انقلابی تکرارنشدنی در حوزه محیط زیست استان هرمزگان
عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس عنوان کرد:

انقلابی تکرارنشدنی در حوزه محیط زیست استان هرمزگان

عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: مجموعه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با توجه به اهداف و برنامه‌های تدوین شده در سال 99 برای تحقق و اجرای منویات مقام معظم رهبری در راستای جهش تولید، مانند سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها که در راستای تحقق این شعار گام بر می‌دارند، برای تامین زیرساخت‌ها در راستای جذب سرمایه‌گذار و افزایش و جهش در تولید صنایع مستقر در منطقه، پروژه انتقال پساب تصفیه‌خانه بندرعباس را به عنوان یکی از اولویت‌های مهم کاری خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، شهروز شجاعی اظهار داشت: براساس بند دو صورت‌جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان هرمزگان مقرر شد انتقال پساب فاضلاب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس برای استفاده صنایع غرب و پالایشگاه بندرعباس در دستور منطقه ویژه قرار گرفت که در حال حاضر با پیگیری مصرانه این مهم در حال رصد است که می‌تواند علاوه بر مزیت‌هایی برای منطقه ویژه به همراه دارد برای شهر بندرعباس نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

وی افزود: مشکل ورود پساب فاضلاب بندرعباس به دریا سالیان طولانی یکی از پرچالش‌ترین معضلات شهری این شهرستان بود که بوی نامطبوع آن در اطراف خورهای شهر به ویژه خور گورسوزان و همچنین چهره نازیبایی که به ساحل بندرعباس داده بود باعث نارضایتی شهروندان و یکی از اساسی‌ترین مطالبات آن‌ها در سال‌های متمادی بوده است.

شجاعی اذعان داشت: می‌توان گفت ورود این فاضلاب‌ها به ساحل و خورهای سطح شهر یکی از مشکلات اساسی و ریشه‌دار شهر بندرعباس بوده است که امید است با رویکرد مثبتی که استاندار هرمزگان و ریاست هیئت عامل سازمان ایمیدرو در این راستا دارند، شاهد اتفاقات خوش‌حال کننده‌ای در این حوزه باشیم که در حال حاضر نیز پیگیری‌ها در حال انجام و اقدامات موثری صورت گرفته است و به زودی شاهد انعقاد قرارداد و شروع عملیات اجرایی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه چالش‌های زیست‌محیطی این پروژه حل خواهد شد و این آب به چرخه تولید خواهد آمد اظهار کرد: پساب جمع‌آوری شده در شبکه فاضلاب بندرعباس تا سقف 80 هزار متر مکعب در روز می‌رسد که خط انتقالی حدود 22 کیلومتر برای آن در نظر گرفته شده است؛ ایستگاه پمپاژی که در تصفیه‌خانه بندرعباس قرار گرفته پساپ را به مخزن 10 هزار متر مکعبی پمپاژ می‌کند و از آنجا به صورت ثقلی به سمت منطقه ویژه خواهد رسید.

شجاعی اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس امید دارد بتواند این پروژه را با شرکت سرمایه‌گذاری که در سال 94 با آبفای استان قرارداد تضمینی انعقاد کرده و با ارائه یک پکیج یک‌پارچه که شامل تصفیه مقدماتی، انتقال، تصفیه تکمیلی و شیرین‌سازی این پساب، به بهره‌برداری برساند و آب مورد نیاز صنایع غرب بندرعباس را تامین کند.

مشاور ارشد اجرایی منطقه ویژه خلیج فارس ادامه داد: حدود 600 میلیارد تومان برای پروژه انتقال پساب فاضلاب بندرعباس با کیفیت استاندارد تخلیه به آب‌های سطحی منطقه ویژه سرمایه‌گذاری خواهد شد که این عدد سرمایه‌گذاری نهایی بر پروژه نیست؛ برای بررسی دقیق این مسئله باید طرح مالی سرمایه‌گذار توسط مشاوران مورد بازبینی قرار گیرد که مسئولیت این پروژه به شرکت «تلاش‌گران ژرف اندیش» که به صورت تخصصی در زمینه طراحی مالی پروژه‌های تامین آب فعالیت و در این زمینه روزمه درخشانی دارند، سپرده شده است.

وی افزود: این بودجه 600 میلیارد تومانی شامل مرحله تصفیه مقدماتی و شیرین‌سازی تکمیلی نیست و این مبلغ برای ارتقا تصفیه‌خانه بندرعباس، توسعه شبکه فاضلاب شهری، هزینه‌های نگهداری، خط انتقال، تکمیل ایستگاه پمپاژ و مخزن 10 هزار متر مکعبی صرف خواهد شد. 

شجاعی خاطرنشان کرد: پروژه انتقال پساب فاضلاب بندرعباس با بازخورد بسیار خوبی از طرف اذهان عمومی و فعالین محیط زیستی همراه شد و امیدی در دل مردم خونگرم و نجیب بندرعباس برای حل این مشکل به وجود آمد که با اجرای این پروژه بخش عمده‌ای از مشکلات فاضلاب بندرعباس حل خواهد شد.

وی بیان داشت: البته ناگفته نماند در شهر بندرعباس شبکه فاضلاب شهری به صورت کامل ایجاد نشده است که این امر به دلیل وجود بافت فرسوده شهری و نوع ساختار آن است که اجازه تکمیل این پروژه را نخواهد داد و برای تکمیل سیستم فاضلاب، ابتدا باید مشکلات شهری این بخش مرتفع شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
گام‌های بلند منطقه ویژه در جذب سرمایه‌گذاران جدید با تسطیح و تکمیل سایت توسعه
منابع انسانی مهم‌ترین سرمایه سازمان است
هرکه را افزون خبر، جانش فزون
رشد 250 درصدی واگذاری زمین‌ در منطقه ویژه خلیج فارس
در بدترین شرایط تحریمی، موفق به جذب سرمایه‌گذاران خارجی شدیم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: