فرآوری سنگ‌های هماتیتی در سال 99
دبیر انجمن سنگ‌ آهن ایران خبر داد:

فرآوری سنگ‌های هماتیتی در سال 99

دبیر انجمن سنگ‌ آهن ایران گفت: طرح‌های مهمی را در حوزه فرآوری عملیاتی و به نتیجه رساندیم که اگر گرفتاری‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا نبود، به شکلی ویژه می‌توانستیم نتایج آن‌ را مشاهده کنیم. لذا در سال 99 موضوع فرآوری سنگ‌های هماتیتی را به صورت جدی‌تر در سطح کشور شاهد خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سعید عسکرزاده به بررسی عملکرد این تشکل معدنی در سال 98 پرداخت و اظهار داشت: انجمن هر سال برنامه‌ای را برای سال بعد خود تدوین می‌کند. بر همین اساس، پایان سال 97، برنامه‌ای تحت عنوان توسعه کسب‌وکار تنظیم کرد که انجمن چه کارهایی را باید برای رشد توسعه کسب و کار سنگ‌آهن کشور دنبال کند.

وی افزود: انجمن سنگ‌ آهن همه انرژی و وقت خود را برای رسیدن به این برنامه صرف کرد. علی‌رغم مشکلات بخش سنگ‌ آهن که خارج از اختیارات انجمن بود، مسائل و مشکلاتی از جایگاه‌های مختلف مخصوصا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلف به تشکل تحمیل می‌شد؛ مانند وضع عوارض صادراتی و مسائل حاشیه‌ای آن یعنی بازگرداندن ارز.

دبیر انجمن سنگ‌ آهن ایران تصریح کرد: نگرانی‌ها از محدودیت‌هایی که وزارتخانه و بانک مرکزی قرار است اعمال کنند، بخش عمده‌ای از وقت و انرژی انجمن را گرفت و بیش از 80 درصد فعالیت‌های انجمن، واکنش به رفع مشکلات مرتبط با صنف در سال 98 بود. همچنین برخی مشکلات به مسائل بندری و حمل ونقل نیز مرتبط می‌شد. بر همین اساس 20 درصد باقی‌مانده وقت انجمن سنگ‌ آهن صرف توسعه کسب‌وکار شد که توانستیم فعالیت‌های خوبی انجام دهیم.

عسکرزاده بیان کرد: در حوزه فرآوری طرح‌های مهمی را به شکل قابل قبول، عملیاتی و به نتیجه رساندیم. اگر گرفتاری‌های مرتبط با کرونا نبود به شکل عملیاتی‌تر می‌توانستیم نتایج آن‌ را مشاهده کنیم. لذا در سال 99 موضوع فرآوری سنگ‌های هماتیتی را به صورت جدی‌تر در سطح کشور شاهد خواهیم بود.

وی بیان داشت: بخش معدن و صنایع معدنی در دو حوزه اکتشاف و فرآوری نسبت به استخراج و تجارت عقب ماندگی وجود داشت. درحوزه فرآوری اقدامات مهمی صورت گرفت که می‌تواند بخش عمده‌ای به منابع ملی و منافع عمومی‌ اضافه کند. این اضافه شدن به منابع ملی بدین معنی است که یک سری منابع و ذخایر معدنی هماتیتی وجود دارد که در زنجیره سیمان مورد استفاده واقع می‌شود.

دبیر انجمن سنگ‌ آهن ایران ادامه داد: میزان عرضه و ذخیره بسیار بیشتر از تقاضا در زنجیره سیمان است و متاسفانه هیچ کار جدی اکتشافی، استخراجی و فرآوری روی این ذخایر انجام نشده است. ولی اگر با پرعیارسازی هماتیتی‌ها، زنجیره را تغییر و آن‌ها را وارد زنجیره فولاد کنیم، قطعا بخشی از این ذخایر به ذخایر اصلی کشور اضافه می‌شود.

عسکرزاده ضمن اشاره به پیشنهاد طرح ملی اکتشاف به وزیر صمت و عدم بازخورد از وزراتخانه، گفت: طرح دیگری تحت عنوان تدوین استاندارد اکتشاف برای پاسبانی از ذخایر موجود و محدود کشور است که همراه با دو مجموعه دیگر آن را پیگیری می‌کنیم. این موضوع در اواخر بهمن ماه 98 قعطی شد اما به دلیل اینکه با بحران کرونا مصادف شد، برگزاری جلسات به بعد از فروکش کردن این بحران موکول گردید. به نظر من در هر دو حوزه فرآوری و استخراج، انجمن توانست فعالیت‌های خوبی انجام دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای سال 99 دارید، یادآور شد: پیش‌نویس برنامه سال 1399 تدوین شده اما به خاطر شیوع ویروس کرونا، نتوانستیم جلسات مربوط به بررسی و تدوین نهایی این برنامه را برگزار کنیم؛ لذا تحت عنوان سرفصل‌های مورد نظر برای همایش بین‌المللی سنگ‌آهن تهیه شده است.

دبیر انجمن سنگ‌ آهن ایران اضافه کرد: امیدواریم شرایط برگزاری همایش‌ها در کشور برقرار شود و بتوانیم بعد از تعیین تکلیف بحران کرونا، ششمین همایش بین‌المللی سنگ‌آهن را برگزار ‌کنیم و مواردی که در همایش مطرح می‌شود را در چارچوب سیاست‌های انجمن برای سال 99 به کار بگیریم.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، عسکرزاده در مورد جدول سهمیه‌بندی تامین مواد اولیه فولادسازان گفت: به نظر من هر کاری که فضا را از رقابتی بودن خارج کند، غلط است. به جای سهمیه‌بندی، شفافیت بهترین عامل و ابزار برای تنظیم بازار است. پیشنهاد دادیم که شورای آهن و فولاد تشکیل و سپس شفاف شود که چه میزان محصول در هر حلقه زنجیره فولاد وجود دارد و حلقه بعدی زنجیره چه میزان ماده اولیه نیاز دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همه مولفه‌های اقتصادی دنیا نشان‌دهنده این است که اقتصاد دنیا تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته است و ما هم مستثنی از دنیا نیستیم؛ لذا نباید مبنای قضاوت، دوره فعلی باشد و این دوران گذرا است و دوران اقتصادی مرتبط با کسب وکار سنگ‌ آهن و کل زنجیره آهن و فولاد دوباره شکل خواهد گرفت و فعال‌تر خواهد شد. همچنین قیمت‌ها اصلاح و وضعیت کسب وکار رونق خواهد گرفت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: