تامین نیازهای وارداتی به پشتوانه ظرفیت‌های داخلی و دانش‌بنیان
رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد:

تامین نیازهای وارداتی به پشتوانه ظرفیت‌های داخلی و دانش‌بنیان

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده شده بود که البته طی سال جدید و در راستای تحقق سیاست جهش تولید، برای بخشی از نیازهای وارداتی در بخش‌های مختلف، با اتکا به ظرفیت‌های داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان تامین می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمدباقر نوبخت در سومین جلسه ستاد برنامه‌ریزی و راهبری جهش تولید که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، اظهار داشت: دستیابی به جهش مناسب برای تولید، نیازمند استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان است که در این جلسه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گزارشی از هشت برنامه تدوین شده در این حوزه در راستای تحقق سیاست جهش تولید ارائه کردند.

وی با بیان اینکه در این برنامه به ظرفیت‌های مختلف پنج هزار شرکت دانش‌بنیان، ۶ هزار واحد استارت‌آپ  اشاره شد، افزود: شرکت‌های دانش بنیان در سال ۹۸ تولیداتی به میزان ۱۲۰ هزار میلیارد تومان داشتند که همین موضوع سبب شده که بتوان برای تحقق جهش تولید روی ظرفیت این شرکت‌ها حساب ویژه‌ای باز کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در این جلسه دو دستورالعمل برای استفاده از ظرفیت دستگاه‌های ملی و استانی در راستای تحقق جهش تولید ارائه شد، گفت: به طور حتم طرح‌ها و پروژه‌های ارائه شده از سوی دستگاه‌ها باید از جنبه اقتصاد کلان بررسی شوند.

نوبخت یادآور شد: باید برای تولیدات افزوده شده از طریق سیاست‌های حمایتی بازاری برای مصرف وجود داشته باشد، در غیر  این صورت کالاهای تولیدی انبار خواهند شد و این سیاست  کمک به ما نخواهد کرد.

وی ادامه داد: بر همین اساس در جلسه آینده پروژه‌های پیشنهادی از منظر اقتصاد کلان و بازار مصرف بررسی خواهند شد تا اولویت‌بندی مناسبی نیز برای آن‌ها انجام شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، تاکید کرد: در ستاد راهبری و برنامه‌ریزی جهش تولید بر این باور هستیم که می‌توان نیازهای کشور را از طریق جایگزینی واردات و ارتقا صادرات برطرف کرد.

به گفته نوبخت، در سال گذشته  ۱۴ میلیارد دلار ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی تخصیص داده شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به کاهش قیمت و همچنین تقاضای جهانی نفت سوالی که وجود دارد این است که آیا در سال جدید نیز می‌توانیم به همین میزان ارز برای تامین کالاهای وارداتی تخصیص دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: بر این اساس در سال جدید بر کاهش تقاضای ارزی و تامین نیازهای وارداتی از طریق ظرفیت‌های گسترده داخلی تاکید خواهیم کرد.

برنامه هشت وجهی معاونت علمی فناوری
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در این جلسه با  با ارائه یک برنامه هشت وجهی از ظرفیت اقتصادی شرکت‌های دانش‌بنیان برای تحقق جهش تولید در سال جاری، گفت: سرمایه‌گذاری گسترده‌ای روی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها طی سنوات گذشته انجام شده و در حال حاضر ظرفیت قابل توجهی از سوی این شرکت‌ها برای اثرگذاری مستقیم در اقتصاد کشور فراهم شده است.

وی با بیان اینکه، هدف معاونت علمی کسب سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی کشور است، افزود: امروز شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه بیوتک توفیقات چشمگیری داشتند و برای نمونه می‌توان به راه‌اندازی فوری خطوط تولید ماسک و دستگاه‌های تنفسی همزمان با شیوع کرونا و  بحران اخیر اشاره کرد.

برنامه‌های پیش رو
در این جلسه «حمید پورمحمدی» دبیر ستاد راهبری و برنامه‌ریزی جهش تولید، گفت: سه دفتر سازمان برنامه و بودجه از جمله دفتر اقتصاد مقاومتی و امور صنعت به صورت مشخص بر برنامه‌های ارائه شده از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری تمرکز خواهند کرد تا پشتیبانی لازم در خصوص برنامه‌ها و پروژه‌های این بخش انجام شود.

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه گفت: در هفته آینده نیز وزارت جهاد کشاورزی و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های خود را در راستای تحقق سیاست جهش تولید ارائه خواهند کرد.

بر اساس گزارشی از ایرنا، پورمحمدی خاطرنشان کرد: بعد از هماهنگی نهایی و اولویت‌بندی طرح‌ها و پروژه‌ها در ستاد، جزییات این برنامه‌ها در اختیار دستگاه‌های اجرایی ملی و استانی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تحقق جهش تولید با تکمیل زنجیره ارزش در بخش‌های صنعتی
تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی
وضع اقتصادی سال آینده کشور بهتر خواهد بود
نقشه راه بخش‌خصوصی در تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مهیا می‌شود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: