گرانی ارز بهانه‌ای برای پیشبرد اهداف خودروسازان است
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:

گرانی ارز بهانه‌ای برای پیشبرد اهداف خودروسازان است

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: در حال حاضر با همین قیمت ارزی که در بازار وجود دارد، مردم امکان خرید خودرو کارکرده خارجی را دارند؛ بنابراین بازار و به خصوص نرخ ارز، نقش اصلی در گرانی‌های اخیر بازار خودرو ندارد اما بهانه خوبی برای افزایش قیمت و پیشبرد اهداف خودروسازان بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بهرام پارسایی با اشاره به گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی درخصوص صنعت خودرو کشور، اظهارداشت: گزارش ارائه شده در صحن چکیده ۱۰ جلد پرونده شامل حجم زیاد شکایات و اشکالات موجود در صنعت خودرو بود.

وی، یکی از ایرادات موجود در صنعت خودرو را افزایش ناگهانی قیمت دانست و اظهار داشت: طبق بررسی‌های صورت گرفته، تاثیر ارز در تعیین قیمت تمام شده خودروها کمتر از ۲۰ درصد است و نشان می‌دهد که در پس گرانی‌ها، فسادها، رانت‌ها و منافع کلان اقتصادی است، ازاین‌رو نمی‌توان همه افسار گسختیگی بازار به قیمت ارز نسبت داد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: با قیمت ارز امروزی و معادل قیمت خودروهای داخلی، مردم امکان خرید خودرو کارکرده خارجی را دارند بنابراین ارز، نقش اصلی در گرانی‌های اخیر بازار خودرو ندارد ولی بهانه خوبی برای افزایش قیمت و پیشبرد اهداف خودروسازان بود.

پارسایی ادامه داد: بدون شک کمیسیون اصل ۹۰ از تولید داخلی حمایت می‌کند مشروط بر اینکه حقوق مصرف‌کنندگان حفظ شود و خودروسازان قدرت رقابت داشته باشند.

وی حمایت‌های احساسی و غیرکارشناسی از صنایع خودروسازی و اعطای امتیازات رانتی از دلایل گرانی‌های اخیر بازار خودرو برشمرد و اضافه کرد: انحصاری بودن بازار برای خودروسازان باعث شده تا انگیزه پیشرفت و توسعه در تولید نداشته باشند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به رخنه کردن لابی‌های قدرت به صنعت خودروسازی، عنوان کرد: سوء مدیریت در این صنعت موجب شده تا خودروسازان داخلی انحصار را در اختیار داشته باشند و  مسائلی مانند کیفیت، تعهدات انجام شده، کاهش میزان مصرف سوخت، طراحی، قیمت واقعی هیچ‌کدام از حقوق مصرف‌کنندگان رعایت نشود.

پارسایی گفت: با توجه به شرایط موجود در بازار خودرو و سودهای کلان چند هزار میلیارد تومانی برای افراد ذی‌نفع، مبارزه با این جریان را سخت می‌دانم مگر اینکه ارکان اصلی حاکمیت مانند سران سه قوه اراده جدی در دفاع از حقوق مصرف‌کننده داشته باشد.

ممنوعیت واردات خودرو موجب انحصار کامل برای خودروسازان داخلی شد

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خسارت‌های وارد از سوی صنعت خودرو به کشور برشمرده شد و در بحث کرونا، قیمت خودرو در جهان کاهش یافت اما در ایران افزایش پیدا کرد که نشان می‌دهد بازار خودرو اصولی ندارد و باید اصلاح شود.

پارسایی تاکید کرد: مردم نباید وارد عمل شوند و اقدام به خرید خودرو گران کنند؛ البته با توجه به اینکه پول سرگردان دراختیار مردم وجود دارد و خودرو به کالای سرمایه تبدیل شده است.

وی با اشاره به نقش ممنوعیت واردات و سایت‌های واسطه‌ای در گرانی‌های اخیر بازار خودرو، اشاره کرد: ممنوعیت واردات بدون شک فضای انحصاری دراختیار خودروسازان داخلی قرار داد؛ در حالی که ممنوعیت شامل ۵ درصد بازار خودرو می‌شود اما با ایجاد عدم رقابت و بوجود آوردن افسار گسیختگی، انحصار کامل را برای خودروسازان ایجاد کرد.  

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه خودروسازی داخلی توان پاسخگویی به نیازهای داخلی ندارد، افزود: زمانی که معادله عرضه تقاضا بهم می‌خورد، تبدیل به عامل اصلی گرانی خودرو می‌شود.

پارسایی با اشاره قیمت‌های بدون ضابطه در بازار خودرو، اظهار داشت: سایت‌های واسطه مانند دیوار و شیپور می‌توانند در گرانی‌ها موثر باشند اما اگر عرضه و تقاضا متعادل بود هیچ عاملی نمی‌توانست باعث گرانی خودرو شود.

وی افزود: یکی از دلایل عدم عرضه خودرو منافع کلانی است که بازیگران پشت پرده بازار خودرو دارند که مانع از تحقق تولیدهای توسط خودروسازان انبوه شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با انتقاد از نحوه ثبت‌نام و واگذاری خودرو به مردم، گفت: شعارهای خودروسازان باید عملی شود و به یک نفر بیش از یک خودرو داده نشود اما مسئولین ذی‌ربط اذعان دارند که سایت‌های ثبت‌نام توسط ربات‌هایی هک می‌شود و افراد از ضعف موجود سوء استفاده می‌کنند.

بر اساس گزارشی از ایرنا، پارسایی با بیان این که از لحاظ علمی و فناوری کشورمان توانایی ایجاد سایت غیرقابل هک وجود دارد، بیان کرد:  به نظر می‌رسد کسانی که اقدام به طراحی این گونه تارنماها می‌کنند، راه‌هایی را در نظر گرفتند تا افراد سودجو بتوانند سوء استفاده کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: