بازار فلزات در هاله‌ای از ابهام

بازار فلزات در هاله‌ای از ابهام

تحت تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان، ریسک‌پذیری در بازارهای فلزات به سمت تقاضا سوق پیدا کرده و همین مسئله باعث افت شدید قیمت‌ها شده است. از طرفی تهدیدهای فزاینده در بخش عرضه، لحظه به لحظه از چشم سرمایه‌گذاران پنهان می‌ماند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، آفریقای جنوبی بزرگترین تولیدکننده پلاتین، دومین تولیدکننده بزرگ پالادیم در جهان و صادرکننده بزرگ زغال‌سنگ حرارتی، سنگ آهن و طلا به شمار می‌رود.

این کشور با تولید حدود ۱۳۰ تن پلاتین در سال ۲۰۱۹ که 6 برابر بیشتر از تولید روسیه بود، تولید جهانی این فلز ارزشمند را تحت سلطه دارد.

پلاتین هم مانند سایر فلزات در پی سرایت ویروس کرونا از چین به اروپا و آمریکای شمالی و قرنطینه سراسری از سوی چندین کشور، با ریزش قیمت روبه‌رو شده است.

هر اونس پلاتین از رکورد بالای امسال که یک هزار و ۴۱ دلار بوده است، ۴۶ درصد سقوط کرده و در ۱۶ مارس به رکورد پایین ۵۵۸ دلار رسید و تا روز دوشنبه نزدیک ۶۴۲ دلار معامله شد. اما پس از اعلام قرنطینه از سوی رئیس جمهور آفریقای جنوبی، پلاتین در معاملات سه شنبه حداکثر ۴.۶ درصد افزایش یافت و به ۶۷۲ دلار رسید.

پالادیم هم روز سه‌شنبه افزایش داشت و با حداکثر ۷.۹ درصد افزایش، به یک هزار و ۸۵۴ دلار و ۵۰ سنت رسید با این حال هنوز از نقطه اوج خود در ۲۷ فوریه، ۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در حالی که بهبود قیمت پلاتین و پالادیم نشان‌دهنده پایین بدترین کاهش قیمت اخیر فلزات نیست اما نشان می‌دهد که در کشف قیمت، اختلالات عرضه هم باید در نظر گرفته شوند.

گزارش‌های زیادی از سراسر جهان از سوی معدن‌کارانی منتشر می‌شود که به منظور مدیریت زیان‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، تولیدشان را متوقف کرده یا کاهش داده‌اند.

فعالیت در معادن مس شیلی و پرو کاهش پیدا کرده است و شرکت واله برزیل فعالیت در یک معدن نیکل در شرق کانادا را متوقف کرده است. شرکت ریوتینتو هم برخی از فعالیت‌هایش در کبک کانادا را محدود کرده است.

این نمونه‌ها یک روند شفاف را نشان می‌دهد که همزمان با شیوع ویروس کرونا، اختلالات عرضه بیشتری به وقوع خواهد پیوست.

در بررسی مواد معدنی که نسبت به اختلالات عرضه آسیب‌پذیر هستند سنگ آهن و زغال سنگ با توجه به تمرکز صادرات در چندین کشور، مستثنی خواهند بود.

بازار سنگ آهن دریابرد تحت نفوذ دو کشور استرالیا و برزیل قرار دارد و آفریقای جنوبی با فاصله زیادی در رتبه سوم قرار می گیرد. حدود ۶۰ درصد از مجموع عرضه از سوی استرالیا و عمدتا از منطقه پیلبارا در ایالت وسترن استرالیا صورت می‌گیرد.

اگر چه شرکت ریوتینتو که بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن استرالیاست و شرکت‌های بی اچ پی و فورتسکیو متالز هنوز فعالیت‌هایشان را در وسترن استرالیا محدود نکرده است اما ممکن است بالاخره زمانی برسد که مجبور شوند دست از کار بکشند.

ایالت‌های‌ استرالیای جنوبی و تاسمانی از جمله ایالت‌های استرالیا هستند که همه مسافران را ملزم می‌کنند به مدت ۱۴ روز خود را قرنطینه کنند. این به معنای آن است که کارگران غیربومی در وقت استراحت مجبورند از خانواده خود دور بمانند. این مسئله نه تنها برای سلامت روحی کارگران دشوار خواهد بود بلکه به نظر می‌رسد طی یک مدت طولانی بتواند پایدار باشد.

کارگران بومی در معادن هم چالش به شمار می‌رود زیرا از امکانات کافی برخوردار نیستند و در صورت ابتلا شدن به بیماری، ریسک سرایت ویروس کرونا به همکارانشان را افزایش می‌دهند.

استرالیا بزرگ‌ترین صادرکننده زغال‌سنگ کک شو و دومین صادرکننده بزرگ زغال‌سنگ حرارتی در جهان است. همانند معادن سنگ آهن، معادن زغال‌سنگ در مناطق دورافتاده کشور هستند و حتی معادن نزدیک به شهرها و شهرستان‌ها در صورت اعمال قرنطینه شدیدتر از سوی دولت‌های ایالتی و فدرال ممکن است مجبور شوند فعالیت خود را متوقف کنند.

سنگ آهن در طول بحران ویروس کرونا عملکرد نسبتا خوبی داشته است اما در چند روز گذشته که سرمایه‌گذاران از تدابیر محرک مالی چین چندان رضایت نداشتند و وخامت سریع دورنمای اقتصاد جهانی، کاهش قیمت پیدا کرده است.

طبق گزارش آژانس اعلام قیمت آرگوس، سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد برای تحویل فوری به چین روز دوشنبه به ۷۹ دلار و ۶۰ سنت در هر تن کاهش پیدا کرد که پایین‌ترین حد در چهار ماه اخیر بود و ۱۱.۶ درصد کاهش در مدت دو روز را نشان داد. اگرچه این ماده خام فولادسازی تحت فشارهای کاهشی قرار گرفته است اما هرگونه تغییر عمده در مسائل عرضه ناشی از محدودیت‌های مقابله با کرونا ممکن است روند مذکور را به سرعت معکوس کند.

بر اساس گزارشی از ایسنا، به نظر می‌رسد معدن‌کاران، معامله‌گران، کاربران نهایی و سرمایه‌گذاران فلزات باید نگرانی بیشتر در خصوص اختلالات عرضه نسبت به افت تقاضا داشته باشند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بازار جهانی فلزات گرانبها در انتظار اجلاس گروه 20
بازار فلزات را دریابید
اقدامات زیست‌محیطی منجر به کاهش حجم تولیدات فلزات غیر آهنی چین شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: