تحقق جهش تولید مستلزم تولید ماشین‌آلات معدنی و توسعه معادن در کشور است
سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس:

تحقق جهش تولید مستلزم تولید ماشین‌آلات معدنی و توسعه معادن در کشور است

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس گفت: توجه به توسعه معادن و صنایع معدنی کارگاهی و کوچک، حمایت از تحقیق، توسعه و افزایش بودجه‌های تحقیقاتی در صنعت و معدن و حمایت از تولید ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی و فرآوری در داخل کشور، با توجه به گران بودن اقلام وارداتی، از جمله راهکارهای استفاده از ظرفیت معادن در راستای جهش تولید است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، رحیم زارع توجه به توسعه معادن و صنایع معدنی کارگاهی و کوچک، تولید ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، ایجاد توازن سرمایه‌گذاری در بخش معدن و نظارت کافی بر بهره‌برداری صحیح از معادن را از جمله راهکارهای "جهش تولید" در بخش معدن دانست.

ضرورت برنامه‌ریزی مدون برای جلوگیری از تضییع ذخایر معدنی

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس، ایجاد توازن سرمایه‌گذاری در بخش معدن نسبت به سایر بخش‌های پایین دستی مانند فولادسازی، پتروشیمی، نفت، گاز و... را از مسیرهای تحقق "جهش تولید" دانست و عنوان کرد: ایجاد زیرساخت‌های تبادل دانش فنی متخصصان با مراکز تحقیقاتی کشورهای صاحب نام در این زمینه، برنامه‌ریزی مدون برای جلوگیری از تضییع ذخایر معدنی، جلوگیری از انحصار مالکیت معادن توسط دولت و توسعه ظرفیت‌های دولت برای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی به ویژه اتخاذ سیاست‌های تجاری و صنعتی متناسب برای رشد پایدار صنعتی و معدنی زمینه‌ساز اجرایی شدن جهش تولید است.

وی افزود: می‌توان با برنامه‌ریزی جهت استفاده از ذخایر معدنی موجود در مناطق حفاظت شده محیط زیست، نظارت کافی بر بهره‌برداری صحیح از معادن و استفاده بهینه از ذخایر کم‌عیار و باطله‌های معدنی به درستی از پتانسیل معادن کشور که نعمتی خدادادی است، استفاده کرد.

زارع با اشاره به ظرفیت‌های برنامه ششم برای استفاده از ظرفیت معادن، اضافه کرد: بر اساس برنامه مذکور مقرر است حساب­‌های بانکی و گردش مالی خرید و فروش معادن با رعایت ضوابط قانونی، باید در استان‌های محل ذخایر معدنی انجام پذیرد و دفاتر مالی و قانونی مربوطه در استان‌های مذکور مستقر و حوزه مالیاتی آن‌ها در همان استان‌ها تعیین شود و شورای معادن استان موظف است بر اجرای این جزء نظارت کند. همچنین در مواردی که به دلیل بهره‌برداری از معادن و فعالیت‌های صنایع معدنی،‌ خسارت‌هایی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آن‌ها برسد، علاوه بر عوارض آلایندگی، با تصویب شورای معادن استان تا ۱ درصد فروش آن‌ها، پس از واریز به خزانه معین استان نزد خزانه‌داری کل کشور به‌ جبران خسارت‌های مذکور و در صورت وارد شدن آسیب‌های عمومی، به فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد نیاز منطقه درگیر اختصاص می‌یابد.

بر اساس گزارشی از خانه ملت، سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: پیگیری صرف درآمدهای حاصل از بخش معدن شامل حقوق دولتی پس از واریز به خزانه و در قالب بودجه‌­های سنواتی در امور تکمیل زیربناها و زیرساخت‌های مورد نیاز برای معادن و زیرساخت‌های عمومی صنایع معدنی، اجرای تبصره (۶) ماده (۱۴) قانون معادن (‌با اولویت مناطق مجاور درگیر محدوده معدنی) و مواد (۲۵) و (۳۱) قانون معادن و ماده (۳۵) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و تشویق صادرات محصولات صنایع معدنی دارای ارزش‌افزوده بالا، از جمله دیگر ظرفیت‌های برنامه ششم توسعه برای استفاده از پتانسیل معادن است.

پایان پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
توسعه صنعت زغال‌سنگ به زیرساخت‌های متعددی نیاز دارد
احیای 143 معدن کوچک مقیاس در کشور تا پایان بهمن ماه
تفاهم‌نامه میان ایمپاسکو و شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین
هزینه‌ ماشین‌آلات معدنی کمرشکن شده است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: