رشد یک درصدی تولید فولاد خام در کشور/ فولاد مبارکه در صدر تولیدکنندگان فولاد
طی فروردین ماه 99؛

رشد یک درصدی تولید فولاد خام در کشور/ فولاد مبارکه در صدر تولیدکنندگان فولاد

طی فروردین ماه سال 1399، یک میلیون و 797 هزار تن شمش فولادی در کشور توسط تولیدکنندگان بزرگ تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد یک درصدی دارد. طی همین مدت، گروه فولاد مبارکه متشکل از فولاد هرمزگان، فولاد سبا و فولاد مبارکه بیش از 900 هزار تن فولاد خام تولید کردند تا سهم 50 درصدی خود از بازار فولاد کشور را همچنان حفظ کرده باشند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در زنجیره تولید فولاد، فولاد خام از معدود محصولاتی بود که طی فروردین ماه سال جاری با رشد بسیار اندکی مواجه شد. در حالی که سایر محصولات فولادی مانند محصولات طویل و تخت، اکثرا با کاهش تولید داشتند. به این موضوع باید محدویت‌های صادراتی و شیوع ویروس کرونا را نیز اضافه کرد که صنعت فولاد کشور را تحت تاثیر قرار داد. هر چند که در فروردین ماه هر سال، با توجه به تعطیلات پرشمار، فعالیت‌های تولیدی کاهش می‌یابد اما با توجه به قرنطینه شدن بسیاری از شهرها و توقف فعالیت‌های تولیدی، کاهش تولید در این صنعت امری طبیعی به نظر می‌رسد.

شرکت‌های بزرگ فولادی در فروردین ماه سال جاری توانستد یک میلیون و 797 هزار و 927 تن فولاد خام شامل بلوم، بیلت و اسلب تولید کنند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد یک درصدی را نشان می‌دهد. تولیدکنندگان فولاد در سال گذشته یک میلیون و 757 هزار و 918 تن فولاد خام تولید کردند.

در فروردین ماه سال جاری همانند سال‌های گذشته، بیشترین میزان تولید فولاد در گروه فولاد مبارکه یعنی شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد سبا انجام شد. این شرکت‌ها توانستند در فروردین ماه، 900 هزار و 553 هزار تن شمش فولادی (به صورت اسلب) تولید کند. شرکت فولاد مبارکه توانست 636 هزار و 160 تن تولید اسلب داشته باشد که در مقایسه با سال گذشته، رشد 9 درصدی داشته است.  این شرکت در فروردین ماه سال قبل 581 هزار و 7 تن اسلب تولید کرده بود. شرکت فولاد هرمزگان نیز توانست در فروردین ماه 132 هزار و 211 تن محصول تولید کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 5 درصدی دارد. این شرکت در فروردین سال گذشته 125 هزار و 664 تن اسلب تولید کند. فولاد سبا به عنوان دیگر زیرمجموعه مبارکه، توانست در فروردین ماه 132 هزار و 180 تن اسلب تولید کند که رشد 10 درصدی را نسبت به فروردین ماه سال قبل تجربه کرده است. این شرکت در مدت مشابه سال قبل 116 هزار و 763 تن محصول تولید کرده بود.

شرکت فولاد خوزستان نیز توانست در فروردین ماه سال جاری رکورد تولید فولاد خود را افزایش داده و با رشد 6 درصدی، 345 هزار و 358 تن شمش فولادی تولید کند. این شرکت به تفکیک محصولات، 202 هزار و 238 تن بلوم، 128 هزار و 459 تن بلوم و 14 هزار و 661 تن بیلت تولید کرد. لازم به ذکر است که فولاد خوزستان در مدت مشابه سال گذشته، 325 هزار و 902 تن محصول تولید کرده بود.

شرکت ذوب آهن اصفهان، 171 هزار و 776 تن بلوم در فروردین ماه سال جاری تولید کرد که نسبت به سال قبل کاهش 15 درصدی را نشان می‌دهد. در این میان، فولاد خراسان تنها 20 هزار و 380 تن بیلت تولید کرد که با تولید 97 هزار و 933 تنی سال قبل، کاهش 79 درصدی دارد. شرکت‌های فولاد کاوه جنوب کیش با تولید 100 هزار و 516 تن و کاهش یک درصدی، فولاد چادرملو با تولید 88 هزار و 910 تن و رشد یک درصدی، آهن و فولاد ارفع با تولید 60 هزار و 190 تن و کاهش 22 درصدی، فولاد بردسیر با تولید 49 هزار و 371 تن و رشد 258 درصدی، فولاد آلیاژی ایران با تولید 44 هزار و 960 تن و رشد 14 درصدی، فولاد بناب با تولید 14 هزار و 681 تن و گروه ملی صنعتی فولاد ایران یک هزار و 232 تن تولیدکنندگان دیگر شمش فولادی بودند. لازم به ذکر است دو تولیدکننده آخر، فعالیت خود را در زمینه تولید شمش فولادی به تازگی آغاز کرده‌اند.

گروه فولاد مبارکه، در صدر تولیدکنندگان

همانند چند سال گذشته، گروه فولاد مبارکه و زیرمجموعه‌های آن شامل سبا، فولاد هرمزگان و فولاد مبارکه، بیشترین تولید فولاد خام کشور (اسلب) را انجام داد و توانست سهمی 49 درصدی در تولید فولاد خام کشور داشته باشد. شرکت فولاد مبارکه 35 درصد از فولاد خام کشور را تولید کرد و پس از آن فولاد خوزستان با 19 درصد، ذوب آهن با 10 درصد، فولاد هرمزگان و فولاد سبا نیز 7 درصد از فولاد خام کشور را تولید کردند.

تولیدکنندگان دیگر مانند فولاد کاوه جنوب کیش 6 درصد، چادرملو 5 درصد، آهن و فولاد ارفع، فولاد بردسیر و فولاد آلیاژی ایران 3 درصد، فولاد خراسان و فولاد بناب یک درصد و گروه ملی صنعتی ایران نیز کمتر یک درصد در تولید فولاد خام کشور سهیم بودند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: