ایرالکو ظرفیت تولیدی خود را در سال «جهش تولید» افزایش خواهد داد
مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران:

ایرالکو ظرفیت تولیدی خود را در سال «جهش تولید» افزایش خواهد داد

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران گفت: ایرالکو تا به امروز با تمام ظرفیت موجود به تولید با کیفیت محصولات خود ادامه داده و یقینا در سال جهش تولید با راه‌اندازی کامل نیمه شمالی خط 5 کارگاه احیا یک به افزایش این ظرفیت کمک خواهد کرد. این شرکت، محور توسعه آلومینیوم کشور است و نقش تاثیرگذار و حیاتی در دستیابی به چشم‌انداز توسعه فلز آلومینیوم در کشور ایفا خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، 23 اردیبهشت ماه در تاریخ صنعت آلومینیوم کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. تولید اولین شمش آلومینیوم خاورمیانه در ایران در شهر اراک به عنوان قطب چهارم صنعت کشور توسط نیروی کار ماهر و ورزیده کشور، صورت گرفت. در این زمینه گفت‌وگویی با احمد مجیدی، مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) انجام شده است که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

تاسیس شرکت ایرالکو در چه سالی صورت گرفت؟

شروع فعالیت ایرالکو مربوط به سال 1346 و حدود پنجاه و سه سال پیش می‌شود. زمانی که موضوع تاسیس ایرالکو توسط سه شرکت ایرانی، پاکستانی و آمریکایی در مساحتی به وسعت 232 هکتار در شهر اراک مطرح و عملیات اجرایی آن در سال 1348 شروع و در 23 اردیبهشت 1351 با ظرفیت 45 هزار تن تولید انواع شمش‌های آلومینیوم به بهره‌برداری رسید. با شروع فعالیت شرکت آلومینیوم ایران به عنوان اولین تولیدکننده شمش آلومینیوم در استان مرکزی و ایجاد صنایع زیردستی در شهرهای این استان، ایرالکو به قطب اول آلومینیوم کشور تبدیل شد.

عمده‌ترین محصولات ایرالکو شامل انواع آلیاژهای ریخته‌گری و کارپذیر از جمله: شمش‌های هزار پوندی، پنجاه پوندی، اسلب، تی بار و بیلت است.

ایرالکو قبل از انقلاب تحت مدیریت شرکت رینولدز آمریکا با دو خط تولید به ظرفیت سالیانه 45 هزار تن فعالیت خود را آغاز کرد. 

در خصوص نقش ایرالکو در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی توضیحاتی ارائه بدهید؟

در پی پیروزی انقلاب اسلامی و خروج کارشناسان خارجی از ایران، ایرالکو به دست متخصصان ایرانی اداره شد و با شروع جنگ تحمیلی علاوه بر تهیه مواد اولیه صنایع جانبی و پایین‌دستی، نقش مهمی در ساخت آلیاژهای آلومینیوم با کاربرد نظامی و دفاعی ایفا کرد. اهمیت فلز استراتژیک آلومینیوم و امکان به کارگیری آن در صنایع مختلف بواسطه ویژگی‌های خاص فلز مذکور سبب شد تا با ایجاد تجهیزات، امکانات و توان تخصصی، کلیه آلیاژهای مورد نیاز کشور در ایرالکو تولید شود.

نقش تاثیرگذار ایرالکو درتامین تجهیزات نظامی مورد نیاز جنگ تحمیلی باعث شد تا حریم هوایی این شرکت بارها توسط جنگنده‌های رژیم عراق تهدید و در تاریخ پنجم مرداد ماه 1365 مورد بمباران هوایی دشمن واقع شد. 54 شهید سرافراز، 240 جانباز، 30 آزاده و اعزام 700 نیرو به جبهه‌های جنگ تحمیلی از سرمایه‌های گرانبهای معنوی ایرالکو به شمار می‌روند که این امر، برگ زرینی از افتخارات ایرالکو در طی هشت سال دفاع مقدس است.

ارزیابی شما در مورد افزایش ظرفیت تولید در خطوط قدیمی ایرالکو چیست؟

اگر چه بعد از جنگ کارشناسان ایرالکو می‌دانستند که تکنولوژی خطوط تولید شرکت به خاطر قدیمی بودن، افزایش قیمت تمام شده محصول را به خاطر صرف هزینه و انرژی بیشتر در مقایسه با تکنولوژی‌های جدید به همراه خواهد داشت اما کشورهای مختلف به خاطر دشمنی حاضر به انتقال دانش فنی و تکنولوژی پیشرفته به کشور ما نبودند و نیاز و افزایش روز افزون مصرف آلومینیوم در ایران و اهمیت تولید این فلز استراتژیک باعث شد تا در سال 1372، خطوط تولید ایرالکو از دو خط به پنج خط 67 کیلوآمپری افزایش یابد و ظرفیت تولید آلومینیوم به 120 هزار تن در سال برسد. ظرفیت تولید شرکت در حال حاضر با احتساب خروج خطوط یک و دو کارگاه یک احیا به 180 هزار تن در سال رسیده است.

در خصوص ضرورت احداث طرح 110 هزار تنی ایرالکو و ظرفیت تولید آن توضیح دهید؟

بالا بودن مصرف برق، پایین بودن راندمان تولید، اتلاف بیش از حد مواد اولیه، دستی بودن فعالیت تولید که ناشی از قدیمی بودن تکنولوژی تولید آلومینیوم در ایرالکو بود، لزوم تغییر تکنولوژی را بیش از پیش مطرح و برنامه‌ریزی در جهت ارتقا آن در دستور کار مدیریت ایرالکو در سال 1379 قرار گرفت. با تهیه طرح توجیه اقتصادی فنی در سال 1380 و ارائه آن به دولت طرح تغییر تکنولوژی ایرالکو را با استفاده از تسهیلات فاینانس از طریق مشارکت شرکت N.F.C کشور چین و تکنیکان ایران به عنوان پیمان‌کاران خارجی و داخلی تصویب شد. مراسم کلنگ‌زنی در 31 فروردین 1381 آغاز شد و عملیات اجرایی در اردیبهشت ماه سال 1382 شروع شد و در همان سال، اعتبار اسنادی فاینانس (LC) گشایش یافت.

فاز اول طرح با ظرفیت 36 هزار تن آلومینیوم در اردیبهشت ماه 1386 مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در مهر ماه 1387 فاز دوم طرح (با همان ظرفیت فاز اول) مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در آذر ماه 1387 نیز فاز سوم طرح (به میزان ظرفیت فاز اول و دوم) تکمیل و تحویل داده شد.

طرح 110 هزار تنی ایرالکو با رعایت استانداردهای زیست‌محیطی و مجهز به سیستم کنترل آلودگی بزرگ‌ترین طرح زیست‌محیطی کشور است. در سال‌های 1386، 1387 و 1388 به ترتیب تولیدات ایرالکو 125، 145 و 170 هزار تن آلومینیوم در سال بوده که این امر موجب شکسته شدن رکورد تولید آلومینیوم در کشور طی قریب پنج دهه از فعالیت خود است.

در خصوص نقش ایرالکو در اشتغال کشور چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

ایرالکو به طور مستقیم منجر به اشتغال حدود چهار هزار و 700 نفر شده است که با احتساب خانواده‌های آنان حدود 18 هزار نفر از این شرکت امرار معاش می‌کنند و حدود 11 هزار کارخانه و کارگاه با بیش از 250 هزار نفر شاغل در صنایع جانبی و پایین‌دستی از قبیل: پروفیل‌سازان، ظروف‌سازان، ریخته‌گران، نوردکاران، صنایع هوافضا، صنایع بهداشتی و بسته‌بندی، صنایع الکتریکی، صنایع دارویی و . . . از این فلز استراتژیک استفاده می‌کنند. ایرالکو نیروهای متعهد، متخصص و با تجربه‌ای در اختیار دارد که در حال حاضر در زمینه دانش فنی صنعت آلومینیوم، توانایی راه‌اندازی مجموعه‌های تولیدی جدید را در هر جای کشور دارند و می‌توانند این تجربه را در اختیار هر سرمایه‌گذاری قرار دهند.

ایرالکو تاکنون چه اقداماتی در راستای صیانت و حفظ محیط زیست انجام داده است؟

شرکت آلومینیوم ایران همواره صیانت و حفاظت از محیط زیست، این نعمت خدادادی و حفظ حقوق شهروندی را از اولویت‌های مهم و اساسی خویش دانسته و مورد اهتمام و توجه قرار داده است. آلومینیوم محصولی است که با معیارهای زیست‌محیطی مطابقت دارد. این فلز به آسانی و کمترین هزینه بازیافت می‌شود. ایرالکو همواره تعهد خود را به اهداف و حفظ و صیانت از محیط زیست نشان داده است. این شرکت معتقد است محیط زیست به عنوان سرمایه عظیم حیات، نیازمند حفاظت و مراقبت دائم همه ساکنان زمین است.

 صرف هزینه‌ای بالغ بر 400 میلیارد تومان جهت احداث و راه‌اندازی طرح جدید ایرالکو که بزرگ‌ترین طرح زیست‌محیطی کشور است و همچنین اقدامات ذیل در کارگاه‌های آندسازی و ریخت و افزایش فضای سبز شرکت، اهتمام ویژه‌ای است که مدیران و کارکنان ایرالکو در صیانت و حفظ محیط زیست انجام داده و به آن عمل کرده‌اند. این اقدامات شامل: راه‌اندازی سیستم غبارگیر کارگاه ساخت آند در سال 1371 با مشارکت شرکت آلمانی، تجهیز کارگاه پخت آند به سیستم کنترل آلودگی الکترواستاتیک تحت نظارت یک شرکت فرانسوی در سال 1375، نصب و راه‌اندازی سیستم کنترل آلودگی با همکاری یک شرکت فرانسوی در سال 1374 در کارگاه پخت آند قدیم، جایگزین گاز طبیعی به جای گازوئیل در کارگاه ریخت در سال 1378، اجرای برنامه بازیافت پسماندهای مربوط به SPL دیگ‌های احیا، احداث پارک خانواده ایرالکو به مساحت 66 هزار متر مربع، احداث بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی استان در جوار پارک خانواده، اتصال فاضلاب بهداشتی به شبکه فاضلاب سراسری شهری، اندازه‌گیری کلیه پارامترهای زیست‌محیطی و شغلی آلاینده‌ها و رعایت استانداردهای مرتبط، افزایش فضای سبز شرکت از 45 هکتار به 145 هکتار که این رقم در صنعت بی‌نظیر است. (تقریبا نیمی از مساحت کارخانه)، طبقه‌بندی و ساماندهی ضایعات و پسماندهای شرکت مطابق قانون مدیریت پسماندها، انجام ممیزی‌های کیفیت مستمر داخلی و خارجی، نصب دستگاه آنالیزور HF روی دودکش کنترل آلودگی لوپ‌های سه‌گانه طرح جدید و رصد آنلاین مقادیر خروجی توسط سازمان‌های مسئول و ذیربط و به کارگیری مشاور زیست‌محیطی در سال 1398 جهت مطالعه و بررسی نقاط احتمالی آلودگی در زمینه‌های مختلف کاری شرکت که بزودی ایرالکو برند سبز را از سازمان محیط زیست دریافت خواهد کرد.

عرضه شمش آلومینیومی در بازارهای داخلی و خارجی به چه صورتی انجام می‌شود؟

در سال‌های قبل از 1381 با توجه به انحصاری بودن تولید آلومینیوم در ایرالکو، قیمت‌گذاری شمش آلومینیوم در این شرکت با هماهنگی سازمان‌های ذیربط انجام می‌شد و عمده محصولات به‌صورت پیش‌فروش و پرداخت وجه از طرف مشتریان انجام می‌گرفت، اما پس از راه‌اندازی بورس فلزات، قیمت محصولات ایرالکو در بورس بر اساس عرضه و تقاضا مشخص شد و از شهریور سال 1397 با توجه به دستورالعمل ستاد تنظیم بازار این محصول در بورس کالا عرضه می‌شود. شرکت آلومینیوم ایران عضو بازار بورس فلزات لندن (L.M.E) و بورس کالای ایران است.

فروش داخلی محصولات تولیدی این شرکت از طریق بورس کالای ایران به صنایع پایین‌دستی و جانبی و فروش صادراتی نیز عمدتا در قالب قراردادهای تهاتر با مواد اولیه مورد نیاز شرکت صورت می‌گیرد.

درجه خلوص مذاب تولید در کارگاه احیا یک 99.78 و در کارگاه احیا دو 99.85 است که قابل رقابت با محصولات تولیدی شرکت‌های تولید آلومینیوم در جهان بوده و سهمی از بازار جهانی آلومینیوم را به خود اختصاص داده است.

عمده مشکلات و چالش‌های صنعت آلومینیوم کشور چیست؟

بزرگ‌ترین مشکل تولیدکنندگان شمش آلومینیوم در حال حاضر در کشور این است که ناچاریم 80 درصد مواد اولیه مورد نیاز خویش را از سایر کشورهای دنیا تامین کنیم و این مهم در حال حاضر که فلز آلومینیوم و خود کارخانه در فهرست تحریم آمریکا و هم‌پیمانانش قرار گرفته، کار دشواری است.

موضوع نقدینگی و سرمایه در گردش به علت عدم ثبات سیاست‌های پولی و ارزی از چالش‌های اساسی و مهم شرکت‌های تولیدی بالاخص صنایع آلومینیوم در تامین مواد اولیه وارداتی است. کاهش تعرفه واردات شمش آلومینیوم از دیگر معضلات این صنعت است که می‌بایست تعرفه‌ها در حد قابل قبول و منطقی افزایش یابد.

اصولا در کارخانجات آلومینیوم سراسر دنیا قیمت برق با یک نرخ ترجیحی نسبت به سایر صنایع محاسبه می‌شود، زیرا در دنیا قیمت برق صنعت از بقیه مصارف خانگی کمتر است اما در کشور ما این قضیه برعکس است یعنی قیمت برق صنعت از برق خانگی بیشتر بوده و این موضوع با توجه به مصرف بالا انرژی در صنایع آلومینیوم از دیگر چالش‌های این صنعت به شمار می‌آید.

رکود بازار طی سال‌های اخیر در 11 هزار کارخانه و کارگاه پایین‌دستی به عنوان مصرف‌کننده تولیدات ایرالکو که عمده آن‌ها یا تعطیل شده‌اند و یا با ظرفیت پایین کار می‌کنند، منجر به کاهش تقاضا از سوی مشتریان داخلی شده است و آثار رکود و بحران جهانی از دیگر پارامترها و چالش‌های صنعت آلومینیوم به شمار می‌رود. همچنین عدم هماهنگی فی‌مابین شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم در ایران در خصوص عرضه و فروش محصولات از دیگر مشکلات این صنعت استراتژیک کشور است.

تاثیر تحریم‌ها در صنعت آلومینیوم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

طبیعی است که در جریان تحریم‌ها، مشکل جابجایی منابع، ارز و تامین مواد اولیه افزایش یابد. با توجه به توان فوق‌العاده‌ای که در تامین قطعات مورد نیاز در داخل کشور وجود دارد از پتانسیل شرکت‌های داخلی جهت تامین قطعات مورد نیاز استفاده حداکثری می‌شود. اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند بهترین گزینه برای دور زدن تحریم‌هاست.

ایرالکو برای تامین مواد اولیه چه اقداماتی انجام داده است؟

عمده‌ترین مواد برای تولید شمش آلومینیوم شامل پودر آلومینا، آند، کریولیت، آلومینیوم فلوراید و پترولیوم کک است. در حال حاضر حدود 20 درصد پودر آلومینای مورد نیاز ایرالکو در داخل کشور و از طریق شرکت آلومینای ایران (جاجرم) و مابقی بر اساس عقد قرارداد با شرکت‌های خارجی تامین می‌شود.

موارد دیگر شامل کاتد بلاک، سیلیکان متال و سایر مواد مورد نیاز تولید محصولات آلیاژی نیز به مقدار مورد نیاز از شرکت‌های خارجی تامین می‌شود. با تمهیداتی که در سال گذشته اندیشیده شد برای حدود چهار ماه مواد اولیه خریداری و ذخیره شده و ارتقا بیش از پیش حاشیه امن تامین مواد اولیه که برای فعالیت ایرالکو حیاتی است مد نظر قرار دارد.

نظر شما در خصوص چشم‌انداز آینده صنعت آلومینیوم در ایران چیست و چه برنامه‌های برای سال جدید در شرکت ایرالکو دارید؟

در عصر کنونی روز به روز بر حجم مصرف فلز آلومینیوم در صنایع مختلف افزوده می‌شود. امروزه تصور جهان بدون آلومینیوم برای متولیان این صنعت و صنایع مختلف تصوری ناشدنی و غیرممکن است. اهمیت این فلز استراتژیک از چشمان برنامه‌ریزان و کارشناسان صنعت و معدن کشور پوشیده نمانده و آنان به اهمیت این نقش بیش از دیگران  واقف هستند.

به همین منظور طی آخرین گزارشی که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور منتشر شده است، برنامه تولید آلومینیوم در سند چشم‌انداز سازمان تا افق 1404 یک و 500 میلیون تن آلومینیوم در سال است.

شرکت آلومینیوم ایران نیز به منظور نیل به اهداف سند چشم‌انداز علاوه بر حفظ و صیانت از منابع زیست‌محیطی اقدام به احداث طرح 110 هزار تنی خود کرده و اهم برنامه‌های آتی شرکت به شرح ذیل است:

تسریع در تکمیل کارخانه 110 هزار تنی آندسازی

برنامه‌ریزی جهت احداث خط 600 کیلوآمپری تولید آلومینیوم به ظرفیت 300 هزار تن در سال در شهرک صنعتی خیرآباد

تولید مواد اولیه آلومینیوم فلوراید به ظرفیت 30 هزار تن در شهرک صنعتی خیرآباد

ارتقای سطح آموزش کارکنان با توجه به راه‌اندازی تکنولوژی جدید خطوط احیا

تولید با کیفیت محصولات و صادرات بخشی از آن به منظور حفظ بازارهای مصرف و رقابت با شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم در جهان در جهت تامین بخشی از نیاز ارزی شرکت

عقد قرارداد بلندمدت با تامین‌کنندگان اصلی به منظور تامین مواد اولیه ارزان و مورد نیاز شرکت

کاهش هزینه‌های غیرضرور و مازاد به منظور کاهش قیمت تمام شده در بخش مواد اولیه، انرژی و فرآیند تولید

راه‌اندازی کامل نیمه شمالی خط 5 کارگاه احیا یک و بررسی گزینه‌هایی مانند احداث صنایع جانبی و پایین‌دستی به منظور استفاده بهینه و ایجاد ارزش افزوده از تولیدات شرکت

بومی‌سازی قطعات، ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و بین‌المللی و آشنایی کارشناسان با فن‌آوری روز تولید آلومینیوم در دنیا.

ارزیابی شما از وضعیت تولید آلومینیوم در ایران و جهان چیست؟

تولید آلومینیوم در سال جاری در کشور حدود 250 هزار تن و تولید جهانی آن نیز حدود 78 میلیون تن در سال است. تولید آلومینیوم در کشور توسط پنج شرکت ایرالکو، المهدی،  هرمزال، سالکو و جاجرم انجام می‌شود که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور به بیش از 700 هزار تن در سال برسد. از لحاظ تولید آلومینیوم در جهان، قاره آسیا مقام اول را داراست. پس از آن اروپا، آمریکا و آفریقا به ترتیب در رده‌های بعدی هستند. سهم کشورهای حوزه خلیج فارس از این مقدار حدود 10 درصد است و سهم ایران از میزان تولید جهانی کمتر از 0.5 درصد است.

 با توجه به وجود نیروی متخصص و انرژی ارزان و موقعیت استراتژیک ایران در خاورمیانه، این مقدار سهم بسیار ناچیزی از تولید جهانی این فلز استراتژیک است. از ظرفیت 250 هزار تنی تولید سالانه آلومینیوم در کشور، میزان 180 هزار تن شمش آلومینیوم در ایرالکو تولید شده است و این شرکت با تمام ظرفیت در مدار تولید قرار دارد. در سال 1397 با پیوستن 78 دیگ از نیمه جنوبی خط 5 کارگاه احیا یک به مدار تولید، 13 هزار و 600 تن در سال به ظرفیت تولید شرکت اضافه شد. در گام دوم با برق‌دار شدن نیمه شمالی خط 5 کارگاه احیا قدیم و نهایتا تا پایان راه‌اندازی این خط و در مدار تولید قرار گرفتن 72 دیگ جدید جمعا 12 هزار و 600 تن در سال به ظرفیت تولید شرکت اضافه خواهد شد. ایرالکو تا به امروز با تمام ظرفیت موجود به تولید با کیفیت محصولات خود ادامه داده و یقینا در سال جهش تولید با راه‌اندازی کامل نیمه شمالی خط 5 کارگاه احیا یک به افزایش این ظرفیت کمک خواهد کرد. ایرالکو محور توسعه آلومینیوم کشور است و نقش تاثیرگذار و حیاتی در دست‌یابی به چشم‌انداز توسعه فلز آلومینیوم در کشور ایفا خواهد کرد. شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم در منطقه خلیج فارس برنامه تولید سالیانه 13 میلیون تن شمش آلومینیوم را در دستور کار خود قرار داده‌اند. نباید بیش از این از قافله پرشتاب توسعه صنعت آلومینیوم در منطقه و جهان عقب ماند. فلز آلومینیوم این ظرفیت و توانایی را دارد که جایگزین مناسبی برای نفت و گاز در توسعه پایدار کشور است. امروزه صنعت آلومینیوم برای توسعه و بهسازی خویش مصمم‌تر از گذشته به دنبال سهم خواهی منطقی و هوشمند خود در بازار رقابت بین‌المللی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: