تولید بیشتر از برنامه در سال رونق تولید
رئیس بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب مجتمع مس سرچشمه مطرح کرد:

تولید بیشتر از برنامه در سال رونق تولید

رئیس بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب مجتمع مس سرچشمه گفت: در سال رونق تولید با تکیه بر توان داخلی و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توانستیم در واحد ذوب تولید خود را افزایش دهیم و حتی بیشتر از برنامه تعیین شده تولید کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، اصولا امور ذوب و خط تولید دو بخش اساسی دارد که شامل بخش عملیات و تعمیرات و بخش پشتیبانی است و بخش پشیبانی نیز شامل بخش متالوژی و دفتر فنی است.

بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب مجتمع مس سرچشمه از پنج قسمت اصلی تشکیل شده که شامل بخش نگهداری و تعمیرات مکانیک که این واحد نیز از دو بخش نگهداری و تعمیرات سنگ‌شکن‌ها و کوره فلش تشکیل شده، بخش نگهداری و تعمیرات کنورتور و ریخته‌گری، بخش نگهداری و تعمیرات ابزار دقیق، نسوزکاری ذوب و بخش نگهداری و تعمیرات برق که هر کدام وظایف خاص خود را دارند، است.

حدود 120 نفر در بخش مکانیک در واحد نگهداری و تعمیرات امور ذوب مس سرچشمه مشغول به کارند که اقداماتی مانند تعویض قطعات مکانیکی، تاسیساتی و هیدرولیک، سیستم های انتقال نیرو و انتقال مواد را بر عهده دارند.

در بخش نسوز که با نظارت واحد ذوب با پیمانکار داخلی انجام می‌گیرد 40 نفر مشغول به کار هستند و کارهای نسوزکاری کوره‌های کنورتور آند و ... را این شرکت انجام می‌دهد.

واحد برق و ابزار دقیق نیز با توجه به سیستم جدید که در زمان کنونی متصل شده (کوره‌های فلش) می‌توان گفت اتوماتیک کار می‌کند و فرمان‌های تمام تجهیزات به صورت اتومات انجام می‌شود با توجه به این موضوع بار کار ابزار دقیق بالاتر رفته استواحد برق نیز شبیه ابزار دقیق به روز شده و نیروهای این واحد آموزش‌های لازم را دیده اند و سعی شده از توان داخلی استفاده شود تا مشکلی در بهره‌برداری بوجود نیاید.

اشتغال 220 نفر در بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب مجتمع مس سرچشمه

در بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب 160 نفر نیرو به صورت مستقیم و حدود 60 نفر به طور غیرمستقیم مشغول به کار هستند چرا که در برخی قسمت‌های این بخش پیمانکار نیز وارد عمل شده است. پروسه این بخش به شکلی است که اگر کوچک‌ترین وقفه‌ای در تجهیزات خط بوجود بیاید تولید ذوب با مشکل مواجه شده و در برخی مواقع شارژ کوره فلش را قطع می‌کند.

وظیفه اصلی بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب، همان‌گونه که از نام آن پیداست نگهداری و تعمیرات است. اصلی‌ترین رسالت این مجموعه این بوده که تجهیزاتی که در کارخانه نصب شده و فرایند تولید را انجام می‌دهند، همیشه قابلیت دسترسی داشته و با درصد بالا نزدیک به نقطه تعریف شده 100 درصد بتوانند کار کنند و راندمان و بازیابی تولید را بالا نگه دارند. این کار مستلزم این است که این تجهیزات نگهداری شده و همیشه آماده به کار باشند تا به هیچ وجه توقفی در زمینه تولید پیش نیاید و در وهله دوم تحت شرایطی برخی قطعات که عمر مفید و ساعت کارکرد مشخصی دارند زمانی که این ساعت کارکرد تمام شود باید سرویس کاری‌های خاص خود را داشته باشند.

رئیس بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب مجتمع مس سرچشمه توضیح می‌دهد: در مرحله اول حفظ این تجهیزات خیلی مهم است چرا که برخی تجهیزات واقعا خاص هستند و اگر اشکالات اساسی برای آن‌ها ایجاد شود تولید دچار وقفه می‌شود. ما به طور متوسط در هر دقیقه حدود دو تن کانس در کوره فلش شارژ می‌کنیم و هر دقیقه توقف بدین معناست که دو تن از بار کوره کاسته شده و دو تن از تولید عقب می‌افتیم لذا کار ما بسیار حساس بوده و تمام سعی و تلاش مجموعه این است که طبق استانداردها تجهیزات، نگهداری و تعمیرات آن‌ها انجام شود. برای رسیدن به برنامه تولید که چند ماه قبل از آغاز سال نو تصویب و به واحدها ابلاغ می‌شود، تجهیزات باید به خوبی کار کرده و این امر مستلزم این است که نگهداری و تعمیرات آن‌ها به طور کامل انجام شود.

رحیم زاده می‌افزاید: خوشبختانه سال گذشته توانستیم بالاتر از برنامه تولید در واحد ذوب مس تولید داشته باشیم و امسال با توجه به اینکه نسبت به سال گذشته افزایش تولید داشته‌ایم خوشبختانه تاکنون بالاتر از برنامه تولید بوده‌ایم و امیدواریم تا پایان سال نیز به همین شکل باشد و اهدافی که سازمان برای امور ذوب مدنظر گرفته به آن برسیم.

وی ادامه می‌دهد: سیستم نگهداری و تعمیرات به صورت کنترل مانیتورینگ عمل کرده و تجهیزات را کنترل می‌کنند یک سری تجهیزات بروز که اکنون نصب می‌شوند سنسورهای هشداردهنده در زمینه دما، ارتعاش، صدا دارند و به صورت آنلاین چک می‌شوند و خارج از آن برنامه PM دارند که سازنده آن تجهیز، برنامه تعمیر و نگهداری آن را اعلام کرده و طبق آن استاندارد، کارت‌های فعالیت برای آن‌ها صادر شده و بنابراین پرسنل تعمیرات می‌دانند که طبق برنامه روزانه، هفتگی، ماهیانه، 6 ماهه اول سال، سالیانه و اورهال یک سری کارها برای تعمیرات و نگهداری باید انجام دهند که طبق این برنامه‌ها انجام می‌شود. مواقعی هم وجود دارد که خارج از این برنامه‌ها ممکن است مواردی بوجود بیاید مانند وقوع یک حادثه که پرسنل حضور یافته و سعی می‌کنند آن قسمت یا تجهیز که آسیب دیده را در کوتاه‌ترین زمان وارد مدار کنند.

در زمان اورهال تولید صفر است

رئیس بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب مجتمع مس سرچشمه به این موضوع اشاره می‌کند که معمولا هر 6 ماه یک اورهال در امور ذوب مس سرچشمه انجام می‌شود که حدود 10 روز طول می‌کشد و ادامه می‌دهد: اگر چه برنامه اورهال 10 روزه است اما سعی می‌کنیم یک هفته کار به اتمام برسد و دو سه روز را به پیش‌گرم و مهیا کردن شرایط شارژ کوره اختصاص دهیم.

رحیم زاده ادامه داد: در اورهال یک سری برنامه‌ها پیش‌بینی شده که مستلزم آن است که کوره را متوقف کنیم و تمام برنامه‌ها (حتی برنامه‌های جزئی) را در این 10 روز بگنجانیم. در اورهال که توسط بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب انجام می‌گیرد، تجهیزات کوره فلش، کنورتورها و واحد ریخته‌گری متوقف شده و یک سری مجاری مات، لاندرهای انتقال مات، لودرکار، ریل و واحد درایر در این یک هفته تعمیر اساسی می‌شوند.

به گفته رحیم‌زاده این تجهیزات کاملا باز شده، تمیز و بازرسی می‌شوند و طبق برنامه‌ای که سازنده قطعه داده و جزو گراف 6 ماهه و سالانه ما بوده انجام می‌شود و از این زمان استفاده شده و تمام تجهیزات چک و بازدید و سرویس‌کاری کامل می‌شوند که تا اورهال بعدی که 6 ماه بعد است مشکل خاصی نداشته باشیم.

رئیس بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب مجتمع مس سرچشمه در پاسخ به این سوال که آیا در اورهال تولید متوقف می‌شود، اینگونه پاسخ می‌دهد: بله، تولید متوقف و شارژ کوره فلش قطع می‌شود و تمام بین‌هایی که در داخل آن کانس ذخیره می‌کنیم جهت بازرسی و بررسی خالی می‌شوند. به عبارتی دیگر در زمان اورهال تولید صفر است و این موضوع ضروری و لازم می‌نماید، چون تجهیزاتی که مستقیم در خط تولید قرار دارند و این فرصت را ندارند که چک و بازدید و تعمیر شوند لازم است که به مدت یک هفته از مدار خارج شده و تعمیرات اصلی روی آن‌ها انجام گیرد.

تکیه به توان داخلی

رحیم‌زاده به توانمندی داخلی در امور ذوب اشاره کرده و می‌گوید: دو سال پیش که کوره فلش توسط شرکت اتوتک فنلاند که یکی از شرکت‌های صاحب صنعت ذوب در دنیا به شمار می‌رود به بهره‌برداری رسید، با توجه به تحریم‌هایی که از دو سال قبل آغاز شده بود این شرکت عملا با مجتمع مس سرچشمه قطع همکاری کرد لذا یک سری نگرانی‌هایی درباره تامین قطعه خصوصا قطعات مصرفی داشتیم.

وی اظهار می‌کند: یک سری قطعات کوره فلش از شرکت سازنده فقط برای مصرف سال اول ارسال شده بود اما با توجه به اینکه این قطعات در حال مصرف شدن بود رو به اتمام بود. همچنین قطعات لاندرهای مسی و کولینگ برای مشعل جت که قطعه اساسی برای کوره فلش محسوب می‌شود معیوب شده بود لذا با همکاری امور فنی و مهندسی ذوب، بازرسی و امور مهندسی مجتمع، شرکت‌های سازنده داخلی دعوت به همکاری شدند و با دیدن نمونه کارها، نمونه اولیه را ساختند و خوشبختانه تاکنون قطعاتی که ما جایگزین تولید خارجی کردیم در خط کار می‌کند و مشکل خاصی ندراد.

یکی دیگر از مزایای اورهال ها برای همکاران رحیم‌زاده این بوده که با توجه به اینکه شرکت سازنده در شرایط تحریم، از در اختیار گذاشتن نقشه ساخت قطعات کوره فلش خودداری کرده بود، آن‌ها بتوانند در زمان اورهال که بسیاری از این قطعات باز می‌شوند این قطعات را نقشه‌کشی کنند.

رئیس بخش نگهداری و تعمیرات امور ذوب مجتمع مس سرچشمه در این رابطه می‌گوید: در دو سال گذشته بالغ بر 400 قطعه که نقشه آن در اختیار ما نبوده در زمان اورهال دمونتاژ شده و با نقشه‌کشی آن‌ها توسط واحد طراحی و مهندسی این قطعات توسط شرکت‌های داخلی در پروسه ساخت داخل قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تعریف پروژه‌های عملیاتی متعدد برای ارتقای کیفی خطوط تولید
صنعت مس شهربابک سبز شد
صنعت مس، بی‌نظیر در سودآوری
برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت تولید مس کشور به ۵۰۰ هزار تن
در آینده نیاز به مس بیشتر خواهد شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: