صادرات ورق فولادی به شرط عرضه در بورس
یک تشکل درخواست داد؛

صادرات ورق فولادی به شرط عرضه در بورس

وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور تدوین ساز و کاری مناسب برای قیمت‌گذاری ،صادرات فولاد و محصولات مربوطه از تشکل‌های این بخش دعوت به ارائه پیشنهادات مربوطه کرده که در این ارتباط یکی از تشکل‌ها خواستار عرضه ورق فولادی در بورس کالا، به عنوان مجوزی برای صادرات شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی درخواست داده صادرات ورق فولادی فقط در صورتی مجاز باشد که پس از عرضه در بورس کالا، این ورق فولادی بدون مشتری بماند و مادامی که تقاضا در بورس کالا بیش از عرضه باشد، صادرات ورق فولادی مورد تقاضا برای حمایت از صنایع تکمیلی داخلی ممنوع شود.

همچنین قیمت پایه ورق های گرم فولادی قابل عرضه در بورس بر مبنای، ۸۵‌ درصد میانگین هفتگی قیمت جهانی ورق گرم(CIS ) (FOB) ضرب در میانگین قیمت هفتگی ارز نیمایی ‌باشد sanarate.ir (میانگین هفتگی نرخ خرید و فروش ارز نیمایی اعلامی از سوی بانک مرکزی (ج.ا.ا ) سامانه محاسبه و مبنای رقابت بوده و به صورت هفتگی اعلام شود.

علاوه براین با هدف تنظیم بازار ورق گرم فولادی سقف رقابت حداکثر ۱۰ درصد، روی قیمت پایه ‌باشد.

براساس این گزارش، به منظور تنظیم و مدیریت بازار محصولات عرضه شده در بورس، عرضه‌کنندگان مکلفند نسبت به عرضه مستمر و مکفی (بر مبنای کف عرضه) در هر مرحله اقدام نمایند و در چارچوب عرضه مستمر و مکفی مقدار و حداقل عرضه هر تولیدکننده (کف عرضه ورق گرم فولادی) بر اساس عوامل کف عرضه ورق گرم فولادی به صورت ماهانه حداقل ۵۰۰ هزارتن انواع ورق فولادی باشد.

همچنین میزان عرضه سلف ورق گرم فولادی حدود ۴۰ درصد تولید در بورس کالا باشد (میزان عرضه، حداقل به میزان تقاضای هفتگی در بورس کالا باید باشد)، ضمن اینکه میزان عرضه مچینگ ورق گرم فولادی حدود ۶۰ درصد تولید باشد.

براساس پیشنهادات درج شده، فروش به صورت مچینگ پس از عرضه حداکثری (حداقل به میزان تقاضا) پس کشف قیمت عادلانه انجام خواهد پذیرفت و در صورتی که بازار با عطش تقاضا روبه‌رو شد بلافاصله فروش بصورت تحویل فوری ورق اعلام شود.

برپایه ایجاد ساز و کار مناسب برای رعایت کف عرضه ماهانه و ضمانت اجرایی آن، مقرر شود با توجه به گزارش بورس کالا در خصوص موارد رعایت نکردن کف عرضه ماهانه، پس از اتمام مهلت دو هفته ای برای جبران کسری، مجموع عرضه سه هفته در یک گروه کالایی (مبنای شروع از ابتدای ماه) و رعایت نشدن اجرای آن از جانب عرضه‌کنندگان، اقدام قانونی توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به عمل آید.

براساس این پیشنهادات، نحوه تخصیص سهمیه ورق و استفاده از آن چنین درج شده که هر کارخانه مصرف‌کننده ورق فولادی، مطابق ظرفیت عملیاتی و واقعی مصرف‌کنندگان پایین‌دستی طبق گزارش کمیته مشترک ظرفیت‌سنجی فولاد مبارکه و سندیکا ملاک باشد، علاوه بر آن مقدار سهمیه دریافتی تولیدکنندگان به صورت شناور در نظر گرفته شده و هر کارخانه می‌تواند بصورت سه ماهه از سهیمه شناور استفاده کند.

عرضه تولیدکنندگان ورق‌های تولیدی فولاد مبارکه، نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان در بورس کالا به شکل مستمر انجام شود و در صورتی که نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان مشکل عرضه دارند توسط مالک ورق تولیدی (کارمزدی) در بورس کالا عرضه شود.

همچنین تحویل اسلب (شمش فولادی)  به این شرکت‌ها به میزان عرضه ورق انجام شده آن شرکت‌ها در بورس کالا باشد.

بر ایای گزارشی از ایرنا سندیکای مزبور پیرامون شیوه فروش ورق به صنایع داخلی هم آورده به علت مشکلات مالی صنایع کوچک و متوسط خرید این صنایع از صنایع مادر به شکل ۱۰ درصد نقدی و مابقی مبلغ  LC سه ماهه در بورس کالا و به شکل اعتباری در فروش مچینگ باشد.

 سندیکای یاد شده افزوده است: راه دیگر، عرضه مستقیم ورق فولادی توسط فولاد مبارکه با قیمت تمام شده به علاوه سود منطقی ونظارت سازمان حمایت، به متقاضیان و مصرف‌نندگان پایین‌دستی است.

سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی پیشنهادات مزبور را خطاب به محمدرضا کلامی سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دبیر ستاد تنظیم بازار منعکس ساخته است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: