بازار از دست رفته صادراتی صنایع پایین‌دست آلومینیوم
عضو هیئت ‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران مطرح کرد:

بازار از دست رفته صادراتی صنایع پایین‌دست آلومینیوم

عضو هیئت ‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: این روزها تامین خوراک صنایع پایین‌دست آلومینیوم با مشکلاتی همراه است، البته تولیدکنندگان این صنایع برخلاف سال‌های گذشته از کمبود مواد اولیه گلایه‌مند نیستند، بلکه گران شدن مواد اولیه را مشکل اصلی خود می‌دانند. قیمت‌هایی که از قیمت‌های جهانی نیز گوی سبقت را ربوده و سبب شده است که تولید برای این واحدها با حداقل سوددهی همراه باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، آریا صادق‌نیت حقیقی اظهار داشت: هم‌اکنون وضعیت بازار صادرات آلومینیوم چندان خوب نیست، این در حالی است که شرکت ما به کشورهایی چون چین، هند، کره‌ جنوبی، عراق و افغانستان، ارمنستان و ترکمنستان صادرات انجام می‌داد اما نزدیک یک سال است که بازارهای صادراتی خود را از دست داده‌ایم.

وی در پاسخ به این پرسش که چه عواملی باعث از دست رفتن بازارهای صادراتی صنایع پایین‌دست آلومینیوم شده است، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات صنایع پایین‌دست آلومینیوم این است که قیمت مواد اولیه بسیار گران شده و حتی از قیمت‌های جهانی نیز بالاتر رفته است و همین موضوع ما را در برابر رقیب‌های خارجی ما آسیب‌پذیر کرده است و سبب شده که قدرت رقابت خود را در منطقه از دست بدهیم. این در حالی است که شرکت‌های ایرالکو و هرمزال و المهدی شمش‌های خود را به هند و ترکیه که رقیب ما در منطقه هستند، می‌فروشند. این دو کشور بازارهای افغانستان و عراق را از ایران گرفتند.

عضو هیئت ‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در ادامه با اشاره به وضعیت بازار داخلی آلومینیوم، عنوان کرد: افزایش ظرفیت تولید از جمله برنامه‌های شرکت‌های در صنایع پایین‌دست آلومینیوم است. اگرچه بازار در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا و ادامه تحریم‌ها با رکود همراه است که برای رفع آن باید تدابیری بیندیشد. بنابراین برای عبور از بحران رکود و تحقق جهش تولید باید زیرساخت‌های بازارهای صادراتی را تقویت کرد.

براساس گزارشی از ایراسین، حقیقی با اشاره به عبور بازار از دوران تحریم‌ها ،عنوان کرد: برخی مسائل همچون تحریم‌ها در بازار تاثیرگذار بوده‌اند اما در دو سال گذشته بازار راه خود را پیدا کرده است. البته مسائل کلان سیاسی از حوزه تصمیم‌گیری تولیدکنندگان خارج است، اما تا آنجایی که به تولیدکننده و وضعیت بازار داخلی بازمی‌گردد، باید برای بازار و اموری زیرا تهیه مواد اولیه و صادرات برنامه‌ریزی درست انجام داد.  
وی در پایان تاکید کرد: ما امیدوار هستیم که دولت بین قیمت داخلی و قیمت خارجی در مواد اولیه تفاوت قائل شود، زیرا این امر سبب پیگیری از خام‌فروشی می‌شود. قیمت‌های صادراتی نباید آنقدر بالا باشند که تولیدکنندگان آن تمایل به صادرات داشته باشند در حالی که اگر این مواد اولیه در داخل مورد استفاده قرار گیرد، هم سبب اشتغال‌زایی بیشتر و هم با صادرات محصول نهایی سبب ارزآوری بیشتر می‌شود. بنابراین دولت باید سیاست‌های خود را به سمت صادرات بیشتر پیش ببرد و این موضوع مهم نیز زمانی عملی می‌شود که نرخ‌های داخلی با قیمت‌های صادراتی یکسان شود و معافیت‌های خام‌فروشی برداشته شود. پیشگیری از خام‌فروشی یکی از وظایف مهم دولت است، زیرا در غیر این صورت شرکت‌ها به سمت خام‌فروشی تمایل پیدا خواهند کرد.

گفتنی است این تولیدکنندگان با طیف وسیعی از صنایع پایین‌دست خود چون صنایع هوا و فضا، کشتی‌سازی، خودروسازی، لوازم خانگی و ... در ارتباط هستند و گران شدن محصول آن‌ها همان تورم را با خود به این صنایع پایین‌دستی منتقل خواهد کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: