مداخله غیردارویی با ویروس باعث بهبود فعالیت اقتصادی می‌شود
تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد؛

مداخله غیردارویی با ویروس باعث بهبود فعالیت اقتصادی می‌شود

مداخله غیردارویی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی می‌تواند با کاهش مبتلایان جدید و جلوگیری از تلفات انبوه، تاثیر مثبتی بر اقتصاد داشته باشد. بررسی تاثیر اقتصادی آنفولانزای اسپانیایی سال ۱۹۱۸ در آمریکا نشان می‌دهد که شهرهایی که مداخلات غیردارویی را به موقع و گسترده اجرا کردند، در میان‌مدت هیچ‌گونه آسیب اقتصادی متحمل نشدند. در واقع شهرهایی که اقدام به موقع و جدی انجام دادند، پس از فروکش همه‌گیری شاهد رشد نسبی در فعالیت اقتصادی بودند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از World Economic Forum، شیوع کرونا ویروس شبهه‌های مهمی در خصوص تاثیر همه‌گیری‌ها و اقدامات پیشگیرانه مربوط به آن‌ها در اقتصاد برانگیخته است. سیاست‌گذاران در شرایط جدیدی قرار گرفته‌اند و اطلاع چندانی از رکود اقتصادی پیش‌رو و نحوه مدیریت بحران ندارند. تبعات اقتصادی واقعی یک همه‌گیر چیست و آیا این تبعات موقتی هستند یا ماندگار؟ واکنش بهداشتی عمومی محلی چه تاثیری بر شدت همه‌گیری دارد؟ آیا مداخله‌های غیردارویی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی هزینه‌های اقتصادی دارند؟ آیا سیاست‌های کاهنده شتاب شیوع همه‌گیری، باعث کاهش شدت تاثیرات اقتصادی آن نیز خواهد شد؟

مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) تاثیرات اقتصادی بزرگ‌ترین همه‌گیری آنفولانزا در تاریخ آمریکا یعنی همه‌گیری از ژانویه سال ۱۹۱۸ تا دسامبر ۱۹۲۰ و شیوع جهانی آن را بررسی کرده است. حدود ۵۰۰ میلیون نفر (یک سوم کل جعیت جهان در آن زمان) به این ویروس مبتلا شدند که منجر به مرگ ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان و بین ۵۵۰ تا ۶۷۵ هزار نفر در آمریکا شد که برابر با ۰.۶۶ درصد جمعیت این کشور بود؛ نرخ مرگ و میر در افراد جوان و سالم بین ۱۸ تا ۴۴ ساله بالا بود.

این سازمان در پژوهش خود از سطح مختلف شدت همه‌گیری و سرعت و مدت مداخله‌های غیردارویی برای مقابله با شیوع ویروس در ایالات و شهرهای آمریکا استفاده کرده است. اقدامات غیردارویی انجام شده در سال ۱۹۱۸ شباهت زیادی به سیاست‌های پیشگیرانه کرونا ویروس از جمله بسته شدن مدارس، سینماها و کلیساها، ممنوعیت تجمع عمومی و مراسم ختم، قرنطینه موارد مشکوک و محدودیت ساعات کاری دارد.

حاصل مقاله مجمع جهانی اقتصاد، دو دیدگاه اصلی بود. اول، مشخص شد که مناطقی که بیشترین تاثیر را از همه‌گیری آنفولانزا در سال ۱۹۱۸ داشتند، شاهد افت شدید و مداوم در فعالیت اقتصادی واقعی بودند. دوم، مشخص شد که شهرهایی که مداخلات غیردارویی را به موقع و گسترده اجرا کردند، در میان‌مدت هیچ گونه آسیب اقتصادی متحمل نشدند. برعکس، شهرهایی که اقدام به موقع و جدی انجام دادند، پس از فروکش همه‌گیری شاهد افزایش نسبی در فعالیت اقتصادی بودند. یافته‌های این سازمان به طور کلی نشان می‌دهد که همه‌گیری‌ها می‌توانند هزینه‌های اقتصادی زیادی داشته باشند و مداخله‌های غیردارویی می‌تواند منجر به نتایج بهتر اقتصادی و همچنین کاهش نرخ مرگ و میر شود.

نمودار زیر، دو دیدگاه اصلی مجمع جهانی اقتصاد را نشان می‌دهد؛ طبق این نمودار، رابطه مستقیمی بین نرخ مرگ و میر آنفولانزای سال ۱۹۱۸ و رشد اشتغال در بخش ساخت و تولید بین سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ وجود دارد. همچنین افزایش نرخ مرگ و میر آنفولانزای سال ۱۹۱۸ با کاهش رشد اقتصادی رابطه دارد. این نمودار، شهرها را به دو دسته تقسیم می‌کند: شهرهایی با مداخله غیردارویی طولانی‌تر (نقطه‌های آبی) و کوتاه‌مدت‌تر (نقطه‌های قرمز). شهرهایی که مداخله غیردارویی را برای مدت طولانی‌تری انجام دادند عمدتا در قسمت بالا و چپ نمودار (مرگ و میر پایین، رشد اقتصادی بالا) و شهرهایی که مداخله غیردارویی را برای مدت کوتاه‌تری اجرا کردند در قسمت پایین و راست نمودار (مرگ و میر بالا، رشد اقتصادی پایین) قرار گرفته‌اند. این نمودار نشان می‌دهد که مداخله غیردارویی می‌تواند بدون کاهش فعالیت اقتصادی، در کاهش نرخ مرگ و میر نقش داشته باشد. حتی شهرهایی با دوره طولانی‌تر مداخله غیردارویی، در میان‌مدت رشد سریع‌تری دارند.
 در خصوص تاثیرات اقتصادی شیوع ویروس، مشاهده شد که مناطق آلوده‌تر شاهد افت نسبی اشتغال و خروجی در بخش ساخت و تولید، دارایی‌های بانکی و مصرف کالاهای بادوام بودند. برآورد رگرسیون نشان می‌دهد که همه‌گیری آنفولانزای سال ۱۹۱۸ منجر به کاهش ۱۸ درصدی تولید در بخش ساخت و تولید یک ایالت با میانگین سطح درگیری شد. مناطق درگیر، شاهد افزایش تعویق پرداخت قسط بانکی بودند. این الگوها با این مفهوم که همه‌گیری‌ها باعث کاهش فعالیت اقتصادی از طریق کاهش عرضه و تقاضا می‌شود، مطابقت دارد. همچنین، این افت‌ها در تمامی نتایج وجود داشت و مناطق درگیرتر نسبت به سایر مناطق، همچنان شاهد رکود اقتصادی بین سال‌های ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۳ بودند.

نگرانی اصلی این روش تجربی، این است که مناطق درگیرتر ممکن است به طور همزمان بیشتر در معرض شوک‌های اقتصادی مختلف باشند اما با وجود شدت بیشتر همه‌گیری در شرق ایالات متحده، مطالعات قبلی نشان داده است که جغرافیای شیوع این بیماری در ایالات متحده نسبتا یکنواخت بوده است. در همین راستا، پژوهش مجمع جهانی اقتصاد نیز نشان می‌دهد که در مناطقی با میزان تاثیرپذیری متوسط و شدید از نظر جمعیت، اشتغال و درآمد سرانه مشابهی قبل از سال ۱۹۱۸ داشته‌اند. (که این امر، امکان مقایسه نتایج اقتصادی در بین این مناطق را تسهیل می‌کند). همچنین، یافته‌ها نشان داد که اثرات این بیماری، روی برخی از مشخصه‌های اقتصادی محلی، ازجمله ترکیب اشتغال در بخش‌های مختلف صنعت هر ایالت، بسیار شگرف بود. این تاثیرات چه در اسکیل شهری و چه در اسکیل ایالتی تقریبا یکسان و مشابه بود.

مطابق با همین شواهد تجربی، خلل اقتصادی بزرگی که این همه‌گیری (سال 1918) ایجاد کرد، در روزنامه‌های معاصر قابل مشاهده است. برای مثال، در روز ۲۴ اکتبر سال ۱۹۱۸، روزنامه Wall Street Journal این‌گونه نوشت: این همه‌گیری در بخش‌هایی از کشور، باعث کاهش تقریبا ۵۰ درصدی تولید شده است. خرده‌فروشان در سراسر کشور با کاهش چشم‌گیر تجارت مواجه شده‌اند. متخصصان گفته‌اند که در این کشور یک اپیدمی هرگز به این شدت بر کشور غالب نشده است.

دومین مجموعه نتایج این پژوهش، بر تاثیر محلی اقتصادی مداخله غیردارویی عمومی (همچون فاصله‌گذاری اجتماعی) تمرکز دارد. از بُعد نظری، تاثیر اقتصادی مداخله غیردارویی می‌تواند هم مثبت و هم منفی باشد. با در نظر گرفتن شرایط ثابت، مداخله غیردارویی باعث محدودیت روابط اجتماعی و در نتیجه کاهش فعالیت اقتصادی مبتنی بر این گونه روابط خواهد شد. اما باید توجه داشت که در همه‌گیری، فعالیت اقتصادی حتی در نبود این گونه اقدامات کاهش خواهد یافت زیرا خانوارها برای کاهش ریسک ابتلا، میزان مصرف خود و همچنین کار و فعالیت را کاهش می‌دهند. بنابراین، با وجود کاهش فعالیت اقتصادی ناشی از مداخله غیردارویی، این اقدامات می‌تواند مشکلات مقابله با انتشار بیماری را حل کند و اختلال اقتصادی را کاهش دهد.

مقایسه شدت و سرعت مداخله غیردارویی بین شهرها نشان می‌دهد که برخلاف آن‌چه انتظار می‌رود، مداخله غیردارویی قوی و زودهنگام باعث تشدید رکود اقتصادی نشده است. بر عکس، شهرهایی که اقدام به موقع و جدی انجام دادند، پس از پایان همه‌گیری در سال ۱۹۱۹ شاهد افزایش در میزان اشتغال و تولید در بخش ساخت و تولید و دارایی‌های بانکی بودند.

برآورد رگرسیون این پژوهش نشان می‌دهد که تاثیر این اقدامات از نظر اقتصادی چشم‌گیر بوده است. اجرای اقدامات ۱۰ روز قبل از رسیدن همه‌گیری در یک شهر باعث افزایش ۵ درصدی اشتغال در بخش ساخت و تولید پس از پایان همه‌گیری می‌شود. به همین صورت، ادامه اقدامات تا ۵۰ روز بیشتر، باعث افزایش ۶.۵ درصدی اشتغال در بخش ساخت و تولید پس از همه‌گیری می‌شود.

در نتایج این پژوهش، این نگرانی وجود دارد که اقدامات سیاسی ممکن است تحت تاثیر عواملی باشند که به نتایج اقتصادی آینده مرتبط باشد. اما یکی از نتایج پیشینه پژوهشی همه‌گیرشناسی، این نگرانی را تا حدودی کاهش می‌دهد: شهرهایی که تحت تاثیر موج‌های بعدی همه‌گیری (یعنی شهرهای غربی) قرار داشتند، از تجربه سایر شهرها استفاده کردند و زودتر اقدام به اجرای مداخله غیردارویی کردند. بنابراین، با حرکت آنفولانزا از شرق به غرب، شهرها زودتر مداخله غیردارویی را اجرا کردند. نقشه زیر، شدت این اقدامات را نشان می‌دهد؛ به طور واضح، شهرهای غربی اقدامات جدی‌تری برای مقابله با این همه‌گیری انجام دادند.

به دلیل نبود داده‌های پرتکرار، امکان نمایش دقیق مکانیزم کاهش عواقب همه‌گیری از طریق مداخله غیردارویی وجود ندارد. اما الگوهای شناسایی شده در داده‌ها نشان می‌دهد که مداخله غیردارویی به موقع و جدی می‌تواند شدیدترین تاثیرات منفی همه‌گیری آنفولانزا را کاهش دهد. پیشینه پژوهشی همه‌گیرشناسی نشان داده است که مداخله بهداشتی عمومی زودهنگام، اوج نرخ مرگ و میر را کاهش می‌دهد (منحنی را مسطح می‌کند) و آمار مرگ و میر کلی را کاهش می‌دهد. با توجه به اختلالی که همه‌گیری‌ها در اقتصاد محلی ایجاد می‌کنند، این اقدامات می‌تواند اختلال ناگهانی فعالیت اقتصادی ناشی از این شوک‌ها را کاهش دهد. در نتیجه، اجرای فوری مداخله غیردارویی می‌تواند در مسطح نمودن منحنی افت اقتصادی نقش داشته باشد.

شواهد غیر رسمی نشان می‌دهد که نتایج این پژوهش با شیوع کرونا ویروس مطابق است. کشورهایی مانند تایوان، چین و سنگاپور که به سرعت مداخله غیردارویی را اجرا کردند، نه‌تنها نرخ رشد بیماری را کاهش دادند، بلکه مشکلات اقتصادی ناشی از آن را نیز کاهش داده‌اند. بنابراین، این عقیده اشتباه است که مداخله غیردارویی سنجیده، به موقع و جدی هزینه اقتصادی زیادی در همه‌گیری دارد.

به طور کلی، شواهد نشان می‌دهد که شوک اقتصادی اصلی ناشی از جهش مرگ و میر است. مداخله غیردارویی تا جایی که وسیله‌ای برای مقابله با ریشه مشکلات یعنی مرگ و میر باشد، می‌تواند اقتصاد را نیز نجات دهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: