بازرسی خطوط لوله در صنایع مختلف به وسیله یک روبات
مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان خبر داد:

بازرسی خطوط لوله در صنایع مختلف به وسیله یک روبات

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: لوله‌ها به مرور زمان دچار مشکل می‌شوند و برای شناسایی مشکل نیاز به بازرسی دارند؛ لذا این بازرسی باید به شکل دیداری انجام شود اما دسترسی به خطوط لوله در اغلب موارد برای انسان دشوار است. از سوی دیگر دیدن محیط و امکان عکس‌برداری و فیلم‌برداری در هنگام بازرسی خطوط لوله مهم است که شرکت ما با ساخت ابزاری روباتیک، امکان بازرسی از خطوط لوله را در صنایع مختلف به وجود آورده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، یک شرکت فعال در حوزه سیستم‌های روباتیک موفق به طراحی و تولید روبات بازرسی خطوط لوله شده که قادر به شناسایی عیوب خطوط لوله است.

علیرضا هادی، موسس و مدیرعامل این شرکت، اظهار داشت: خطوط لوله از تاسیسات اصلی و مهم در محیط‌های صنعتی و شهری هستند که برای انتقال سیالات استفاده می‌شوند. لوله‌ها به مرور زمان دچار مشکل می‌شوند، بنابراین برای شناسایی مشکل نیاز به بازرسی دارند. این بازرسی باید به شکل دیداری انجام شود اما دسترسی به خطوط لوله برای انسان دشوار است. از سوی دیگر دیدن محیط و امکان عکس‌برداری و فیلم‌برداری در هنگام بازرسی خطوط لوله مهم است. کار شرکت ما ساخت ابزاری روباتیکی است که بتواند این کارها را انجام دهد.

وی افزود: قابلیت‌های این روبات تنها فیلم‌برداری و عکس‌برداری نیست، بلکه می‌تواند اندازه‌گیری‌های چون مقطع، شیب و گازسنجی لوله را نیز انجام دهد. طی یک دهه گذشته طراحی‌های مختلفی برای ساخت این محصول انجام شد تا به نمونه نهایی برسیم. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در حال استفاده از روبات بازرسی خطوط لوله هستند. همچنین شرکت خدمات مرتبط به این روبات را نیز به مشتریان ارائه می‌دهد. از آنجایی که این روبات محصول گرانی است، تنها به سفارش مشتری تولید می‌شود.

موسس و مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در خصوص پروژه‌های آینده این شرکت، عنوان کرد: در حال افزایش کیفیت تصویری، ارتقا زیرساخت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، ارتقا کیفی و توانمندسازی ویژگی‌های روبات هستیم تا برای ارائه به بازارهای بین‌المللی آماده شود. دسترسی به بازارهای خارجی و گرفتن استاندارد بین‌المللی از جمله اهداف بزرگ شرکت است. یکی دیگر از پروژه‌هایی که روی آن کار می‌کنیم، تولید محصولات ساده‌تر برای تصویربرداری از مجراهای خانگی است که قابلیت استفاده در صنعت را نیز دارد. تعمیرات خطوط لوله توسط روبات از پروژه‌های آینده این شرکت به شمار می‌رود. درواقع روبات بتواند بعد از شناسایی مشکل در خطوط لوله، آن را تعمیر و برطرف کند که این امر با کنترل از راه دور انجام می‌شود. 

هادی در خصوص مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: برخی از فناوری‌ها و نوآوری‌ها مدت زمانی بیشتری نیاز دارند تا به دوره بلوغ خود برسند و با پیش‌بینی‌های معمول تطابق ندارند. بار مالی این پروژه‌ها بیشتر از طریق کمک‌های مالی تامین می‌شود. ممکن است موعد سررسید تسهیلات مالی برسد اما هنوز شرکت به سودآوری نرسیده و توان پرداخت را نداشته باشد؛ این امر مجموعه فناور را تحت فشار می‌گذارد. اگر مکانیسم‌های مشارکتی و سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور نهادینه و حمایت‌ها بیشتر به شکل تسهیلات ارائه شود، روند کار فناور بهبود می‌یابد و استرس مالی نیز نخواهد داشت.

وی بیان کرد: مصرف‌کننده این فناوری، صنایع هستند اما در بسیاری از صنایع جسارت کافی برای استفاده از نوآوری و فناوری‌های نوین وجود ندارد. اکثر صنایع در خصوص فناوری محتاط عمل می‌کنند. راهکارهای قانونی اعمال شده که براساس آن صنایع باید بخشی از بودجه خود را به انجام پژوهش و استفاده از فناوری اختصاص دهند، این در حالی است که وقتی سازمان‌ها و صنایع با کسری بودجه مواجه می‌شوند، بودجه پژوهشی را کنار می‌گذارند. برای حل این مشکلات می‌توان مکانیسم‌های مشارکتی را افزایش داد.

بر اساس گزارشی از آنا، موسس و مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در پایان خاطرنشان کرد: ارتباط میان فناور و صنعت هنوز به خوبی شکل نگرفته است که این امر باعث سوختن ظرفیت‌ها می‌شود. با استفاده از اعتبارسنجی پروژه‌ها می‌توان از ضرر و زیان سرمایه‌گذارها جلوگیری کرد و می‌توان سابقه فناور در تجاری‌سازی را ارزیابی و اعتبارها براساس آن داده شود تا از فناوران به راحتی از مکانیسم‌های مشارکتی بهره‌مند شوند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ابداع روشی نوین برای کاهش خوردگی قطعات در صنایع
تحقق انقلاب صنعتی و معدنی در گرو حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان
فعال‌سازی معادن سرب و روی استان مرکزی با استفاده از روش‌های دانش‌بنیان
حمایت ویژه از صنایع معدنی دانش‌بنیان
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: