رقابت بر سر فروش پروفیل‌های ارزان و بی‌کیفیت
مدیرعامل شرکت کوثر پروفیل اراک مطرح کرد:

رقابت بر سر فروش پروفیل‌های ارزان و بی‌کیفیت

مدیرعامل شرکت کوثر پروفیل اراک گفت: برخی تولیدکنندگان غیرقانونی مقاطع و پروفیل‌های آلومینیومی، محصولاتی را تولید می‌کنند که قیمت نهایی بسیار پایینی دارد که مسلما این کاهش قیمت به دلیل پایین آوردن کیفیت بوده و موجب شکل‌گیری رقابتی میان سایر تولیدکنندگان در جهت کاهش کیفیت پروفیل‌های آلومینیومی نیز شده است. از طرفی، عمده بیلت‌های تولید داخلی نیز کیفیت سابق را ندارد و ناخالصی‌های زیادی در آن دیده می‌شود.

محسن رسولی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت کوثر پروفیل اراک در سال 1388 با هدف تولید انواع مقاطع آلومینیومی مطابق با استاندارهای بین‌المللی تاسیس شد. این شرکت در سال 1394 با توجه به رشد روزافزون و دگرگونی وسیع در صنعت آلومینیوم و پاسخ‌گویی به درخواست‌های متنوع بازار، برای کامل کردن مجموعه خود اقدام به راه‌اندازی واحد فنی و مهندسی کرد. کیفیت کلیه محصولات تولیدی شرکت کوثر پروفیل اراک از نظر پایداری، ماندگاری رنگ یا پوشش آنادایز مطابق با استاندارهای بین‌المللی است و پنج سال از زمان اجرا ضمانت‌نامه دارد.

وی بیان کرد: در زمینه طراحی و تولید مقاطع آلومینیومی اقدامات موثری انجام داده‌ایم و در حال حاضر، تخصصی‌ترین مرکز تولید پروفیل‌های کرتین‌وال در کشور محسوب می‌شویم. همچنین در زمینه تولید پنجره‌های دوجداره ترمال بریک لولایی و کشویی و پروفیل زیرسازی کامپوزیت، سرامیک خشک و نمای خشک و آلوکوتا فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت کوثر پروفیل اراک مطرح کرد: هر سال فعالیت تولیدی را از پنجم فروردین ماه آغاز می‌کردیم اما در سال جاری به دلیل شیوع بیماری کرونا با 25 روز تاخیر، آغاز به کار کردیم که این تاخیر، در کاهش میزان درآمد تاثیرگذار بود. در حال حاضر نیز، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به تولید مشغول هستیم. در این شرایط، احتمال اینکه تقاضا و فروش کاهش یابد نیز وجود دارد زیرا فروشگاه‌ها برای مدت طولانی تعطیل بودند و فعالیت‌های ساختمان‌سازی نیز کاهش چشمگیری داشته است.

کاهش کیفیت بیلت‌های تولید داخلی

رسولی اذعان کرد: زمانی که میزان تقاضا برای پروفیل و مقاطع کاهش یابد، طبیعتا میزان خرید مواد اولیه (بیلت) نیز کاهش می‌یابد. مهم‌ترین تولیدکننده بیلت در کشور، شرکت ایرالکو است که سهم عمده‌ای از بازار را در اختیار دارد. در کشور، تولیدکنندگان دیگری نیز نظیر آلومرول و کوپال در این حوزه وجود دارند که می‌توانند بیلت آلومینیومی را با کیفیتی مشابه محصولات شرکت دوبی آلومینیوم (دوبال) تولید کنند.

وی افزود: برای تولید پروفیل و مقاطع، از بیلت 6063 استفاده می‌شود که این بیلت باید خالص باشد اما عمده بیلت‌های تولید داخلی، کیفیت سابق را ندارد؛ به نحوی که مقدار زیادی آهن در آن‌ها وجود دارد و ناخالصی‌های زیادی همانند سنگ در آن‌ دیده می‌شود. کیفیت پایین مواد اولیه بر کیفیت محصول نهایی تاثیرگذار است؛ به نحوی که به دلیل اینکه خط و لکه‌هایی روی پروفیل فاقد کیفیت مطلوب وجود دارد، عملیات‌های آندایزینگ، برایش و پولیش نتیجه‌بخش نیست و محصول قابل عرضه‌ای پدید نمی‌آید.

مدیرعامل شرکت کوثر پروفیل اراک تاکید کرد: وقتی بیلت 6063 کیفیت لازم و استاندارد را نداشته باشد، هنگام قالب‌ریزی، موجب از بین رفتن قالب و شکستن آن می‌شود. این مشکلی است که تمام تولیدکنندگان پروفیل با آن مواجه‌ هستند. باید در نظر داشت که برای ارتقای کیفیت بیلت، باید هزینه مناسبی در زمینه آموزش نیروی انسانی و به‌روزرسانی خط تولید صورت بگیرد که شرکت‌های کمی تمایل به این امر دارند.

رسولی عنوان کرد: برای بالا بردن کیفیت پروفیل‌های تولیدی، قالب‌های مورد مصرف را از کشور ترکیه وارد کرده‌ایم، زیرا در کشور، تکنولوزی تولید قالب وجود ندارد و قالب‌های تولید داخلی، به ‌صورت دستی ساخته می‌شوند و نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی کیفیت و کارایی کمتری دارند.

رکود شدید بازار تقاضا

مدیرعامل شرکت کوثر پروفیل اراک گفت: سال گذشته میزان تقاضا و خرید محصولات آلومینیومی، کاهش بی‌سابقه و قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد و رکودی که در کشور وجود داشت موجب شد وضعیت تولید دچار بحران‌های شدیدی شود و حتی بسیاری از شرکت‌ها همانند شرکت ما توانایی بازپرداخت وام‌های دریافتی را نداشت.

رسولی افزود: با شیوع بیماری کرونا وضعیت تولید و فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌ها همانند سابق نیست و قادر نیستیم وضعیت آینده این صنعت را پیش‌بینی کنیم. با این حال، علی‌رغم قول مسئولان مبنی بر حمایت از تولیدکنندگان بخش خصوصی، هیچ‌گونه اقدامی را در این زمینه شاهد نبوده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: کمبود نقدینگی برای تهیه مواد اولیه، یکی از معضلاتی است که از سال گذشته با آن مواجه شده‌ایم. تامین مواد اولیه هر سال برای ما سخت‌تر از گذشته می‌شود و توانایی مالی شرکت ما با اینکه مجموعه با سابقه‌ای در این حوزه محسوب می‌شود، هر ساله کاهش می‌یابد.

عایق انرژی بودن پروفیل

مدیرعامل شرکت کوثر پروفیل اراک بیان کرد: پروفیل آلومینیومی به تنهایی عایق انرژی نیست و نیاز به شیشه دوجداره دارد. همچنین اگر ترمال بریک باشد، عایق بهتری به شمار می‌آید، البته در صورتی که از پلی‌آمید بیشتری استفاده شود نیز نتیجه مطلوب‌تری به همراه خواهد داشت حتی به کار بردن فوم هم در بهبود عایق تاثیرگذار است.

رسولی اظهار کرد: این مراحل موجب افزایش طول عمر و عایق‌بندی بیشتر پروفیل‌های در و پنجره می‌شود اما به دلیل اینکه تاکنون کسی در زمینه استانداردسازی اقدامی انجام نداده است. برخی تولیدکنندگان غیرقانونی مقاطع و پروفیل‌های آلومینیومی، محصولاتی را تولید می‌کنند که قیمت نهایی بسیار پایینی دارد که مسلما این کاهش قیمت به دلیل پایین آوردن کیفیت بوده و موجب شکل‌گیری رقابتی میان سایر تولیدکنندگان در جهت کاهش کیفیت پروفیل‌های آلومینیومی نیز شده است.

وی اضافه کرد: انجام عملیات حرارتی نیز یکی از ضروریت‌های تولید پروفیل است؛ پروفیل آلومینیومی بعد از تولید در داخل کوره‌ای به نام ایجینگ قرار می‌گیرد که حرارت غیرمستقیم می‌بیند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
خطر قطعی برق در کمین تولیدکنندگان مقاطع آلومینیومی
مانع‌تراشی برای تولید
ردپای دولت در رکود تولید
بازار سردرگمی‌ها داغ است!
همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد
واردات برای توسعه صنایع الزامی است
عدم رعایت استانداردهای انرژی در ساخت در و پنجره‌های آلومینیومی
تقاضا برای محصولات آلومینیومی مرغوب پایین است
رقابت منفی در زمینه فروش مقاطع آلومنیومی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: