ضرورت سرمایه‌گذاری برای جبران استهلاک واحدهای تولیدی
یک‌ کارشناس اقتصادی مطرح کرد:

ضرورت سرمایه‌گذاری برای جبران استهلاک واحدهای تولیدی

یک‌ کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی هر ساله هزینه‌های استهلاکی دارند و باید با سرمایه‌گذاری جبران استهلاک شود، گفت: متاسفانه تاکنون این امر اتفاق نیفتاده است و تحریم‌ها به سمت صادرات غیرنفتی حرکت کرده و ویروس کرونا هم مشکلاتی در کسب‌وکارها ایجاد کرده که در مجموع سال جاری سختی را در پیش داریم. در این سال باید به سمت حفظ تولید و بنگاه‌های تولیدی، جلوگیری از تعطیلی آن‌ها، فعال کردن بنگاه‌های تولیدی تعطیل شده و خدمات راهبردی حرکت کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، وحید شقاقی درباره چگونگی تحقق شعار سال جاری، اظهار داشت: در دو سال گذشته اولویت با سیاستگذاری پولی بود تا بتواند تورم را مهار کند. اکنون با افزایش فشارهای تحریمی، تولید اولویت پیدا کرده و در این زمان نقش سیاست‌گذاری تولیدی در مقایسه با سیاست‌گذاری پولی بسیار مهم‌تر است.  

وی معتقد است که امسال سیاستگذاری تولیدی در کشور نقش مهم‌تری خواهد داشت و می‌گوید که دولت برای جهش تولید باید اقداماتی همچون طراحی سیاست‌های جایگزینی برای واردات کالاها و خدمات راهبردی، هدایت یا تخصیص خط اعتباری به سمت بنگاه‌های تولیدی نیمه فعال و فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی را انجام بدهد.   

ضرورت اولویت سیاست‌های انبساطی در سال ۹۹

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در سال ۹۹ ماموریت سیاستگذاری تولیدی در کشور به مراتب از سیاستگذاری پولی مهم‌تر خواهد بود و مقابله با رکود اقتصادی و تقویت رشد اقتصادی بسیار مهم‌تر از کنترل تورم و نرخ ارز خواهد بود. در نهایت در سال جاری ممکن است که سیاست‌های انبساطی از سیاست‌های انقباضی مهم‌تر باشد.  

شقاقی ادامه داد: در دو سال گذشته رویکرد سیاستگذاری پولی، سیاست‌های انقباضی از جمله کاهش سرعت گردش پول و مدیریت ریال بود، ولی شاید در سال جاری سیاست‌های انبساطی دولت بسیار مهم‌تر از سیاست‌های انقباضی باشد.  

حفظ بنگاه‌های تولیدی در گرو هدایت اعتبار به سمت آن‌ها

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حفظ بنگاه‌های تولیدی نیازمند هدایت اعتبار به سمت آن‌ها است، عنوان کرد: نیازمند اتخاذ سیاست‌های انبساطی در برخی حوزه‌های تولیدی هستیم تا بنگاه‌های تولیدی نیمه‌فعال یا تعطیل را فعال کنیم و باید برخی بنگاه‌های تولیدی جدید در جهت تولید کالاها و خدمات راهبردی ایجاد شود که این موارد به سرمایه در گردش نیاز دارد.  

بر اساس گزارشی از ایسنا، شقاقی درباره نقش دولت در تحقق شعار سال جاری، توضیح داد: دولت چون سیاستگذار است باید اقداماتی همچون طراحی یک نقشه راه مشخص برای سیاست جایگزینی واردات کالاها و خدمات راهبردی، هدایت یا تخصیص خط اعتباری به سمت بنگاه‌های نیمه فعال تولیدی، فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی برای تامین قطعات و تجهیزات برخی از بنگاه‌های تولیدی که به دلیل مشکلات مواد اولیه، واسطه‌ و سرمایه‌ای نیمه فعال شده‌اند، انجام بدهد.   

ایجاد بنگاه‌های تولیدی کالاها و خدمات راهبردی برای کاهش واردات آن‌ها

این کارشناس اقتصادی درباره تفاوت رونق تولید (شعار سال ۱۳۹۸) با جهش تولید (شعار سال جاری) نیز، تصریح کرد: از آنجا که اصلی‌ترین هدف تحریم‌ها ضربه زدن به تولید است، زیرا کاهش تولید موجب افزایش بیکاری، تورم، تقاضا، هرج و مرج و بی‌انضباطی می‌شود؛ هدف از رونق تولید در سال گذشته این بود که برخی از بنگاه‌های تولیدی نیمه‌فعال یا تعطیل شده را به چرخه اقتصادی بازگرداند.  

وی در پایان خاطرنشان کرد: در سال جاری باید در کنار فعال کردن بنگاه‌های تولیدی تعطیل یا نیمه‌فعال بتوانیم بنگاه‌های تولیدی را برای تولید کالاها و خدمات راهبردی ایجاد کنیم تا وابستگی ما به واردات کالاها و خدمات راهبردی به حداقل برسد زیرا، منابع ارزی ما برای واردات محدود است.  

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
محدودیت در صادرات به برخی کشورهای همسایه/ ارسال مواد معدنی به قطر
رشد 9 درصدی صادرات غیرنفتی از گمرک پارس جنوبی
واحدهای تولیدی با کمبود نقدینگی و عدم فروش روبه‌رو هستند
صادرات ۱.۶ میلیارد  دلاری بنگاه‌ها طی ۹ ماهه امسال
صادرات واحدهای کوچک و متوسط به ۱.۵ میلیارد دلار رسید
آمادگی بنگاه‌های بخش خصوصی چین برای همکاری با ایران
رشد عرضه‌ها مانع از سو استفاده برخی بنگاه‌ها
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: