جان تازه‌ای به صنایع و معادن شرق کشور دمیده خواهد شد

جان تازه‌ای به صنایع و معادن شرق کشور دمیده خواهد شد

شیرین‌سازی آب دریای عمان و انتقال آب به استان‌های کم آب سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی می‌تواند موجب فعال‌سازی معادن و صنایع بزرگ آب‌بر در این استان‌ها شود و به صنعت و کارخانه‌ها نیز جان تازه‌ای دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، در زمینه احداث این پروژه ملی، تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت‌های تامین و توسعه زیرساخت‌های شرق ایران و منطقه آزاد چابهار با شرکت تکاپوی آب و برق شرق (تابش) و با حضور رئیس هیئت عامل ایمیدرو و استانداران سه استان شرق کشور در سال گذشته، به امضا رسید. میزان سرمایه‌گذاری در این پروژه 2.6 میلیارد یورو و طول خط انتقال آب یک هزار و 600 کیلومتر مربع پیش‌بینی شده است. 30 درصد از تامین مالی پروژه برعهده سهامداران و 70 درصد آن از محل منابع صندوق توسعه ملی با تضامین سهامدران است. سهم سرمایه‌گذاران صنایع معدنی سنگان در این پروژه 20 درصد در کل پروژه است.

مراحل اجرایی و ظرفیت شیرین‌سازی

مراحل اجرایی و ظرفیت شیرین‌سازی به این صورت است که در فاز نخست توسعه سواحل مکران (ظرفیت سالانه 40 میلیون متر مکعب)، (early work) فاز دوم سیستان و بلوچستان (70 میلیون متر مکعب)، فاز سوم استان خراسان جنوبی (60 میلیون متر مکعب) و فاز چهارم استان خراسان رضوی (120 میلیون متر مکعب) انتقال آب صورت می‌گیرد. مجموع ظرفیت سالانه پروژه به 290 میلیون متر مکعب می‌رسد. با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و همچنین دستور رئیس‌جمهور به ضرورت انجام این طرح عظیم و ملی، استانداری‌های سه استان خراسان رضوی خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در این طرح حمایت‌های لازم را خواهند داشت.

شیرین‌سازی آب دریای عمان و انتقال آب به استان‌های کم آب سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی می‌تواند علاوه‌بر تامین آب آشامیدنی و کشاورزی، موجب فعال‌سازی معادن و صنایع بزرگ آب‌بر در این استان‌ها شود و به صنعت و کارخانه‌ها نیز جان تازه‌ای دهد.

تامین آب صنایع معدنی سنگان

با توجه به اهداف مورد توجه در توسعه منطقه معدنی سنگان و نیاز صنایع آن به آب، اجرای این پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است. سنگان شهر مرزی در شهرستان خواف استان خراسان رضوی است که به دلیل برخورداری از یکی از بزرگ‌ترین ذخایر سنگ به عسلویه شرق کشور شهرت یافته و برآورد‌ها گویای وجود ۱.۲ میلیارد تن ذخیره سنگ آهن در این منطقه است.

مجتمع سنگان برنامه تولید 17.5 میلیون تن کنسانتره و 15 میلیون تن گندله را در دست اجرا دارد. در حوزه زیرساخت‌ها تامین آب این صنایع به‌ خصوص در دراز مدت از اهمیت فراوان برخوردار است؛ مطالعات مفهومی و پایه این طرح بزرگ انجام شده و عملیات اجرایی از هفته‌های آتی شروع خواهد شد. مدت اجرای طرح هفت سال در نظر گرفته شده است.

پایش طرح در جلسات کارگروه سیاست‌گذاری طرح

جلسات کارگروه سیاست‌گذاری و هیئت امنایی این طرح با راهبری ایمیدرو برگزار می‌شود. در چهارمین جلسه این کارگروه که با حضور خداداد غریب‌پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو برگزار و مقرر شد شرکت سرمایه‌گذار (تکاپوی آب و برق شرق)، طرح توجیهی اقتصادی، فنی، مالی و بازرگانی طرح فوق را به سهامداران ارائه کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
منابع انسانی مهم‌ترین سرمایه سازمان است
راهی جز جذب سرمایه‌گذار نداریم/ سرمایه‌گذاری 4 میلیارد دلاری در منطقه ویژه
انقلابی تکرارنشدنی در حوزه محیط زیست استان هرمزگان
افزایش نرخ تولید در ساعت کارخانه صبا فولاد خلیج فارس
رشد 250 درصدی واگذاری زمین‌ در منطقه ویژه خلیج فارس
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: