نظارت بر اجرای قوانین، مهم‌ترین خواسته ما از مجلس یازدهم است
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی:

نظارت بر اجرای قوانین، مهم‌ترین خواسته ما از مجلس یازدهم است

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی گفت: اجرای صحیح قوانین وضع شده مجلس توسط دستگاه‌های مسئول و نظارت بر اجرای قوانین مصوب، اصلی‌ترین خواسته تولیدکنندگان از نمایندگان مجلس یازدهم است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، امیرحسین کاوه با بیان اینکه اجرای صحیح قوانین وضع شده مجلس توسط دستگاه‌های مسئول و نظارت بر اجرای قوانین مصوب، اصلی‌ترین خواسته تولیدکنندگان از نمایندگان مجلس یازدهم است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد که مجلس یازدهم صرفا باید بر حسن اجرای قوانین نظارت کند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه‌ای که در راس امور است، وظایف سنگینی را در قبال تک تک آحاد جامعه، خصوصا تولیدکنندگان و صنعتگران برعهده داشته و این موضوع مسئولیت این قوه را خصوصا در برهه کنونی تحریم‌ها و نقش صنعتگران به عنوان پیشروان خط مقدم جنگ اقتصادی، سنگین‌تر می‌نماید؛ بر همین اساس نمایندگان مجلس دو وظیفه اصلی را بر عهده دارند که عبارتند از قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای آن.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی گفت: طی سال‌های اخیر مجلس شورای اسلامی نمره مناسبی را درخصوص وضع قوانین حمایتی در حوزه تولید و اقتصاد کسب کرده است؛ اما نکته مهم در این راستا، عدم برآورده نمودن انتظارات نظارتی با توجه به پتانسیل‌های حاضر، از قوانین موجود است.

کاوه تصریح کرد: این مهم بی‌شک به دو دلیل اصلی ایجاد می‌شود؛ اول عدم تبیین و نبود ضمانت‌های اجرایی و عملکردهای نظارتی مرتبط در هنگام وضع قوانین مربوطه و دوم عدم اجرای صحیح قوانین از طریق دستگاه‌های بعضا تنبل و نهادهای مرتبط که صلاح خود را در اجرای قوانین نمی‌دیدند.

وی یادآور شد: در این خصوص مثال‌های متعددی وجود دارد که از این دست می‌توان به قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اشاره داشت؛ به نحوی که این قانون در اسفند ۱۳۹۰ مصوب و ابلاغ شد و این در شرایطی است که مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی طی سال ۱۳۹۶، عملکرد این قانون را بررسی کرد که خروجی مرتبط از ۵۳ حکم این قانون، اجرای ۹ حکم، اجرای ناقص ۱۹ حکم و عدم اجرای ۲۵ حکم را نشان داد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی اذعان داشت: از مزایای این قانون طبق ماده ۲و ۳ آن بهره‌گیری از نظرات مشورتی تشکل‌ها در اتخاذ تصمیمات مرتبط بود؛ تا جایی که معاون اول رئیس‌جمهور، بندی بدان اضافه کرد که از ورود موضوعات مختلف بد‌ون نظر مشورتی بخش خصوصی و تشکل‌ها به هیئت‌ دولت، ممانعت به عمل می‌آورد؛ اما کماکان مصوبات خلق‌الساعه را در حوزه های مختلف دستگاه‌های درگیر شاهد هستیم.

کاوه تاکید کرد: مثال دیگر در این خصوص قانون رفع موانع تولید است که در اردیبهشت سال ۹۴ مصوب و‌ ابلاغ شد. در گزارش اسفند سال ۱۳۹۷ مرکز پژوهش‌های مجلس، عملکرد آن بررسی گردید که بر این اساس، بررسی‌ها نشان می‌دهند عملکرد سازمان‌ها و نهادهای مختلف مرتبط با این قانون، وضعیت چندان مناسبی نداشته است.

وی ادامه داد: در عمده مواد مورد بررسی در حوزه بازارهای مالی، صرفا به ابلاغ قانون و تصویب آیین‌نامه‌های مربوط و برخی اقدامات اولیه اکتفا شده است؛ به نحوی که بخش زیادی از تکالیف مندرج اجرا نشده و مجلس نهم و دهم هم نظارتی بر اجرا نداشته است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی اشاره کرد: در تحلیل چرایی عملکرد ضعیف اجرایی این قوانین میتوان به نبود بستر اجرای قانون، عدم عزم جدی در دستگاه‌ها و نهادهای دارای مسئولیت، عدم پیش‌بینی ضمانت‌های اجرایی در تکالیف دستگاه‌ها، پراکندگی، نبود انسجام و برخی ابهامات در احکام قانون اشاره نمود.

کاوه اظهار داشت: راهکار مرتبط در این خصوص، شناخت نمایندگان خصوصا اعضای منتخب در کمیسیون‌های مرتبط با صنعت و اقتصاد همچون کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی از بازارها و توانایی تجزیه و تحلیل مسائل اقتصادی و صنعتی و نیز بهره‌گیری از تخصص‌های حقوقی در این کمیسیون‌ها است.

وی عنوان کرد: پس از این موضوع سایر درخواست‌های تولیدکنندگان از نمایندگان مجلس خصوصا در دوران شیوع کرونا، نظارت بر اجرای قوانین حمایتی و اجرای قوانین موجود توسط حاکمیت در راستای مسائلی همچون جلوگیری از واردات کالایی که مشابه داخلی به حد کافی دارد، ثبات سیاست‌ها و قوانین، حذف قوانین زائد و مخل در کشور؛ خصوصا در حوزه صادرات محصولات تکمیلی صنایع پایین‌دستی به جای صادرات خام صنایع مادر، تامین امنیت سرمایه‌گذاری،حذف نرخ سود مرکب، توسعه صادرات غیرنفتی با پرهیز از خام‌فروشی، حضور آحاد ملت در عرصه تولید بدون نیاز به صدها مجوز غیرضروری از طریق سیاست‌های اصل ۴۴، اختصاص بودجه‌های لازم جهت اجرای پروژه‌های عمرانی، تحریک تقاضا در محصولات و ‌خدمات و در نهایت بکارگیری نیرو‌های متعهد، متخصص، جوان و با انگیزه در کمیسیون‌های مرتبط است؛ اشاره کرد.

بر اساس گزارشی از اکسپورتنا، دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی خاطرنشان کرد: در یک کلام مجلس یازدهم در همه مصوبات خود تصریح کنند مردم درست و راست می‌گویند مگر اینکه خلافش اثبات شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
باید طرفدار بازار رسمی و شفاف کشور باشیم
پیشنهاد هفت‌گانه سندیکا درباره تنظیم بازار ورق فولادی و نحوه عرضه آن در بورس کالا
رویکرد تعاملی متولیان صنعت و تشکل‌ها، راهکار بنیادین حل چالش‌ها
هیچ دستورالعملی بدون موافقت ذی‌نفعان صادر نخواهد شد
خواستار فروش اعتباری در بورس کالا هستیم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: