چالش شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر زنجیره تامین فلزات

چالش شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر زنجیره تامین فلزات

شیوع گسترده ویروس کرونا، ضربه هولناکی بر پیکره اقتصاد جهانی وارد آورد و از طرفی، کمبود مواد اولیه فلزی، ریسک تولید را افزایش داد؛ اما کشور چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف کننده فلزات در جهان، خواستار بازگشت شرایط عادی به فعالیت‌های صنعتی کشور خود است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، کمبود احتمالی مواد اولیه در ساخت فلزات، ریسک تولید بسیاری از لوازم موردنیاز در زندگی روزمره ازجمله لوازم خانگی تا باتری‌های خودروهای برقی را افزایش می‌دهد.

مس
چین در ماه مارس واردات مس را نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داد؛ این افزایش واردات در حالی است که تامین‌کنندگان اصلی مس در آمریکای لاتین به دلیل محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، با چالشی به نام تولید در شرایط محدودیت روبه‌رو هستند.

با این وجود مس در هفته گذشته و پس از آغاز به‌کار صنایع چین و از سرگیری روند واردات، وضعیت بهتری را پشت سر گذاشت؛ این در حالی است که اکنون برخی از صاحب‌نظران معتقدند چین حتی بسیار سریع‌تر از آنچه که پیشتر تصور می‌شد، تولید را به مدار اصلی بازخواهد گرداند.

داده‌های آماری منتشر شده از سوی گروه بین‌المللی مطالعات مس بیانگر آن است که اقتصاد چین طی سال گذشته در مدار تولید خود، بیش از ۸۰ درصد به واردات کنسانتره مس وابسته بوده است. گفتنی است که صادرات تامین‌کننده اصلی مس در جهان یعنی کشور شیلی، حتی با وجود ایجاد شرایط اضطراری ناشی از شیوع ویروس کرونا در این کشور، همچنان از این جریان تاثیری نپذیرفته است.

معدن کودلکو معدن بزرگ مس دولتی شیلی که به عنوان بزرگ‌ترین معدن مس جهان شناخته می‌شود، به تازگی گزارش داده است که علی‌رغم تدابیری که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در پیش گرفته اما روند تولید این معدن همچنان به روال پیشین و بر اساس برنامه‌های از پیش تعیین شده ادامه می‌یابد.

این شرکت در این باره به رویترز گفته است که حتی ۱۰۰ درصد از اهداف فروش شرکت نیز در این مدت برآورده شده است؛ در حالی که مشتریان اصلی این شرکت که مهم‌ترین آن‌ها چین است، برای مدتی به دلیل شیوع ویروس کرونا با تعطیلی صنایع روبرو بوده‌اند.

در کشور پرو، برخی از شرکت‌های معدنی محموله‌ها و یا حتی عملیات‌های در حال انجام خود را معلق کرده‌اند.

شرکت ام ام جی مستقر در استرالیا، پس از اعلام برخی محدودیت‌ها در پی اعلام شرایط اضطراری در این کشور از ۱۶ مارس،  پیش‌بینی افزایش تولید لاس بامباس پرو را در سال ۲۰۲۰ تغییر و کاهش داد، این معدن یکی از بزرگ‌ترین معادن مس در جهان است.

یکی از شرکت‌های معدنی آمریکای جنوبی در این باره عنوان کرده است که کارخانه‌های چینی نگرانی‌های اساسی در تامین مواد اولیه خود در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا دارند.

در این راستا معاملات مس در نیویورک طی روز گذشته با افزایش ۲.۴ درصدی به ۲.۲۸۴ دلار در هر پوند رسید؛ آن هم در شرایطی که این فلز گران‌بها روز سه‌شنبه به کم‌ترین قیمت خود در طول سه هفته گذشته مورد معامله قرار گرفته بود.

نیکل
واردات نیکل از اندونزی باعث کاهش تولید داخلی چین در سال ۲۰۱۹ شد اما این در حالی است که این کشور آسیای جنوب شرقی، صادرات سنگ نیکل را از طریق بنادر خود از ژوئن ۲۰۱۸ که موجودی انبارها به کم‌ترین میزان خود رسیده بود، ممنوع اعلام کرد.

تولیدکنندگان برتر سنگ معدن نیکل در فیلیپین، با توجه به شرایط پیش آمده در پی شیوع کرونا، در حال حاضر تولید خود را متوقف کرده‌اند.

چو آیدونگ تحلیل‌گر ارشد نیکل آنتاک در این باره معتقد است: بازار عرضه کساد تولید‌کنندگان مواد خام نیکل مورد استفاده در استیل ضد زنگ (NPI) در چین، این شرکت‌ها را مجبور خواهد کرد که کاهش تولید را درنظر بگیرند.

شاخص نیکل در بورس فلزات لندن (LME) روز سه‌شنبه، ۱۲ هزار و ۸۵ دلار در هر تن بود.

بوکسیت
وانگ لینگ تحلیلگر CRU، حدود ۴۰ درصد از واردات بوکسیت در سال ۲۰۱۹ به تولید آلومینای چین که برای ساخت آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد، اختصاص یافته است. قیمت آلومینیوم در بعدازظهر روز چهارشنبه حدود ‍۱۴۸۳.۵۰ دلار در هر تن به ثبت رسید. این در حالی است که تامین‌کنندگان برتر بوکسیت در گینه، تولید خود را تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا کاهش نداده‌اند.

وانگ در این باره تحلیل می‌کند: موارد مشخصی از ابتلا به ویروس کرونا در معادن بوکسیت در گینه وجود داشته که تعداد مبتلایان می‌تواند بیش از تعداد اعلام شده باشد و باید ببینیم دولت این کشور در زمینه کنترل ویروس کرونا، چه اقداماتی انجام خواهد داد.

قلع
چویی لین، نماینده اصلی انجمن بین‌المللی قلع چین، درباره قلع موردنیاز این کشور، گفت: کشور چین به‌طور کلی به ۳۰ تا ۳۵ درصد واردات کنسانتره قلع وابسته است.

چویی عنوان کرد: محموله‌های وارداتی که در ماه‌های ژانویه و فوریه امسال نسبت به سال گذشته این کشور کاهش داشته‌اند، مستقیما تحت تاثیر اختلالات ناشی از شیوع ویروس کرونا قرار نگرفته‌اند اما برخی از معادن میانمار که کارگران چینی در آن‌ها مشغول به‌کار هستند، مایل به عبور از مرزها برای ادامه عملیات پردازش هستند.

گمانه‌ها حاکی از آن است که ممکن است وضعیت معادن از ماه مه بهتر شود.

چویی در این باره افزود: کارخانه‌های بزرگ چین، کنسانتره کافی در انبارها دارند که ممکن است برای سه تا چهار ماه آن‌ها کافی باشد، اما تولید‌کنندگان بخش خصوصی در ماه آوریل و نیز نیمه نخست ماه مه با مشکلاتی روبرو خواهند شد.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، شاخص قلع در بورس فلزات لندن (LME) روز سه‌شنبه، ۱۴ هزار و ۷۳۰ دلار در هر تن معامله شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: