انجام حسابرسی داخلی در راستای شفافیت و اصلاح نکات مستعد بهبود
مدیر بازرسی و حسابرسی داخلی منطقه ویژه خلیج فارس مطرح کرد:

انجام حسابرسی داخلی در راستای شفافیت و اصلاح نکات مستعد بهبود

مدیر بازرسی و حسابرسی داخلی منطقه ویژه خلیج فارس گفت: شفافیت در مجموعه شرکت یکی از مهم‌ترین اصول در راستای جلب اعتماد سرمایه‌گذارن در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، بهنام سلاجقه با بیان اینکه  ورود به حوزه انجام حسابرسی رعایت قوانین و مقررات (دیوان محاسبات) حسابرسی صورت‌های مالی (سازمان حسابرسی) و همچنین حسابرسی کلی که همه ساله یا چندین سال یک بار توسط (بازرسی کل کشور)  انجام می‌گیرد، اظهار داشت: پیش از اینکه سازمان‌های متولی ورود کنند، نکات مستعد بهبود  را شناسایی و با همراهی و همفکری مدیریت‌های ذی‌ربط ارائه طریق کرده تا بتوانند با جلب اعتماد سرمایه‌گذاران و تصریح روندها، امر تولید را تسریع و قدمی در جهش تولید بردارند.

وی ضمن بیان اینکه حسابرسی داخلی فعالیتی مستقل، اطمینان‌دهی مطمئن و بی‌طرفانه و مشاوره‌ای است که با هدف ارزش‌آفرینی و بهبود عملکرد سازمان انجام می‌پذیرد، ادامه داد: حسابرسی داخلی با اتخاذ رویکردی منظم و روشمند به سازمان برای رسیدن به اهداف مورد نظر کمک می‌کند تا بتواند فرایندهای اثر بخش مدیریت ریسک، کنترل‌ها و حاکمیت سازمان را بهبود بخشد 

سلاجقه اذعان داشت: اهداف حسابرسی داخلی و بازرسی باید منطبق با هدف‌ها و برنامه‌های شرکت بوده تا رشد و توسعه شرکت پایدار باشد و هدف کلی و نهایی از حسابرسی داخلی و بازرسی در منطقه ویژه کمک به مجموعه در راستای اطمینان بخشی از استقرار سیستم‌ کنترل داخلی به منظور رسیدن به اهداف و در چهارچوب قانون، مقررات و اساسنامه شرکت است.  

وی ادامه داد: اطمینان‌بخشی از اجرای برنامه‌ها در چهارچوب سیاست‌های شرکت، قابلیت اعتماد، درستی اطلاعات و گزارش‌ها منتشر شده، مدیریت اثربخش و کارآمد نیروی انسانی و سایر منابع، توانایی حفاظت از دارایی‌های شرکت، اطمینان‌بخشی به گزارش‌ها و شفافیت اطلاعات، از دیگر اهداف این حوزه مدیریت است.

مدیر بازرسی و حسابرسی داخلی به نقش اصلی حسابرسی در این منطقه ویژه اشاره و تشریح کرد: اطمینان‌دهی و مشاوره به مدیرعامل و هئیت مدیره، ارزش‌آفرینی و بهبود عملکرد شرکت، دیدگاه کلان، تمرکز بر اهداف راهبردی شرکت و از همه مهم‌تر تاکید بر آنچه که باید بهتر انجام شود به جای نگاه محدود به آنچه که خوب انجام نشده است، از جمله نقش‌هایی است که حسابرسی داخلی در منطقه ویژه خلیج فارس ایفا می‌کند.

وی در ادامه به تشریح وظایف این حوزه از مدیریت در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس پرداخت و بیان داشت: مطالعه و بررسی فعالیت‌ واحدهای مختلف شرکت، اسناد و گزارش‌های تهیه شده به منظور آگاهی از تطابق آن‌ها با قوانین، اساسنامه‌ها، آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های شرکت، بررسی گزارش‌های مالی، میزان رعایت استانداردهای حسابداری، میزان قابلیت اعتماد و اتکای اطلاعات صورت‌های مالی، بررسی اجرای مطلوب مصوبات هیئت مدیره شرکت در زمان‌های تعیین شده و بررسی، رعایت و اجرای صحیح آئین‌نامه‌های شرکت اعم از مالی، مالیاتی، استخدامی و پیشنهاد بازنگری و اصلاح آن‌ها در صورت لزوم، از جمله وظایف مهم این حوزه است. 

سلاجقه اضافه کرد: همچنین بررسی چگونگی اجرای آیین‌نامه نظام راهبردی شرکت، ارزیابی میزان موثر بودن دستورالعمل‌ها و کارایی روش‎‌ها، بررسی اسناد درآمد و هزینه‌های سرمایه‌ای و جاری شرکت (در مواردی که موضوع فعالیت حسابرسی هستند)، تهیه گزارش ادواری و موردی در ارتباط با عملکرد و در نهایت همکاری با سایر قسمت‌ها و واحدهای ذیربط  به منظور افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از دوباره‌کاری، از اهم وظایف محوله در حوزه مدیریت بازرسی و حسابرسی داخلی شرکت منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس است.  

وی به برنامه‌ها و اهداف این بخش در سال جاری و همگام با شعار سال به نام «جهش تولید» اشاره و بیان کرد: انجام حسابرسی داخلی که به معنایی اعمال کنترل‌های داخلی، کنترل کامل تمامی روش‌ها و فرایندها در کل مجموعه، به طوری که با انجام رعایت، کفایت و بهبود روش‌ها انجام پذیرد، در نظر دارد نسبت به حسابرسی رعایت قوانین و مقررات که از اهم حسابرسی مربوط به دیوان محاسبات کشور، حسابرسی صورت‌های مالی که باید مطابق استاندارهای حسابداری و حسابرسی توسط سازمان حسابرسی انجام و همچنین حسابرسی کلی که همه ساله یا چندین سال یک بار توسط بازرسی کل کشور انجام می‌پذیرد را  پیش از اینکه سازمان‌های متولی حسابرسی نمایند، ورود کرده و موارد مستعد بهبود را شناسایی و با استفاده از رهنمودهای مدیرعامل و هیئت مدیره محترم و همین‌طور همراهی و هم‌فکری تمامی معاونین و مدیریت‌های ذیربط اقدام به اصلاح و بازنگری کند.  

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
جانشین‌پروری تضمینی برای آینده منطقه ویژه خلیج فارس است
هتل بین‌المللی خلیج فارس در آستانه افتتاح
گام‌های بلند منطقه ویژه در جذب سرمایه‌گذاران جدید با تسطیح و تکمیل سایت توسعه
منابع انسانی مهم‌ترین سرمایه سازمان است
روابط ‌عمومی دریچه ورود و ترغیب سرمایه‌گذاران به شمار می‌آید
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: