ایرانی‌ها شریکی توانا هستند/ تشکیل کنسرسیوم برای انتقال بوکسیت
وزیر معادن گینه کوناکری در ارتباط ویدئو کنفرانسی:

ایرانی‌ها شریکی توانا هستند/ تشکیل کنسرسیوم برای انتقال بوکسیت

وزیر معادن و زمین‌شناسی گینه کوناکری در ارتباط ویدئو کنفرانسی با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ایرانی‌ها را شریکی توانا با ظرفیت‌های ایده‌آلی دانست و از هم‌اندیشی برای توسعه همکاری‌های معدنی استقبال کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، عبدالله ماگاسوبا ضمن قدردانی از خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت و رییس هیئت عامل ایمیدرو برای برگزاری نشست هم‌اندیشی پیشبرد برنامه‌های دو کشور در زمینه معدن، گفت: پیش‌بینی می‌شود در جلسه آینده هیئت مدیره، با جزییات بیشتر در این رابطه گفت‌وگو خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد، ظرفیت‌های مختلف کنسرسیوم بین دو کشور مورد بررسی قرار گیرد و تمام این فرصت‌ها برای تشکیل کنسرسیوم را مغتنم دانست.

به گفته ماگاسوبا، انتظار می رود کنسرسیوم مزبور زمینه‌ساز انتقال مواد معدنی ازجمله بوکسیت از معدن تا بندر در گینه کوناکری شود. 

وزیر معادن گینه کوناکری پس از آگاهی از رشد ۱۱ درصدی تولید فولاد ایران در سال 1398 و افزایش ۷۰ درصدی در ظرفیت آلومینیوم کشورمان، با تاکید بر انتقال تجربه و توانایی‌های دو کشور در حوزه معدن و صنایع معدنی، بیان کرد: برای راه‌اندازی پروژه بوکسیت به دنبال راه‌حل مناسب هستیم و وعده داد برای تامین تضامین لازم برای وام پروژه بررسی و نتیجه را اعلام کند.

براساس این گزارش، خداداد غریب‌پور نیز در این نشست گفت: ایمیدرو برای فعال شدن قرار داد بوکسیت با گینه کوناکری آمادگی کامل دارد.

رییس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه در حال برنامه‌ریزی برای فصل جدیدی از همکاری‌های دو طرف هستیم، از وزیر معادن گینه کوناکری برای رویکرد توسعه‌ای و قبول پیشنهادات ایمیدرو برای گسترش همکاری‌ها در سایر حوزه‌های معدنی و با همراهی ذی‌نفعان اصلی به ویژه تشکیل کنسرسیوم با سایر شرکت‌های معدنی قدردانی کرد.

همچنین در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت پروژه و مناقصه انتخاب پیمان‌کار و پیشنهادات برای برون‌رفت از شرایط غیرفعال کنونی با توجه به اهمیت این معدن برای زنجیره تامین آلومینیوم ایران و در ادامه زنجیره فولاد مطرح شد.

براساس گزارشی از ایرنا، غریب‌پور توضیح داد: شرایط تحریمی ظالمانه جهانی علیه ایران از دلایل ‌تعیین نشدن برنده مناقصه دو طرف و نیاز به تامین تضامین لازم برای وام پروژه بود.

 وی ضمن طرح پیشنهاد برگزاری جلسات بین ایمیدرو و وزارت معادن و زمین‌شناسی گینه کوناکری با حضور شرکت‌های بزرگ حاضر در کنسرسیوم پیشنهادی، مطرح کرد: جلسات آینده بین دو طرف، به شکل ویدئو کنفرانس و به صورت ماهانه برگزار خواهد شد.

سازمان ایمیدرو با سهام‌داری ۵۱ درصدی مالک پروژه بوکسیت کشور گینه کوناکری است و به منظور ارتقای ظرفیت تولید آلومینا در کشور و تکمیل زنجیره تامین برنامه‌های توسعه‌ای خود را دنبال می‌کند.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران و گینه اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ بعد از ۲۶ سال برای تولید بوکسیت و انتقال آن به مدت ۲۵ سال به ایران توافق کردند که مهدی کرباسیان رییس هیئت عامل (وقت) ایمیدرو با وزیر معادن (وقت) گینه کوناکری امضا کردند.

ب راساس توافق مزبور، بهره‌برداری از معادن بوکسیت گینه به مدت ۲۵ سال دیگر تمدید شد.
ذخیره بوکسیت معدن گینه کوناکری به ۳۰۰ میلیون تن می‌رسد و یکی از منابع تامین مواد اولیه برای دستیابی به اهداف توسعه صنعت آلومینیوم در ایران محسوب می‌شود.
همچنین مقامات دو کشور مقرر کردند دولت گینه با هدف پایین آوردن هزینه تولید،‌ عوارض و مالیات بهره‌برداری از معدن بوکسیت را کاهش داده و استخراج و بهره‌برداری از این معدن را به مناقصه بین‌المللی بگذارد.
منابع مالی این طرح از طریق بانک توسعه اسلامی و بانک توسعه آفریقا تامین خواهد شد.
با توجه به برنامه‌های توسعه جمهوری اسلامی ایران و نیاز صنایع آلومینیوم، پیش‌بینی می‌شود سالانه چهار میلیون تن بوکسیت از این معدن استخراج و برای تبدیل به پودر آلومینا به ایران منتقل شود.
 پروژه بوکسیت آلومینیوم گینه مهم‌ترین پروژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است که در آفریقا مورد توجه قرار گرفته و بنا به اطلاع مقام‌های رسمی، ارزش منابع آن بیش از هشت میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: