افزایش تورم منفی کارخانه‌های چین با تضعیف تقاضا ناشی از کروناویروس

افزایش تورم منفی کارخانه‌های چین با تضعیف تقاضا ناشی از کروناویروس

در ماه آوریل شاخص قیمت تولیدکننده در کارخانه‌های چین شاهد شدیدترین افت خود در ۴ سال اخیر بود که نشان‌دهنده کاهش تقاضای صنعتی در دومین اقتصاد دنیا پس از افت رشد اقتصادی جهانی ناشی از شیوع کروناویروس است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Reuters، سازمان ملی آمار چین در روز ۱۲ مِی اعلام کرد که شاخص قیمت تولیدکننده این کشور در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۱ درصد افت داشت. این در حالی است که نظرسنجی تحلیلگران رویترز حاکی از افت ۲.۶ درصدی بود و در ماه مارس نیز این شاخص ۱.۵ درصد کاهش داشت.

داده‌ها نشان می‌دهد که صادرات چین در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد غیرمنتظره‌ای داشت؛ با این وجود، افت بیش از انتظار واردات، حاکی از تقاضای ضعیف داخلی بود.

چین در تلاش است تا از اولین رکود اقتصادی خود در فصل نخست سال خارج شود. موتور اقتصادی این کشور در فصل نخست به دلیل محدودیت‌های مهار شیوع کروناویروس که باعث مرگ بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ نفر در سرزمین اصلی این کشور شد، متوقف شده بود. اما حالا شیوع این ویروس در خارج از چین، اقتصاد جهانی را به رکودی شدید تهدید می‌کند.

سرعت افت قیمت تولیدکننده بیش از حد انتظار است و نیازمند اقدامات محکم‌تری برای تحریک تقاضا است. اما انتظار می‌رود که فشار تقاضا با افت قیمت حامل‌های انرژی و مواد غذایی همچنان ادامه داشته باشد.

کروناویروس تا به حال بیش از ۴ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده است و باعث مرگ حدود ۲۸۰ هزار نفر شده است؛ این ویروس تقاضای جهانی را فلج کرده است و با تعطیلی کارخانه‌ها و خرده‌فروشان، اقتصاد بسیاری از کشورها را دچار تورم منفی کرده است.

سازمان ملی آمار چین اعلام کرد که افت قیمت تولیدکننده تا حدودی ناشی از افت قیمت جهانی نفت خام و کامودیتی‌ها بوده است. استخراج و فرآوری مواد سوختی و تولید مواد شیمیایی سهم حدود ۶۰ درصدی در تورم منفی داشتند.

در میان ۴۰ بخش صنعتی بررسی شده، بخش استخراج نفت و گاز بیشترین افت قیمت سالانه (۵۱.۴ درصد) را ثبت کرد که در ماه گذشته نیز ۲۱.۷ درصد افت داشت.

افت سفارش‌های خارجی تاثیر شدیدی بر تولیدکنندگان چینی گذاشته است و این شرکت‌ها با مشکل افزایش موجودی و افت سودآوری مواجه هستند؛ بسیاری از آن‌ها جهت کاهش هزینه، اقدام به تعدیل نیرو کرده‌اند.

با افزایش حمایت اقتصادی توسط بانک مرکزی چین، بانک‌ها در ماه آوریل حدود ۱.۷ تریلیون یوان (معادل ۲۴۰.۰۵ میلیارد دلار) وام جدید اعطا کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است. همچنین، رشد عرضه کلی پول نیز سرعت گرفت.

اگرچه کاهش شدت شیوع کروناویروس باعث شده تا بسیاری از کشورها به تدریج محدودیت‌های فاصله‌گذاری اجتماعی را کاهش دهند و فعالیت اقتصادی را از سر بگیرند، اما دولت‌ها همچنان نسبت به ریسک موج دوم شیوع کروناویروس محتاط هستند.

شاخص قیمت مصرف‌کننده چین نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۳ درصد رشد داشت، در حالی که تحلیلگران رشد ۳.۷ درصدی را پیش‌بینی کرده بودند. این شاخص در ماه مارس نیز ۴.۳ درصد افزایش داشت.

دلیل اصلی این موضوع، عمدتا کاهش سرعت رشد قیمت مواد غذایی بود که در ماه مارس بیش از ۱۸ درصد افزایش داشت. اما قیمت مواد غذایی در ماه آوریل نیز ۱۴.۸ درصد رشد داشت که یکی از دلایل آن، جهش ۹۶.۹ درصدی قیمت گوشت بود. این در حالی است که قیمت اقلام غیر غذایی در ماه آوریل ۰.۴ درصد رشد داشت.

تورم مبنا (که شامل قیمت مواد غذایی و حامل‌های انرژی نمی‌شود) در ماه گذشته حدود ۱.۱ درصد بود، اما در ماه مارس ۱.۲ درصد بود. اگرچه پکن احتمالا برای تحریک رشد اقتصادی به محرک‌های مالی تیکه خواهد کرد، اما تحلیلگران در انتظار حمایت پولی بیشتر هستند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: