اصلاح قیمت زغال‌سنگ منجر به شتاب سرمایه‌گذاری می‌شود
دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران:

اصلاح قیمت زغال‌سنگ منجر به شتاب سرمایه‌گذاری می‌شود

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران گفت: اگر دولت تمایل دارد سرمایه‌گذاری جدیدی در این بخش صورت بگیرد، باید اختلاف قیمت را کم کرده و قیمت زغال‌سنگ داخلی را واقعی کند. این روند هم به نفع معادن زغال‌سنگ، اشتغال، مصرف‌کننده و در نهایت کارخانجات فولادی است. درواقع اگر حدود 30 تا 40 درصد قیمت زغال داخلی افزایش پیدا کند قطعا بخش قابل توجهی از ذخایر زغال‌سنگ اقتصادی خواهد بود و سرمایه‌های جدید به سمت تولید حرکت خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سعید صمدی اظهار داشت: وزارت صمت و ایمیدرو به عنوان متولیان بخش معدن و صنایع معدنی، تبلیغات فراوانی در حوزه کمک به جلوگیری از شیوع کرونا می‌کنند اما به طور کامل معادن زغال‌سنگ را فراموش کرده و تا به امروز یک عدد ماسک به معادن زغال‌سنگ نفرستاده‌اند. معادن زغال‌سنگ برای اینکه بیشتر دچار بحران نشوند، تعطیل کردند و مشخص نیست بعد از تعطیلات نوروز چه زمانی بتوانند تولید را شروع کنند. لذا دولت و ایمیدرو باید فکری کنند و یکی از اولویت‌هایشان رساندن کمک به معادن زغال‌سنگ باشد.

وی در مورد عملکرد این تشکل معدنی در سال 98،  افزود: تولید در معادن زغال‌سنگ با سال گذشته تفاوت چندانی نداشته و عملکردش مانند سال‌های قبل بوده است. مهم‌ترین دلیل آن عدم سرمایه‌گذاری بزرگ و جدی در سال 98 در حوزه زغال بوده است.

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران ادامه داد: سرمایه‌گذاری جدید با قیمت‌های فعلی زغال‌سنگ در ایران به سختی حاصل می‌شود. در گذشته برخی از معادن زغال‌سنگ با دلار هزار یا سه هزار و 500 تومانی سرمایه‌گذاری کردند و بالطبع با افزایش قیمت دلار در این سال‌ها به صرفه است و می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. اما اگر کسی بخواهد با دلار 14 هزار تومانی سرمایه‌گذاری انجام دهد، با افزایش هزینه‌های تولید به هیچ عنوان اقتصادی نخواهد بود.

صمدی اضافه کرد: بارها در جلسات با وزارت صمت پیشنهاد دادیم که اگر به دنبال افزایش تولید زغال‌سنگ در کشور هستید باید قیمت‌ها به قیمت‌های جهانی نزدیک شود. مصرف زغال‌سنگ کشور در سال 98، 2.5 میلیون تن بود، در صورتی که کل تولید در این سال دو میلیون تن بود که مجبور به واردات 500 هزار تن زغال‌سنگ شدیم.

وی با تاکید بر این که سال 99 کوره بلند شرکت فولاد زرند ایرانیان وابسته به شرکت میدکو افتتاح می‌شود، گفت: این شرکت سالانه به 1.5 میلیون تن زغال‌سنگ نیاز دارد و مصرف داخلی زغال‌سنگ به چهار میلیون تن خواهد رسید. در چنین شرایطی باید دو میلیون تن زغال از خارج وارد شود که هم از نظر عملیاتی بودن جای تردید دارد هم از نظر اقتصادی به صرفه نخواهد بود؛ برای اینکه هزینه‌های فولادسازان را افزایش می‌دهد.

دبیر انجمن زغال‌سنگ تاکید کرد: قیمت تمام شده واردات یک تن زغال‌سنگ بیش از دو میلیون تومان است؛ این درحالی است که قیمت پایه زغال‌سنگ در کشور حدود یک میلیون و 200 هزار تومان است. همانطور که می‌بینید یک اختلاف قیمت 50 درصدی بین قیمت زغال‌سنگ داخلی و خارجی وجود دارد. لذا اگر دولت تمایل دارد سرمایه‌گذاری جدیدی در این حوزه شکل بگیرد، باید این اختلاف قیمت را کم کرده و قیمت زغال‌سنگ داخلی به سمت واقعی شدن رود. این روند هم به نفع معادن زغال‌سنگ، اشتغال، مصرف‌کننده و در نهایت کارخانجات فولادی است. درواقع اگر حدود 30 الی 40 درصد قیمت زغال داخلی افزایش پیدا کند قطعا بخش قابل توجهی از ذخایر زغال‌سنگ اقتصادی خواهد بود و سرمایه‌های جدید به سمت تولید حرکت خواهند کرد.

صمدی اشاره کرد: لازم به ذکر است که بگویم یک میلیارد و 200 میلیون تن ذخیره قطعی زغال‌سنگ در کشور و 14 میلیارد تن ذخیره زمین‌شناسی است که این ذخایر در صورتی که قیمت محصول واقعی شود، شرایط امیدوار‌کننده‌ای برای سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد.

وی بیان داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت امور معدنی در سال 98، تمام تلاش و انرژی خود را بر مسائل عوارض صادراتی و محدود کردن صادرات گذاشتند و به مسائل و مشکلات حوزه زغال‌سنگ توجهی نکردند. لذا امید می‌رود با تغییر معاونت معدنی وزارت صمت، توجه بیشتری نسبت به این حوزه شود.

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران در مورد حوادث تلخ در معادن زغال‌سنگ و برنامه برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات ناگوار، اذعان کرد: حوادث در معادن زغال‌سنگ دلایل متعددی دارد؛ سال گذشته قیمت تجهیزات مورد نیاز در حوزه استخراج زغال‌سنگ، بیش از 200 درصد افزایش داشت، بالطبع این افزایش قیمت، امکان داشت معدن‌کاران را به سمت صرفه‌جویی در مصرف چوب پیش ببرد.  دلیل دیگر، مربوط به این است که تکنولوژی استخراج زغال‌سنگ در کشور ما بسیار قدیمی و مربوط به 50 سال پیش است. به جز یک الی دو معدن بزرگ که به طور کامل مکانیزه هستند سایر معادن با تجهیزات 50 سال پیش کار می‌کنند. لذا استانداردها هم بر مبنای همان تکنولوژی است و نمی‌توان با تکنولوژی قدیمی انتظار استاندارد بالا را داشت.

صمدی عنوان کرد: در معادن بزرگ زغال‌سنگ بخش خصوصی مانند معادن معدن جو و پروده طبس که بزرگ‌ترین تولیدکنندگان زغال‌سنگ هستند، هیچ آمار حادثه‌ منجر به فوت نداشته‌ و این حوادث فقط در معادن کوچک و متوسط اتفاق می‌افتد.

وی اضافه کرد: یک‌بار برای همیشه باید سرمایه‌گذاری جدید انجام شود و معادن به سمت روش‌های مدرن و مکانیزه شدن بر اساس ماشین‌آلات بروند. این برنامه را به وزارت صمت داده‌ایم ولی مستلزم واقعی شدن قیمت زغال‌سنگ است.

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران اظهار کرد: وقتی قیمت زغال‌سنگ در کشور واقعی و اقتصادی شود، تکنولوژی به صورت اتوماتیک وارد کشور می‌شود؛ برای اینکه تکنولوژی پیچیده و غیرقابل دسترسی نیست و می‌توان این تکنولوژی را در صورت وجود نقدینگی از کشورهایی همچون ترکیه، روسیه و حتی چین تامین کرد. اما این تکنولوژی زمانی می‌تواند وارد کشور شود که تولید اقتصادی وجود داشته باشد در غیر این صورت معدن‌داران کمتر به سمت تکنولوژی جدید می‌روند.

صمدی ضمن اشاره به اینکه خواست ما همراهی قیمت زغال‌سنگ با مدل جهانی است، گفت: زمانی که واردات زغال‌سنگ برای مصرف‌کننده به ازای هر تن، دو میلیون تومان می‌شود، چرا زغال‌سنگ داخلی را یک میلیون و 100 هزار تومان خریداری می‌کنند. حداقل می‌توانند با قیمت میانگین یک میلیون و 700 هزار تومان بخرند.

وی افزود: علی‌رغم ذخایر خوبی که در زنجیره زغال‌سنگ کشور وجود دارد، تولیدمان ناچیز است. کل تولید کنسانتره زغال‌سنگ در کشور حدود دو میلیون تن در سال است؛ در حالی که کشورهای ترکیه 70 میلیون تن، چین سه میلیارد تن، آمریکا 900 میلیون تن به صورت سالانه زغال‌سنگ استخراج و تولید می‌کنند. لذا رسیدن تولید به سطح ترکیه کار سختی نیست چرا که پتانسیل آن وجود دارد.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران با تاکید بر اینکه تاثیر کرونا در هر حوزه‌ای با توجه به شرایط آن حوزه متفاوت است، یادآور شد: کرونا بیشترین تاثیر را در حوزه صنعت و معدن، بر معادن زغال‌سنگ گذاشته است اما متاسفانه این بخش کاملا فراموش شده است. در حوزه زغال‌سنگ انبوهی از کارگر وجود دارد که به طور مثال در یک شیفت 500 نفر در وارد تونل می‌شوند و فضای معدن به دلیل بسته بودن، هوای داخل تونل می‌چرخد و اگر ویروس وجود داشته باشد، قطعا انتقال آن در بین کارگران به سرعت اتفاق می‌افتد. مورد دیگر که ریسک شیوع ویروس در معادن زغال‌سنگ را بالا می‌برد ریه‌های کارگران معادن زغال‌سنگ نسبت به معادن دیگر آسیب‌پذیرتر است چرا که سال‌ها زیر زمین کار می‌کنند و باعث شده ریه‌هایشان مشکل پیدا کند.

صمدی ادامه داد: کارگر معدن زغال‌سنگ وقتی می‌خواهد از معدن خارج شود باید دوش بگیرد، اما حمام‌های این معادن مشترک است و خیلی بهداشتی نیست و ضریب شیوع ویروس کرونا بالا است. یک سری از معادن بزرگ زغال‌سنگ به همین دلایل از نیمه دوم اسفند ماه 98 معادن را تعطیل کرده‌اند.  

وی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت صمت و ایمیدرو به عنوان متولیان بخش معدن و صنایع معدنی، تبلیغات فراوانی در حوزه کمک به جلوگیری از شیوع کرونا می‌کنند اما به طور کامل معادن زغالسنگ را فراموش کرده و تا به امروز یک عدد ماسک به معادن زغال‌سنگ نفرستاده‌اند. معادن زغال‌سنگ برای اینکه بیشتر دچار بحران نشوند، تعطیل کردند و مشخص نیست بعد از تعطیلات نوروز چه زمانی بتوانند تولید را شروع کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صنعت زغال‌سنگ می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند/ رکوردشکنی‌های پیاپی در تولید زغال‌سنگ
نبود سیاست‌گذاری مشخص در صنعت زغال‌سنگ
افزایش تولید فولاد و مس/ کاهش تولید آلومینیوم و زغال‌سنگ
بازار کنسانتره زغال‌سنگ، سکه است!
لزوم پایان بی‌مهری‌ها به صنعت زغال‌سنگ
دست قدرتمند واسطه‌ها در بازار کک و زغال‌سنگ
دولت از تصدی‌گری معادن زغال‌سنگ دست بردارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: