فرصت طلایی بازار بورس برای تامین مالی معادن کوچک مقیاس
مدیر اجرایی طرح احیا و توسعه معادن کوچک‌مقیاس مطرح کرد:

فرصت طلایی بازار بورس برای تامین مالی معادن کوچک مقیاس

مدیر اجرایی طرح احیا و توسعه معادن کوچک‌مقیاس گفت: اقبال عمومی به بازار بورس باعث شده است تا مسئولان و مدیران کشوری به فکر استفاده از روش‌های بورسی برای توسعه بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی کشور باشند که البته این موضوع فرصتی مناسب برای تامین مالی معادن کوچک مقیاس فراهم می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایمپاسکو، طی روزهای اخیر، آزادسازی سهام عدالت و اقبال عمومی به بورس باعث شده تا مسئولان و مدیران کشوری به فکر استفاده از روش‌های بورسی برای توسعه بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی کشور باشند؛ در نهایت صحبت‌هایی از سوی ریاست جمهور مبنی بر عرضه سهام و محصولات معادن کوچک و متوسط در بورس مطرح شد تا مردم بتوانند سهام یک معدن را بخرند و از این راه شاهد رونق بازار بورس و فعال شدن سریع‌تر معادن کوچک و متوسط باشیم.

رضا عظیمی مدیر اجرایی، طرح احیای معادن کوچک مقیاس، با اشاره به فرآیند ورود سرمایه‌گذار در بخش معدن، اظهار داشت: فرآیند معدن‌کاری از طریق روش‌های علمی و یا پیدا کردن یک نمونه در یک محدوده آغاز شده است تا اینکه درخواست اولیه در سامانه‌ای به نام سامانه کاداستر درج و به این صورت ثبت اولیه محدوده معدنی شکل می‌گیرد. بعد از ثبت محدوده طی فرآیندهایی، مجوزهای لازم را در خصوص محیط‌ زیست و منابع طبیعی اخذ کرده و سپس برنامه‌های مربوط به تهیه طرح اکتشاف، صدور پروانه اکتشاف، گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری به ترتیب انجام می‌شود که تمامی این مراحل در زمان ثبت محدوده اطلاع‌رسانی و به تفصیل در اختیار متقاضی قرار داده خواهد شد.

وی افزود: تامین مالی نیز از همین مرحله (اکتشاف) آغاز می‌شود که اگر دارنده مجوز سرمایه این کار را داشته باشد می‌تواند کار اکتشاف و معدن‌کاری را آغاز کند، در غیر این ‌صورت می‌توان از طریق معرفی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و تسهیلات کم‌بهره، بخشی از تامین مالی فرآیند معدن‌کاری را تامین کرد. لذا از این طریق با صدور بیمه‌نامه اکتشاف، ریسک سرمایه‌گذاری و معدن‌کاری کاهش خواهد یافت؛ زیرا اگر در فرآیند اکتشافی یا معدن‌کاری متضرر شوند و یا ذخیره‌ای به اثبات نرسد؛ این صندوق عمده خسارات وارده را جبران خواهد کرد. بنابراین لازم است بگویم اکتشاف هزینه نیست و سرمایه‌گذاری است. از دیگر مزایای استفاده از خدمات صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی مشاوره و صحه‌گذاری بر طرح اکتشاف اولیه است.

مدیر اجرایی، طرح احیای معادن کوچک مقیاس با بیان این موضوع که در طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، برنامه‌هایی در نظر گرفته شده تا افراد حقیقی و حقوقی منابع مالی خود را در این بخش سرمایه‌گذاری کرده و امنیت این سرمایه‌گذاران نیز حفظ شود، اضافه کرد: ساده‌ترین راه تامین مالی در این بخش مشارکت معدن‌داران با شرکت‌های فعال صنایع معدنی و شرکت‌های تامین مالی است تا از این طریق سرمایه موردنیاز برای تجهیز و استخراج معدن تامین شود.

عظیمی یادآور شد: در این روش فرآیندهای پیچیده و محدودیت‌های اداری و سازمانی کاهش یافته و تامین مالی در همه بخش‌های فرآیند معدن‌کاری ازجمله سرمایه در گردش در زمان کوتاه‌تری میسر خواهد شد.

وی اشاره کرد: با انعقاد تفاهم‌نامه‌های سه جانبه با شرکت‌های بزرگ معدنی مصرف‌کننده مواد معدنی (معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، صنایع ملی مس ایران، فولاد خوزستان) و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی ابتکاری جدید جهت استفاده از اعتبار آن شرکت‌ها برای تامین مالی و تضمین آن توسط صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی به عنوان یکی از زیرساخت‌های نوین تامین مالی انجام داده که از نقاط قوت آن اتصال، معدن‌دار و مصرف‌کننده ماده معدنی با اتکای ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی بدون نیاز به تامین اعتبار دولتی است.

مدیر اجرایی، طرح احیای معادن کوچک مقیاس با اشاره به شناسایی صنایع مصرف‌کننده مواد معدنی، تصریح کرد: در طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس برای تامین مالی بخش معدن، صنایعی که مصرف‌کننده خوراک عمده معادن خاصی هستند، شناسایی شده و از این طریق مشارکت و تامین مالی صورت می‌گیرد که تاکنون بیش از ۱۰۰ مجموعه درخواست خود در طرح ثبت و اعلام آمادگی کرده‌اند. همچنین می‌توان از طریق مشارکت جمعی (بورس) تامین مالی در این حوزه را انجام داد. از ویژگی‌های مهم بورس، شفافیت و اطلاع‌رسانی و انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها است که از این طریق مطمئنا اعتماد عمومی را به سرمایه‌گذاری جلب خواهد کرد.

عظیمی در پایان خاطرنشان کرد: کمیته تخصصی در زمینه بورس و سرمایه‌گذاری با محوریت خانه معدن ایران، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و دست اندرکاران بورس و تامین مالی جمعی در طرح تشکیل شده و در حال بررسی راهکارهای مناسب استفاده از ابزار بورس جهت تامین مالی هستیم و امیدواریم با استفاده از منابع معدنی کشور و قدرت بازار بورس بتوان از طریق پتانسیل ایجاد شده در طرح احیا، نوسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس معادن و محدوده‌های معدنی غیرفعال، راکد و در اختیار سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها با ایجاد یک تابلوی اطلاع‌رسانی در بازار بورس در قالبی شفاف، تامین مالی کرده و از این طریق مشکل اشتغال و تولید در مناطق کمتر توسعه یافته، تمامی نقاط میهن عزیزمان ایران را مرتفع و به ثروت‌آفرینی، رشد اقتصادی و عدالت اجتماعی کشور کمک شایانی کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ضرورت فعال‌سازی محدوده‌های غیرفعال در سال 99
ورود معادن کوچک به بورس منجر به جذب نقدینگی می‌شود
حوزه معدن و صنایع معدنی نقش زیادی در اقتصاد کشور دارد
احیای معادن کوچک مقیاس در راستای تحقق جهش تولید
تدوین برنامه‌هایی ویژه برای محدوده‌های اکتشافی در سال ۹۹
احیای 143 معدن کوچک مقیاس در کشور تا پایان بهمن ماه
بخش خصوصی، بازیگر کلیدی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: