ایرالکو عرضه‌های خود را در بازار هدفمند کرد
معامله 11 هزار تنی آلومینیوم در شهریور ماه

ایرالکو عرضه‌های خود را در بازار هدفمند کرد

شرایط در بازار آلومینیوم رفته رفته رنگ و بوی دیگری به خود می‌گیرد.

اوضاع در این بازار در حال تغییر است و عرضه‌ شرکت‌های آلومینیومی به‌ویژه شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) کاهش یافته و در عوض میزان معاملات آن با افزایش روبه‌رو بوده است. به‌طوری که عرضه‌های کوچک و اندک جای خود را به عرضه‌های بسیار بزرگ دادند و ایرالکو کمتر به عرضه‌های کوچک در بورس کالا پرداخت.

به گزارش «اخبار فلزات»، طی 2 تا 3 ماه اخیر قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی بعضا رکوردهای قیمتی چندین ساله را شکست و با افزایش قیمت 200 تا 300 دلاری در بازار مواجه شد. در بازار داخلی نیز افزایش قیمت بسیار مشهود بود و هر کیلوگرم آلومینیوم از 7 هزار و 300 تومان در ابتدای سال به 8 هزار و 700 تومان در آخرین معاملات رسید. در این بین بازار آلومینیوم ایران در نوسان بود و در برخی هفته‌ها چندین هزار تن آلومینیوم در بورس کالا عرضه می‌شد اما در برخی هفته‌ها هم هیچ اثری از عرضه نبود. ضمن اینکه اخبار متنوع و بعضا ضد و نقیض از این بازار به گوش می‌رسید؛ به‌طوری که برخی از مصرف‌کنندگان و فعالان صنایع پایین‌دست اعتقاد دارند که در بورس کالا محصولات به‌دست تهاترکنندگان می‌رسد و فقط این گروه هستند که در بازار معامله می‌کنند. چرا که در شرایط کنونی بسیاری از مصرف‌کنندگان و خریداران واقعی آلومینیوم قادر به تهیه آن با حجم‌های چندین هزار تنی و قیمت نقدی از بازار نیستند.

ضمنا این نکته را نیز باید اضافه کرد که تنها شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) محصول خود را در بورس کالا عرضه می‌کند و مدت‌ها است که شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمزال عرضه محصولات خود را متوقف کرده است. نمودار 1 نیز حاکی از آن است که طی شهریور ماه سال 1396، شرکت ایرالکو بیش از 13 هزار تن از شمش اولیه خود را در بورس کالا عرضه کرد که در مقابل این میزان عرضه، حدود 15 هزار و 900 تن تقاضا وجود داشت؛ اما در نهایت 11 هزار و 800 تن از محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند.

میزان معاملات انجام شده در شهریور ماه در مقایسه با ماه قبل آن حاکی از آن است که معاملات بیش از 4 هزار تن افزایش یافته است. اما همان‌طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، عرضه‌های چندین هزار تنی و یکباره ایرالکو در بورس کالا باعث انجام چنین معاملاتی شده است. ضمن اینکه ایرالکو برخلاف ماه‌های قبل از عرضه بیلت در بازار خودداری کرد و در شهریور ماه عرضه بیلت در بازار نداشت. همچنین شمش آلیاژی ایرالکو دیگر محصول غایب بود که در شهریور ماه عرضه نشد. در شرایط کنونی که قیمت آلومینیوم در بازار به‌شدت افزایش یافته است، زمزمه‌هایی از بازار موازی آن نیز به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه قیمت آلومینیوم بیش از قیمت معامله شده در بورس کالا است. ضمن اینکه در بازار کنونی دیگر بیلت موجود نیست و بسیاری از مصرف‌کنندگان بیلت عملا تعطیل شده‌اند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عرضه و معاملات آلومینیوم کاهش یافت
صنایع پایین‌دست آلومینیوم، نقدینگی برای خرید ندارند
تمایل کم آلومینیوم‌سازان به بورس، باعث کاهش معاملات شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: