پیشنهاد هفت‌گانه سندیکا درباره تنظیم بازار ورق فولادی و نحوه عرضه آن در بورس کالا
دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی در نامه‌ای به دبیر ستاد تنظیم بازار مطرح کرد:

پیشنهاد هفت‌گانه سندیکا درباره تنظیم بازار ورق فولادی و نحوه عرضه آن در بورس کالا

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در نامه‌ای به محمدرضا کلامی سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صمت و دبیر ستاد تنظیم بازار، نظر این سندیکا را درباره تنظیم بازار ورق فولادی ذیل هفت بند در خصوص عرضه در بورس کالا اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران، امیرحسین کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در نامه‌ای به محمدرضا کلامی سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صمت و دبیر ستاد تنظیم بازار، نظر این سندیکا درباره تنظیم بازار ورق فولادی ذیل هفت بند در خصوص عرضه در بورس کالا را اعلام کرد که در ادامه متن کامل این نامه را می‌خوانید:

جناب آقای کلامی

سرپرست محترم معاونت بازرگانی وزارت صمت  و دبیر محترم ستاد تنظیم بازار

سلام علیکم

با صلوات بر محمد و آل محمد (ص)، احتراما ضمن تشکر از جنابعالی و سایر اعضای محترم کارگروه تنظیم بازار جهت اخذ نظر این سندیکا در پاسخ به نامه شماره 60.52225 مورخ 24.2.99، موارد زیر درخصوص نحوه تنظیم دستورالعمل تنظیم بازار ورق فولادی مرتبط با این سندیکا ارائه می‌گردد؛

1- قیمت پایه ورق گرم فولادی: قیمت پایه ورق‌های گرم فولادی قابل عرضه در بورس بر مبنای، 85‌ درصد میانگین هفتگی قیمت جهانی ورق گرم (CIS (FOB ضرب در میانگین قیمت هفتگی ارز نیمایی است؛ sanarate.ir (میانگین هفتگی نرخ خرید و فروش ارز نیمایی اعلامی از سوی بانک مرکزی (ج.ا.ا ) سامانه محاسبه و مبنای رقابت بوده و به صورت هفتگی اعلام می‌گردد.)

2-حداکثر رقابت: با هدف تنظیم بازار ورق گرم فولادی سقف رقابت حداکثر 10درصد، روی قیمت پایه است.

3-کف عرضه ورق گرم فولادی: به منظور تنظیم و مدیریت بازار محصولات عرضه شده در بورس، عرضه‌کنندگان مکلف هستند نسبت به عرضه مستمر و مکفی (بر مبنای کف عرضه) در هر مرحله اقدام نمایند.

در راستای عرضه مستمر و مکفی مقدار و حداقل عرضه هر تولیدکننده (کف عرضه ورق گرم فولادی) بر اساس عوامل زیر تعیین می‌شود:

کف عرضه ورق گرم فولادی به صورت ماهانه حداقل 500 هزارتن انواع ورق فولادی است.

میزان عرضه سلف ورق گرم فولادی حدود 40 درصد تولید در بورس کالا است (میزان عرضه، حداقل به میزان تقاضای هفتگی در بورس کالا باید باشد).

میزان  عرضه مچینگ ورق گرم فولادی حدود 60 درصد تولید است.

تبصره 1: فروش به‌صورت مچینگ پس از عرضه حداکثری (حداقل به میزان تقاضا) پس کشف قیمت عادلانه انجام خواهد پذیرفت.

تبصره 2: در صورتی که بازار با عطش تقاضا روبرو شد بلافاصله فروش به‌صورت تحویل فوری ورق اعلام گردد. 

نکته: در راستای ایجاد سازو‌کار مناسب برای رعایت کف عرضه ماهانه و ضمانت اجرایی آن، مقرر گردید با توجه به گزارش بورس کالا در خصوص موارد عدم رعایت کف عرضه ماهانه، پس از اتمام مهلت دو هفته‌ای برای جبران کسری مجموع عرضه سه هفته در یک گروه کالایی (مبنای شروع از ابتدای ماه) و عدم اجرای آن از جانب عرضه‌کنندگان، اقدام قانونی توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به‌عمل آید.

4- نحوه تخصیص سهمیه ورق و استفاده از آن: سهمیه هر کارخانه مصرف‌کننده ورق فولادی، مطابق ظرفیت عملیاتی و واقعی مصرف‌کنندگان پایین دستی طبق گزارش کمیته مشترک ظرفیت‌سنجی فولاد مبارکه و سندیکا ملاک است.

مقدارسهمیه دریافتی تولیدکنندگان به‌صورت شناور در نظر گرفته شده و هر کارخانه می‌تواند به‌صورت سه ماهه از سهیمه شناور استفاده نماید.

5- عرضه تولیدکنندگان ورق: ورق‌های تولیدی فولاد مبارکه، نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان در بورس کالا به‌صورت مستمر عرضه شود.

تبصره 1: در صورتی که نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان مشکل عرضه دارند توسط مالک ورق تولیدی (کارمزدی) در بورس کالا عرضه شود.

تبصره 2: تحویل اسلب به این شرکت‌ها به میزان عرضه ورق انجام شده آن شرکت‌ها در بورس کالا خواهد بود.

6- صادرات ورق فولادی: صادرات ورق فولادی فقط در صورتی مجاز است که پس از عرضه در بورس کالا، این ورق فولادی بدون مشتری بماند و مادامی که تقاضا در بورس کالا بیش از عرضه باشد، صادرات ورق فولادی مورد تقاضا جهت حمایت از صنایع تکمیلی داخلی ممنوع است.

7- نحوه فروش ورق به صنایع داخلی: به‌علت مشکلات مالی صنایع کوچک و متوسط، خرید این صنایع از صنایع مادر به صورت ۱۰ درصد نقدی و مابقی مبلغ LC سه ماهه در بورس کالا و به‌صورت اعتباری در فروش مچینگ است.

در پایان اعلام می‌دارد نظر این سندیکا در خصوص تنظیم بازار ورق فولادی ذیل هفت بند درخصوص عرضه در بورس کالا ارسال شد؛ ولی همان‌گونه که در جلسات ستاد تنظیم بازار نیز بیان کردیم، راه دیگر عرضه مستقیم ورق فولادی توسط فولاد مبارکه با قیمت تمام شده به‌علاوه سود منطقی و نظارت سازمان حمایت، به متقاضیان و مصرف‌کنندگان پایین‌دستی است.

پیشاپیش از بذل عنایات جنابعالی سپاسگزاری می‌گردد.

باتشکر

امیرحسین کاوه
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران

 

 

انتهای پیام//

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
نظارت بر اجرای قوانین، مهم‌ترین خواسته ما از مجلس یازدهم است
باید طرفدار بازار رسمی و شفاف کشور باشیم
با تدبیر و باورپذیری، می‌توان رکوردهای تولید را جابه‌جا کرد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: