رشد تولیدات معدنی به 415 میلیون تن در سال 98/ اعطای تسهیلات ۶ هزار میلیارد تومانی به معادن کوچک و متوسط در سال 99
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت خبر داد:

رشد تولیدات معدنی به 415 میلیون تن در سال 98/ اعطای تسهیلات ۶ هزار میلیارد تومانی به معادن کوچک و متوسط در سال 99

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در نشست خبری پیرامون تبیین برنامه‌ها و تشریح عملکرد این معاونت که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: در سال «جهش تولید» فعالسازی ۲۵ درصد از معادن غیرفعال از مجموع ۴ هزار و ۴۰۴ معدن غیرفعال را در دستور کار داریم و در این راستا، در نظر داریم که ۶ هزار میلیارد تومان به بخش معدن به خصوص معادن کوچک مقیاس تسهیلات داده شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری فلزات آنلاین، داریوش اسماعیلی اظهار داشت: فرمایش مقام معظم رهبری برای جایگزینی معدن به جای نفت، کاملا حکیمانه و کارشناسانه بود و ما نیز بر اساس منویات ایشان، استراتژی توسعه معادن و صنایع معدنی را در سال «جهش تولید» پیش خواهیم گرفت.

وی افزود: کشور ما در کمربند معدنی ویژه‌ای قرار دارد و چنانچه ظرفیت‌های بالقوه بخش معدن بالفعل شود، تردیدی وجود ندارد که «جهش تولید» که از تاکیدات مقام معظم رهبری در سال جدید است، عملی خواهد شد و اثرگذاری تحریم‌های بین‌المللی و به خصوص تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا ضد کشور ما، به حداقل ممکن خواهد رسید.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: علی‌رغم وجود تحریم‌های آمریکا در سال 98 که به اوج خود رسیده بود، در بخش معدن و صنایع معدنی شاهد افزایش تولید بودیم و این در نوع خود یک رکورد تاریخی است.

رشد تولید و صادرات در بخش معدن طی سال 98

اسماعیلی با اعلام اینکه تولیدات بخش معدن از 385 میلیون تن در سال 97 به 415 میلیون تن در سال 98 افزایش یافته است، تصریح کرد: میزان تولید شمش فولادی از 26 میلیون تن در سال 97 به بیش از 28 میلیون تن در سال 98 افزایش یافت. همچنین میزان تولید کاتد مس به 250 هزار تن در سال 98 افزایش پیدا کرد که در نوع خود، رکوردی تاریخی محسوب می‌شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت یادآور شد: همچنان که در بخش صادرات محصولات معدنی طی سال 98، پیشرفت قابل توجهی داشتیم، استراتژی ما بر ادامه همین روند در راستای افزایش میزان صادرات معدنی در کشور بر اساس نقشه راه معدن خواهد بود.

وی با یادآوری اینکه هدف‌گذاری تولید 55 میلیون تن فولاد تا افق 1404 انجام شده است، افزود: برای سال 99 برنامه‌ریزی کردیم تا در کالاهای منتخب معدنی افزایش صادرات داشته باشیم. به‌ عنوان نمونه افزایش صادرات شیشه تخت 15 درصد، فولاد خام 20 درصد و شمش آلومینیوم 15 درصد هدف‌گذاری شده و برای افزایش کتسانتره و سنگ‌آهن نیز، برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است.

اسماعیلی تاکید کرد: 25 درصد صادرات غیرنفتی در سال 98، به بخش معدن تعلق داشت و آمارها در این زمینه نشان می‌دهد که میزان ارزآوری این بخش طی سال گذشته، به بیش از 9 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

ایجاد 111 هزار شغل جدید در معادن کشور

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت تصریح کرد: حدود 10 هزار و 404 معدن در کشور وجود دارد که 10 هزار و 39 معدن مربوط به گروه فلزی و دو هزار و ۲۸۲ فقره غیرفلزی است. در حال حاضر نزدیک به پنج هزار و 652 معدن فعال و نزدیک به چهار هزار و 752 معدن غیرفعال هستند. همچنین بر اساس میزان معادن فعال در کشور، حدود 142 هزار نفر در این معادن مشغول به کار هستند و پیش‌بینی ما بر این است که با تکمیل زنجیره اکتشافات و بهره‌برداری از معادن غیرفعال در کنار استفاده از ظرفیت واقعی معادن فعال موجود، 111 هزار شغل جدید ایجاد شود.

اسماعیلی ادامه داد: ذخایر گواهی کشف شده در سال 98، به بیش از  52 میلیارد تن رسیده است و در کنار آن 209 فقره پهنه اکتشافی معرفی شده که وسعت آن به حدود 850 کیلومترمربع می‌رسد. از این تعداد، آزادسازی 97 فقره انجام و کار اکتشاف آن آغاز شده است.

وی افزود: مجموع تعداد مناطق امیدبخش معادن در سال 98، به 917 فقره رسید که 400 منطقه به مزایده گذاشته شده و 517 منطقه نیز در اختیار مجری طرح‌ها قرار داده شده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اضافه کرد: یک هزار و 800 معدن در سال 98 مورد بازرسی قرار گرفتند و همچنین ارزیابی ریسک 800 معدن نیز انجام شده است.

اسماعیلی عنوان کرد: 26 واحد فعال در بخش کنسانتره سنگ‌آهن وجود دارد که مجموع ظرفیت تولیدی آن‌ها به 208.3 میلیون تن در سال می‌رسد و این رقم نشان می‌دهد که رشد قابل توجهی در این بخش صورت گرفته است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های این معاونت برای فعال‌سازی معادن غیرفعال، بهره‌گیری از ظرفیت‌ شرکت‌های بزرگ معدنی کشور ازجمله در زمینه فولاد، مس، طلا و... است و انشالله با کمک شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی در کشور، 25 درصد از معادن غیرفعال را در مسیر تحقق «جهش تولید»، فعال خواهیم کرد.

افزایش ظرفیت تولید محصولات معدنی برای جلوگیری از خام‌فروشی

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت عنوان کرد: تا پایان سال جاری، هیچ معدنی در اختیار دولت نمی‌ماند و تمام گواهی‌های کشف معدنی که در اختیار ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی قرار دارد، به بخش‌خصوصی کشور واگذار می‌شود.

اسماعیلی یادآور شد: یکی دیگر از برنامه‌های معاونت معدنی، افزایش 25 تا 35 درصدی بهره‌برداری در کشور است که با توجه به ظرفیت‌های موجود در بخش معدن، به‌زودی شاهد تحقق این امر خواهیم بود.

وی اشاره کرد: همچنین برای ایجاد ارزش‌افزوده در طول زنجیره معدنی در کشور، ظرفیت تولید محصولات معدنی را به 20 درصد افزایش خواهیم داد تا مسئله خام‌فروشی که یکی از معضلات امروز بخش معدن است را تعیین تکلیف کنیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در خصوص خام‌فروشی نیز گفت: زنحیره فولاد از سنگ‌آهن تا کنسانتره و هر حلقه بعدی، ماده حلقه قبلی به نوعی ماده خام محاسبه می‌شود و سرمایه‌گذاری روی واحدهای تولید گندله با نگاه به وجود واحدهای تولید کنسانتره بوده و قابل قبول نیست که بدون تامین واحدهای داخلی، صادرات کنسانتره انجام شود.

اسماعیلی تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که بسیاری از فعالین بخش فولاد بر آن تاکید می‌کنند، عدم تقسیم عادلانه سود در بین حلقه‌های زنجیره فولاد است و در این زمینه درخواست‌های متعددی برای متعادل کردن آن داشتیم و داریم؛ لذا طی جلسه‌‌ای که با نمایندگان بخش‌های مختلف فولادی برگزار کردیم، مقرر شد که انجمن‌ها برای تعیین تکلیف قیمت شمش، کنسانتره و گندله، پیشنهادات خود را ارائه دهند.

وی اضافه کرد: امیدواریم که انجمن‌های فولادی به جمع‌بندی مناسبی در زمینه تعیین قیمت زنجیره فولاد برسند؛ چراکه معتقدیم تصمیمات و نظرات کارشناسانه از این دست را باید به انجمن‌های مربوطه سپرد و ما به عنوان متولی، نقش نظارتی پررنگی در این زمینه داشته باشیم. با این حال سیاست معاونت معدنی بر کنترل منطقی و عالمانه بازار محصولات فولادی است و تصمیم نهایی قیمت‌گذاری نیز برعهده وزارت صمت است؛ البته نظرات کارشناسانه تشکل‌های تخصصی در تصمیمات، اعمال خواهد شد.

معاونت معدنی پیشگام در مقابله با ویروس کرونا

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، عملکرد این معاونت در زمینه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا را ویژه عنوان و مطرح کرد: اقدامات تحسین‌برانگیزی برای مبارزه با کرونا توسط وزارت صمت تحقق یافته است و ما نیز در بخش معدن و صنایع معدنی و در راستای سیاست کلی وزارت‌خانه، اقدامات بسیاری در این زمینه صورت دادیم که می‌توان به تهیه سه بسته آموزشی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد که تمامی این بسته‌ها، به شرکت‌های معدنی ارسال شده است.

وی افزود: برای جلوگیری از تاثیرات ویروس کرونا بر بخش معدن و صنایع معدنی، پروتکلی تهیه کردیم و به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه دادیم تا در این زمینه، اقدامات پیشگیرانه توسط معادن و صنایع معدنی به خوبی انجام گیرد.

اسماعیلی تاکید کرد: اگرچه شیوع ویروس کرونا، دامن صنایع کشورهای مختلف را گرفته است اما با تدابیر هوشمندانه‌ای که وزارت صمت برای پیشگیری و مقابله با کرونا انجام داد، آسیب‌های آن به صنعت و معدن کشور کاهش یافت.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: معادن زغال‌سنگ کشور، جزو فعالیت‌هایی است که حتی پیش از شیوع ویروس کرونا، ماسک زدن برای آن‌ها اجباری بود و حال که در شرایط کرونایی، فعالیت برای این قشر سخت‌تر از پیش شده است، معاونت معدنی پیگیری‌های متعددی برای تخصیص ماسک درجه یک به این پرسنل زحمت‌کش معادن زغال‌سنگ انجام داده است و خوشبختانه در این زمینه نیز توفیقات خوبی حاصل شد.

اعطای تسهیلات ۶ هزار میلیارد تومانی به بخش معدن

اسماعیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه دولت چه برنامه و استراتژی‌ برای فعال‌سازی معادن کوچک و متوسط در سال جاری در دستور کار دارد، گفت: برنامه‌ ویژه‌ای برای توسعه معادن کوچک و متوسط در نظر داریم که شامل تامین مالی و نقدینگی این معادن بر اساس نقشه راه معدن و صنایع معدنی است. بدون شک، پس از نابودی کامل ویروس کرونا، حمایت‌های ویژه‌ای از معادن کوچک و متوسط از طریق ارائه تسهیلات صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی صورت خواهد گرفت.

وی تشریح کرد: تخصیص اعتبار به بخش اکتشاف و افزایش سرمایه صندوق حمایت از فعالیت‌های معدنی، ازجمله برنامه‌هایی است که در سال جدید دنبال خواهیم کرد تا از این طریق بتوانیم در سال جاری، 6 هزار میلیارد تومان به معادن کوچک تسهیلات ارائه دهیم.

سیاست‌های 24 گانه بخش معدن در سال 99

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت در ادامه اذعان کرد: اجرای 24 سیاست و‌ اقدام برای سال ۹۹ در برنامه بوده و تاکید ویژه این معاونت بر تحقق نقشه راه معدن و صنایع معدنی است.

اسماعیلی ادامه داد: بر اساس سیاست‌های 24 گانه معاونت معدنی، تمامی داده‌های موجود و تولیدی سازمان زمین‌شناسی و‌ اکتشافات معدنی به صورت آنلاین ارائه خواهد شد تا بتوانیم عملکرد بخش معدن را به صورت شفاف ارائه دهیم.

وی حذف واسطه‌گری از زنجیره فولاد را جزو برنامه‌های مهم این وزارتخانه دانست و گفت: در سال جدید و در راستای تکمیل طرح‌‌های زنجیره فولاد، محدودیت ویژه بر روی صادرات سنگ‌آهن خام وضع خواهد شد.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت تاکید کرد: تفویض اختیار به شورای معادن و سازمان‌های صمت استان‌ها، جزو اولویت این معاونت معدنی محسوب می‌شود که برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای تحقق این امر در سال جدید صورت گرفته است.

اسماعیلی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که به عنوان سد مهم در اکتشافات جدید وجود داشت، عدم هماهنگی با سازمان‌های زیست‌محیطی بوده است که در این زمینه قصد داریم میزان هماهنگی با این سازمان‌ها نظیر سازمان‌ محیط زیست، منابع طبیعی، اماکن، وزارت شهرسازی و... را به بالاترین حد خود افزایش دهیم تا خللی در زمینه اکتشافات جدید ایجاد نشود.

وی گفت: رفع مشکلات و مسائل معارضین محلی معادن نیز در راستای احیا و فعال‌سازی معادن در دستور کار است و در همین ارتباط، حمایت‌های ویژه‌ای از آن‌ها صورت خواهد گرفت.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت تصریح کرد: احیای دبیرخانه تعامل دولت و مجلس برای به‌روزرسانی و اصلاح قوانین معدنی، در دست پیگیری و انجام است؛ به‌طوری که با همکاری این دو نهاد، تلاش خواهیم کرد تا اول خرداد ماه سال جاری، هیچ‌گونه پرونده‌ای در شورای عالی معادن باقی نماند و تمامی پرونده‌ها، تعیین تکلیف شود.

اسماعیلی ادامه داد: همچنین استفاده از ظرفیت‌های بالقوه دانشگاه‌ها و مراکز عملی در این زمینه، می‌تواند راه‌گشای بسیاری از مشکلات بخش معدن، به‌خصوص در زمینه تکنولوژی‌های پیشرفته و به‌روز باشد. لذا با بر اساس سیاست‌های 24گانه، حمایت همه‌جانبه از شرکت‌های دانش‌بنیان خواهیم داشت.

وی در خصوص عرضه ورق فولادی نیز، بیان کرد: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، عرضه 60 درصد ورق گرم از طریق مچینگ و ۴۰ درصد از طریق بورس کالا انجام می‌گیرد. همچنین مصوب شد که ۸۰ درصد ورق سرد از طریق مچینگ و ۲۰ درصد از طریق بورس عرضه شود.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت تاکید کرد: نظارت‌های دقیقی در روند عرضه ورق خواهیم داشت و همه واحدهای عرضه موظف هستند که از این پروتکل‌ها تبعیت کنند.

اسماعیلی عنوان کرد: برنامه واردات و یا بومی‌سازی ماشین‌آلات معدنی شامل انواع بولدوزر، لودر و... جزو اولویت‌های معاونت معدنی وزارت صمت است تا از این طریق بتوانیم با تکنولوژی به‌روز، توسعه معادن و صنایع معدنی را شاهد باشیم.

واگذاری فولاد سنگان به بخش خصوصی

وی در پایان خبر داد: در سال جاری برنامه واگذاری فولاد سنگان به بخش خصوصی پیگیری خواهد شد تا بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی برای افزایش میزان تولید نیز استفاده کنیم. همچنین شرکت آلومینیوم سالکو در آخر همین هفته افتتاح می‌شود و این کارخانه بزرگ و مدرن نقش بسزایی در افزایش تولید شمش آلومینیومی کشور خواهد داشت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: