تامین مواد اولیه جزو اولویت‌‌های اصلی صنعت سرب و روی کشور است
دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران:

تامین مواد اولیه جزو اولویت‌‌های اصلی صنعت سرب و روی کشور است

دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران گفت: نزدیک به 450 هزار تن ظرفیت اسمی در کارخانجات سرب و روی کشور به وجود آمده که فقط یک‌سوم آن در حال فعالیت است؛ یعنی سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام شده و نیروی فنی و امکانات آماده است اما در تامین مواد اولیه مشکلاتی وجود دارد. لذا هر شرکت و کنسرسیومی که بتواند بخشی از نیاز این صنعت را برطرف کند، از آن استقبال می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سیروس میانجی اظهار داشت: رسالت اصلی انجمن سرب و روی ایران، پیگیری برنامه‌های کلان این صنعت و برنامه‌ریزی برای حل مشکلات آن در آینده است.

وی افزود: اولین و اصلی‌ترین مشکل صنعت سرب و روی در کشور، محدودیت‌های ایجاد شده برای صادرات است و دائما با وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک درحال مذاکره و بررسی برای برداشتن این محدودیت‌ها هستیم.

دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران بیان کرد: ابتدای سال 98، گشایش‌هایی در صادرات این صنعت پیش آمد اما دوباره در نیمه دوم سال تعهدات ارزی را مطرح کردند که به خاطر ناهماهنگی‌های پیش آمده بین بانک مرکزی و گمرک صادرات تا پایان سال با چالش‌های بسیار همراه بود و هنوز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.

میانجی تاکید کرد: سال 98 همانند سال 97، کاهش صادرات را داشتیم؛ مخصوصا در ماه‌های پایانی سال یعنی بهمن ماه که البته در اسفند ماه نیز به خاطر بحران شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، صادرات به کل قطع شد.

وی تصریح کرد: موضوع دیگر که خیلی پیگیری آن بودیم حضور بخش خصوصی و تشکل‌ها در تصمیم‌گیری‌های وزارت صمت است؛ اینکه مسئولان در هیچ تصمیمی بدون اظهار نظر تشکل‌های بخش خصوصی گرفته نشود. البته 50 درصد از اهداف تحقق پیدا کرده اما متاسفانه هنوز هم تصمیماتی گرفته می‌شود که بخش خصوصی هیچ نقشی در آن ندارد.

دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران ضمن اشاره به تلاش‌‌های انجمن برای برطرف کردن موانع صادراتی، یادآور شد: این تشکل معدنی به طور مستمر در تمامی جلسات کمیسیون معادن وصنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران حضور دارد و درخواست داریم با توجه به شرایط جدید، تمهیداتی در مرزها مخصوصا مرز ترکیه برای صادرات روی اندیشیده شود.

میانجی اضافه کرد: دغدغه بعدی انجمن در سال 99، تامین ماده اولیه است. سال 98، برخی از معادن کوچک با طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس، توانستند وارد چرخه تولید شوند و بخشی از نیاز صنعت سرب و روی را تامین کنند اما در سال 99 تلاش داریم معادن بیشتری فعال شوند و از ظرفیت‌های خالی این صنعت بیشتر استفاده شود.

وی با اشاره به تغییر و تحولات پیش آمده در معاونت امور معدنی وزارت صمت، اذعان داشت: امید است بتوانیم تعاملات بیشتری را با آقای اسماعیلی معاون امور معدنی وزارتخانه داشته باشیم و در تصمیم‌گیری‌ها نقش بیشتر و ویژه‌تری داشته باشیم.

دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران ادامه داد: پیشنهاد احیا ستاد سیاست‌گذاری صنعت سرب و روی کشور را در وزارت صمت داده‌ایم تا مجددا فعال شود. این ستاد سیاست‌گذاری در سال‌های 89 لغایت 94 فعال بود و از سال 95 متاسفانه به صورت تعلیق درآمد. معاون جدید امور معدنی وزارت صمت قول مساعدی برای احیا این ستاد داده‌اند؛ چرا که این فعالیت ستاد بسیار تعیین‌کننده و موجب گشایش خواهد بود.

میانجی به مشکلات فنی و تکنولوژیکی صنعت را از دیگر موضوعات خواند و اظهار داشت: یک کارگروه فنی در انجمن وجود دارد که از سال 96 تاسیس شده بود که طبیعتا در سال 99 تلاش خود را برای به‌روزرسانی مسائل فنی صنعت بیشتر می‌کند و در همین راستا ارتباطات خوبی با دانشگاه‌ها برقرار کرده است.

وی ادامه داد: همچنین در سال 99 پیگیر موضوعان مربوط به مالیات، بیمه تامین اجتماعی و سیستم بانکی هستیم.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران، تشکیل کنسرسیوم جدید سرب و روی در کشور را اقدام مناسبی عنوان و خاطرنشان کرد: هر اقدامی که باعث شود تا تامین مواد اولیه از مشکلات کمتری برخوردار باشد، مثبت است. همانطور که می‌دانید نزدیک به 450 هزار تن ظرفیت اسمی در کارخانجات سرب و روی کشور به وجود آمده که فقط یک سوم آن در حال فعالیت است؛ یعنی سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام شده و نیروی فنی و امکانات آماده است اما در تامین مواد اولیه مشکلاتی وجود دارد. لذا هر شرکت و کنسرسیومی بتواند بخشی از نیاز این صنعت را برطرف کند ما از آن استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بهره‌برداری از سه معدن سرب و روی در سال 1399
کرونا کارخانه را به تعطیلی کشانده است!
تسهیل تولید با حذف عوارض واردات خاک معدنی سرب و روی
نصب فاز نخست کارخانه فرآوری روی در مجتمع مهدی‌آباد از ابتدای سال 99
افزایش تولید معدن انگوران تا پایان سال
صنعت سرب محلی ویژه برای ارزآوری در کشور است
انگوران بهشت گردشگری معدنی ایران زمین
ضرورت تشکیل کنسرسیوم سرب و روی در کرمان
پهنه راور دارای ذخایر فراوان سرب و روی است
با راه‌اندازی زرین‌صبا، معادن کوچک منطقه فعال می‌شوند
قطب جدید سرب و روی کشور متولد می‌شود
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: