب، سبب درگیر شدن ظرفیت‌های خالی تولیدکنندگان و حرکت در مسیر« جهش تولید» شود.

بر اساس گزارشی از ایرنا، وی پیرامون موضوع خام‌فروشی و نیز تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید، به عنوان دو ‌چالش دیگر از چالش‌های صنعت، توضیح داد: دیدگاه خام‌فروشی، میراثی است که در نظر متولیان صنعت کشور در طول سال‌های گذشته ریشه دوانده و به گونه‌ای است که اتکای زیادی برای تحصیل درآمد ارزی به این شیوه همواره وجود داشته در حالی که کارخانه‌ها تکمیلی متعدد و متنوع در زنجیره صنایع مختلف همچون نفت، پتروشیمی، فولاد و... وجود دارند که با تولید محصولات نهایی و صادرات مرتبط، ارزش افزوده بالایی ایجاد و می‌توانند درآمد ارزی سرشاری را نصیب کشور ‌کنند.

کاوه گفت: همواره اکثر صنایع با کمبود مواد اولیه مورد نیاز تولید روبه‌رو بوده و کاهش دسترسی ناشی از خام‌فروشی، سبب کاهش ظرفیت و در نتیجه زیان‌دهی بنگاه‌های اقتصادی می‌‌شود و در واقع در بدترین حالت نیز ابتدا باید نیاز کامل صنایع داخلی به مواد اولیه و خام مرتفع شده و سپس مازاد مرتبط صادر شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
لزوم فروش مواد اولیه به صورت اعتباری در بورس کالا
صنایع پایین‌دستی نیازمند حمایت دولت هستند
قیمت‌گذاری دستوری باعث ایجاد رانت می‌شود
ضرورت نقش‌آفرینی بنگاه‌های اقتصادی در کنار دولت
سه خواسته تولیدکنندگان لوله و پروفیل کشور از وزیر صمت
کاهش قیمت پروفیل در آینده نزدیک
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: