رشد ۸۵ درصدی صادرات ایران به اوراسیا
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:

رشد ۸۵ درصدی صادرات ایران به اوراسیا

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مقایسه آمار تجارت ایران و اوراسیا در اقلام ترجیحی بیانگر رشد مثبت صادرات کشور به اتحادیه اقتصادی اوراسیا (رشد 85 درصدی صادرات ایران در اقلام مشمول تخفیف) در چارچوب اقلام مشمول موافقت‌نامه نسبت به واردات از آن اتحادیه است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حمید زادبوم از رشد 85 درصدی صادرات ایران به اوراسیا در اقلام مشمول تخفیف تعرفه خبر داد و افزود: برآوردها نشان دهنده آن است که از کل واردات ایران از اتحادیه اقتصادی اوراسیا تنها 13 درصد در چارچوب موافقت‌نامه فیمابین مشمول تخفیف تعرفه‌ای هستند درصورتی که این رقم در مورد کل صادرات ایران به اوراسیا بالغ بر 49 درصد است. ضمن اینکه رصد اقلام مورد مبادله بیانگر آن است که صادرات ایران از تنوع بیشتری برخوردار بوده و قابلیت توسعه بیشتر را نیز دارد. این در حالی است که اقلام وارداتی از اتحادیه اقتصادی اوراسیا عموما کالاهای اساسی، محدود و موردنیاز کشور است و عمدتا بدون ارائه تخفیف تعرفه‌ای (تثبیت تعرفه) به کشور وارد شده‌اند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: میزان صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در فهرست امتیازات اعطایی ایران به اوراسیا در چارچوب موافقت‌نامه موقت فی‌ما‌بین از زمان اجرایی شدن موافقت‌نامه (آبان‌ماه 98 تا پایان اسفندماه 98) بالغ بر 281.3 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رقم 166.1 میلیون دلار، 69.4 درصد رشد نشان می‌دهد.

زادبوم ادامه داد: با تفکیک کالاهای مشمول تخفیف تعرفه‌ای از کالاهای تثبیت تعرفه که بدون ارائه تخفیف به اوراسیا وارد کشور شده‌اند، میزان صادرات ایران در اقلام مشمول تخفیف تعرفه بالغ بر 244.3 درصد بوده که نسبت به مدت مشابه قبل 85.6 درصد رشد نشان می‌دهد. از لحاظ وزنی نیز 52 درصد رشد در کل فهرست و 58.6 رشد در اقلام مشمول تخفیف تعرفه‌ای صورت گرفته است.

آمار صادرات ایران به اوراسیا در اقلام ترجیح داده شده توسط آن اتحادیه

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به آمار صادرات ایران به اوراسیا، گفت: نتایج بررسی آمار صادرات ایران به اوراسیا در اقلام ترجیح داده شده توسط آن اتحادیه بیانگر رشد 69.4 درصدی صادرات ایران به اوراسیا در کل اقلام فهرست اعطایی اوراسیا و رشد 85.6 درصدی در صادرات ایران به اوراسیا در اقلام مشمول تخفیف تعرفه است.

زادبوم تاکید کرد: 86 درصد کل صادرات ایران به اوراسیا در اقلام ترجیحی مشمول تخفیف تعرفه‌ای می‌شوند و 49 درصد از کل صادرات ایران به اوراسیا مشمول تخفیف تعرفه‌ای شده‌اند که 244 میلیون دلار از 489 میلیون دلار است. همچنین از 15 قلم عمده صادراتی ایران به اوراسیا در اقلام موافقت‌نامه‌ای 14 ردیف مشمول تخفیف تعرفه هستند.

آمار واردات ایران در اقلام ترجیح داده شده به اوراسیا

زادبوم در مورد آمار واردات ایران در اقلام ترجیح داده شده به اوراسیا نیز گفت: واردات از اوراسیا در کل فهرست ترجیحات اعطایی ایران 25.1 درصد کاهش داشته و در اقلام مشمول تخفیف 59 درصد کاهش در واردات از اوراسیا صورت گرفته است.

به گفته وی، 18 درصد کل واردات ایران از اوراسیا در اقلام ترجیحی، مشمول تخفیف تعرفه‌ای می‌شود و از کل واردات ایران از اوراسیا (546.2 میلیون دلار) 71 میلیون دلار یعنی 13 درصد مشمول تخفیف تعرفه‌ای بوده‌اند.

بر اساس گزارشی از ایلنا، گفتنی است، موافقت‌نامه موقت برای تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از دو سال مذاکره با سرپرستی سازمان توسعه تجارت ایران، در اردیبهشت سال 97 توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت ایران و مقامات کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شد و پس از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی در تیرماه 98 و تکمیل فرایند تصویب در کشورهای عضو، از پنجم آبان‌ماه سال 98 اجرایی شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تشکیل شرکت‌هایی با ماهیت توسعه تجارت ضروری است
موانع صادراتی را رفع کنید
کاهش ۲۰ درصدی صادرات کشور
تکمیل بسته حمایت از صادرات تا پایان خرداد ماه سال ۹۹
پیش‌بینی کاهش میزان تجارت جهانی در سال جاری میلادی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: