تولید باید رقابت‌پذیر و دارای قابلیت صادراتی باشد
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران:

تولید باید رقابت‌پذیر و دارای قابلیت صادراتی باشد

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با تاکید بر اینکه تولید باید رقابت‌پذیر و به بازارهای جهانی صادر شود، گفت: تولید باید به نحوی باشد که علاوه بر تامین نیازهای داخلی، قابلیت صادراتی به اقصی نقاط جهان را داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، علی صالح‌آبادی درباره پیش‌نیازهای جهش تولید در سال 99، اظهار داشت: همه باید به امر تولید به عنوان یک وظیفه مقدس نگاه کنند چرا که اساس هر اقتصادی تولید است.

وی افزود: نگاه‌ها در کشور باید تولیدمحور و صادرات‌محور باشد و به یک معنا تغییر و تحول در نگاه بسیار مهم است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: با توجه به اعمال تحریم‌های حداکثری و فشارهای بین‌المللی صادرات نفت در کشور به شدت کاهش یافته است از این رو ارز مورد نیاز مملکت باید از محل صادرات غیرنفتی تامین شود.

صالح‌آبادی ضمن اشاره به اینکه توسعه صادرات غیرنفتی در این شرایط سخت تحریمی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، بیان کرد: برای توسعه صادرات و جهش تولید هریک از دستگاه‌ها از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و دارایی، جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و... وظایف و رسالتی برعهده دارند.

وی با بیان اینکه سیستم بانکی از اواخر سال گذشته اوراقی تحت عنوان «اوراق گام» تعریف کرده است،‌ گفت: «اوراق گام» اوراق جدیدی برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی است. متاسفانه این موضوع خیلی در کشور تبیین نشده در حالی که می‌تواند نقش مؤثری در رونق بخش تولید داشته باشد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران ضمن اشاره به اینکه بنگاه‌های اقتصادی می‌گویند یکی از نقاط ضعف سیستم بانکی اینکه نقدینگی مورد نیاز بخش‌های تولید را تامین نمی‌کند، اضافه کرد: بنگاه‌های اقتصادی نیاز به نقدینگی و سرمایه در گردش دارند و در عین حال ممکن است بانک‌ها با کمبود سرمایه مواجه باشند؛ حال چه باید کرد؟

صالح‌آبادی گفت: طرح گام یکی از برنامه‌‌های بانک مرکزی با کمک نظام بانکی است که در چارچوب مدیریت نقدینگی تلاش می کند امکان تامین غیرتورمی سرمایه در گردش زنجیره تولید را به ویژه برای واحدهای کوچک و متوسط فراهم کند.

وی افزود: گواهی اعتبار مولد گام به عنوان یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازارهای پول و سرمایه تسهیلات جدیدی را برای تامین اعتبار بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌کند که بر اساس آن تولیدکنندگان بر مبنای فاکتور خرید مواد اولیه و واسط از بانک عامل درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید کرده و به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل می‌دهند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اظهار داشت: دارنده می‌تواند گواهی را تا زمان سررسید آن نزد خود نگه دارد یا می‌تواند به فروشنده مواد اولیه خود تحویل دهد یا اینکه در بازار سرمایه تنزیل کند.

صالح‌آبادی ادامه داد: اوراق گام به یک معنا ابزار مالی جدید و کارآمدی برای تامین مالی واحدهای تولیدی بوده و سازوکار آن در عمل امکان تامین مالی زنجیره تولید و همچنین استفاده از ظرفیت‌‌های بازار سرمایه جهت تامین مالی واحدها است.

وی با تاکید بر اینکه انتشار اوراق گام می‌تواند نقش مؤثری در رونق بخش تولید داشته باشد، تصریح کرد: رونق بخش تولید با ایجاد ابزارهای متنوع از سوی بازار سرمایه تحقق پیدا می‌کند به علاوه مشکلات تامین نقدینگی مواد اولیه تولیدکنندگان رفع و در نهایت تولید داخل رونق می‌گیرد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران یادآور شد: تامین نقدینگی تولیدکنندگان در بخش‌های تامین مواد اولیه و ساخت کالا موجب می‌‌شود تا علاوه بر فراهم شدن شرایط رونق تولید داخل تولیدات به حداکثر برسد و شرایط برای صادرات کالای ایرانی در بازارهای جهانی فراهم شود.

بر اساس گزارشی از تسنیم، صالح‌آبادی اضافه کرد: به‌طور کلی با این اقدام دیگر مشکلی به نام کمبود سرمایه در گردش نخواهیم داشت چون بانک به میزان زیادی از این اوراق را می‌تواند در اختیار فروشندگان مواد اولیه قرار دهد و فروشندگان هم می‌توانند این اوراق را در بازار سرمایه تنزیل و پول تامین کنند.

موی خاطرنشان کرد: برای نخستین‌بار بازار پول و بازار سرمایه در کنار هم قرار می‌گیرند تا بتوانند تولید را به لحاظ سرمایه در گردش تامین مالی کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
محدودیت در صادرات به برخی کشورهای همسایه/ ارسال مواد معدنی به قطر
تحقق جهش تولید با راه‌اندازی پروژه‌های نیمه‌تمام، تامین پایدار مواد اولیه و تسهیل صادرات
باید تهدیدها را در راستای جهش تولید به فرصت تبدیل کرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: