بازگشت ۳۰ واحد تولیدی راکد در کردستان/ برنامه راه‌اندازی دو پروژه آهن اسفنجی و ورق فولادی
رئیس سازمان صمت کردستان خبر داد:

بازگشت ۳۰ واحد تولیدی راکد در کردستان/ برنامه راه‌اندازی دو پروژه آهن اسفنجی و ورق فولادی

رئیس سازمان صمت کردستان ضمن اشاره به اینکه در سال گذشته ۳۰ واحد تولیدی استان از طریق کارگروه تسهیل به چرخه تولید بازگشتند، گفت: در سال جاری احداث دو پروژه آهن اسفنجی و ورق فولادی در دو نقطه بیجار و قروه منطقه آونگان با سرمایه‌گذاری حدود ۶ هزار میلیارد تومان، در دستور کار قرار دارد که در صورت بهره‌برداری، برای ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمد دره‌وزمی اظهار داشت: امسال با عنوان سال «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری نام‌گذاری شده که در همین راستا وزارت صمت برنامه‌های خود را در هفت محور و ۴۳ پروژه مشخص کرده است. لذا سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز به تبعیت از برنامه‌های وزارت صمت، برش استانی این برنامه‌ها را تهیه کرده است.

وی افزود: تولید و توسعه و تعمیق ساخت داخل، تامین منابع مالی و توسعه سرمایه‌گذاری، بهبود فضای کسب‌وکار، توسعه صادرات غیرنفتی، مدیریت واردات، توسعه معادن صنایع فلزی، توسعه فناوری و بهبود بهره‌وری و مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری در کشور، ازجمله محورهای تعیین‌شده در این برنامه‌ها است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: ما در سازمان صمت استان در این محورها برنامه‌ها را برای خودمان تعریف کرده‌ایم که البته اولویت اول را بر بحث حفظ واحدهای تولیدی که در حال فعالیت هستند و به ظرفیت‌رسانی واحدهای نیمه فعال و راه‌اندازی واحدهای راکدی که امکان راه‌اندازی دارند، گذاشته‌ایم.

دره‌وزمی با بیان اینکه یک سری از واحدها امکان راه‌اندازی ندارند و نمی‌خواهیم انرژی خود را صرف این واحدها کنیم، تاکید کرد: این واحدها توجیه اقتصادی ندارند اما آن دسته از واحدهایی که نیازمند حمایت­‌های دولت ازجمله سرمایه در گردش و تامین مواد اولیه هستند را یاری خواهیم داد تا به چرخه تولید باز گردند.

وی عنوان کرد: اولویت بعدی ما اجرای طرح‌های نیمه تمام است. در واقع امسال تلاش خواهیم کرد به کمک سرمایه‌گذارها، طرح‌هایی که به بهره‌برداری نرسیده‌اند و پیشرفت فیزیکی بالا دارند را به بهره‌برداری برسانیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، یادآور شد: یک سری صنایع پیشران در استان تعریف کرده‌ایم و در کنار آن پیگیری صنایع مثل پتروشیمی فولاد و طرح‌های بزرگ دیگر به صورت موازی در دستور کار قرار داده‌ایم. لذا امیدواریم با تلاش هرچه بیشتر، زمینه را برای پیشرفت این پروژه‌های بزرگ در سال ۹۹ فراهم کنیم.

دره‌وزمی گفت: از همه تولیدکنندگان استان می‌خواهیم برای تامین سرمایه در گردش و تامین مواد اولیه، کما‌فی‌السابق با سازمان ارتباط مستمر داشته باشند.

وی در ادامه به ظرفیت‌های استان در حوزه صنعت، گریزی زد و بیان کرد: در حال حاضر ۸۶۰ واحد تولیدی در استان وجود دارد که ۱۵۱ واحد از این تعداد راکد بوده و پیش‌بینی برآورد و مطالعه ما این است که امکان بازگشت ۵۰ واحد از این تعداد به چرخه تولید وجود دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تصریح کرد: سازمان صمت استان تمام تلاش خود را برای بازگشت این واحدها به چرخه تولید به کار خواهد گرفت؛ البته پیگیری خود این واحدها بسیار موثر است.

دره‌وزمی با بیان اینکه یک سری از واحدها در استان به واسطه شیوع بیماری کرونا دچار مشکل شده­‌اند، افزود: حدود ۷۰ واحد هنوز فعالیت‌شان را شروع نکرده‌اند؛ در این راستا کمک خواهیم کرد که این واحدها به‌زودی فعالیت خود را آغاز کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال گذشته ۳۰ واحد تولیدی استان با وجود تمام مشکلات اقتصادی و تنگناها از طریق کارگروه تسهیل به چرخه تولید بازگشتند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، از تزریق ۱۷۷ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش به واحدها تولیدی مشکل‌دار در سال گذشته خبر داد و گفت: این تسهیلات بانکی اکثرا با بهره بانکی ۱۰ درصد و ۸ درصد پرداخت شده است که امیدواریم امسال هم از این کمک‌ها و ظرفیت برخوردار شویم.

دره وزمی یادآور شد: در تامین مواد اولیه دو بحث عمده وجود دارد؛ کارخانه‌هایی که مواد اولیه آن‌ها در داخل کشور تامین می­‌شود، از طریق بورس ثبت‌نام می‌کنند، آمار تولیدشان را به صورت ماهیانه در سامانه بهین‌یاب ثبت و تائیدیه می‌گیرند و درنهایت مواد اولیه مورد نیازشان را از طریق بورس می‌خرند.

وی ادامه داد: بحث دیگر واحدهای تولیدی هستند که مواد اولیه آن ها از طریق خارج از کشور تامین می‌شود؛ این گروه از واحدها در سامانه اقدام به ثبت سفارش می‌کنند و ثبت سفارش آن‌ها بررسی و از سوی سازمان صمت تائید و ارجاع می‌شود و نهایتا از مسیری که برای واردات باید انجام بدهند، پیگیری و وارداتشان صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: در سال ۹۸ بیش از ۴۵۰ مورد ثبت سفارش در سازمان صمت استان تائید شد و پیگیری نزدیک به ۱۶۰ میلیون یورو و در سال جدید تحقق یافت.

دره‌وزمی گفت: پیگیری واحدها در سال جاری باید بیش از سال ۹۸ باشد و ما هم در زمان‌های پیگیری کوتاه‌تری سعی می‌کنیم مشکل این افراد را حل بکنیم.

وی در مورد ظرفیت‌های استان در بحث معادنّ اشاره کرد: در استان کردستان، هم معادن سنگ آهن شناسایی شده و هم ظرفیت‌های شناسایی نشده زیادی وجود دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: در سال ۹۳ با توجه به معادن سنگ آهن، پلی متال و ظرفیت‌هایی که برای شناسایی مطالعه و اکتشاف در کردستان وجود دارد، استارت بحث زنجیره فولاد زده شد.

دره‌وزمی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۴، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در کشور هدف‌گذاری شده است اما با وجود ظرفیت‌های پلی متال که در کردستان وجود دارد، در طرح آمایش فولاد کشور جایی برای این استان تعریف نشده بود.

وی گفت: کردستان ۲ درصد جمعیت، ۱.۸ دهم درصد مساحت کشور و بیش از ۳ درصد معادن سنگ آهن کشور را دارد و با توجه به این ظرفیت، استان ما می‌تواند در پازل تولید فولاد کشور نقش‌آفرینی جدی ایفا کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: بر اساس همین ظرفیت‌ها، تولید دو میلیون تن فولاد از ۵۵ میلیون تولید فولاد هدف‌گذاری شده در کشور به عنوان سهم استان کردستان تعیین شده است.

دره‌وزمی اذعان کرد: یکی از مسائل برای احداث کارخانه فولاد بحث آب و تامین آب است؛ از این رو این واحدها باید در کنار دریاها ایجاد شود اما ما در کردستان روان‌آب‌های مطمئن و خوبی داریم و برای استفاده از ظرفیت اجرای این پروژه، بعد از انجام کار مطالعاتی کلید خورد که امیدواریم در کنار افزایش ارزش‌افزوده و ثروت‌آوری، از خام‌فروشی در استان کردستان جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: این پروژه با حمایت دولت و تلاش مسئولان استان کلید خورد که از استخراج معدن تا محصول نهایی، 4.5 میلیون تن استخراج سنگ آهن در استان کردستان صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تاکید کرد: تولید 2.5 میلیون تن کنسانتره، 2.5 میلیون تن گندله، 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی، پروژه 1.5 میلیون تن شمش فولاد و درنهایت یک میلیون تن فولاد و ورق در استان کردستان، در قالب اجرای این پروژه تعریف و این زنجیره تولید تکمیل می‌شود.

دره‌وزمی تصریح کرد: در حلقه اول که کنسانتره است، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن از این دو میلیون تن به بهره‌برداری رسیده و دو پروژه گندله توسط دو شرکت صبانور و شرکت کیمیا معادن در حسن آباد یاسوکند انجام خواهد شد که شرکت صبانور کار خود را شروع کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه جواز شرکت کیمیا معادن هم صادر شده است و به‌زودی وارد فاز اجرا می‌شود، گفت: توسعه کنسانتره کیمیا معادن در حال انجام است و در بحث پروژه آهن اسفنجی و فولاد نیز شرکت صنایع فولاد کردستان با مشارکت ۴۴ درصدی ایمیدرو، ۲۰ درصدی صبانور، ۱۶ درصدی کیمیا معادن و ۲۰ درصدی شرکت توسعه و تجهیز امداد وابسته به کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره)، تاسیس شده است.

دره‌وزمی اذعان کرد: خوشبختانه تمام مراحل انجام کار آهن اسفنجی فولاد و ورق به خوبی جلو رفته و اسناد مناقصه از طریق روزنامه‌های کثیر‌الانتشار چاپ و توزیع شده و اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری، شرکت‌ها برای ارزیابی، اسناد خودشان را تحویل خواهند داد.

وی یادآور شد: ۱۳ شرکت قدر که شرکت‌های خوب کشور هستند، اسناد خریداری کرده‌اند و امیدواریم بعد از برگزاری مناقصه عملیات اجرایی دو پروژه آهن اسفنجی در بیجار و اسلب آن در قروه منطقه آونگان آغاز شود.

بر اساس گزارشی از ایسنا، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با تاکید بر اینکه حجم سرمایه‌گذاری دو پروژه آهن اسفنجی و فولاد و ورق در این دو نقطه حدود ۶ هزار میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: در صورت اجرا و به بهره‌برداری، برای ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد می‌شود.

دره‌وزمی در پایان خاطرنشان کرد: این پروژه از پروژه‌های تاثیرگذار است و از خام‌فروشی جلوگیری خواهد کرد و ضمن ایفای نقش در تولید فولاد کشور، موجب ایجاد ارزش‌افزوده و تولید ثروت و ایجاد اشتغال خواهد شد و کردستان را در مسیر صنعتی شدن قرار می‌دهد.

انتهای پیام

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: