قیمت فلز لیتیوم پس از سال ۲۰۲۲ جهش می‌یابد

قیمت فلز لیتیوم پس از سال ۲۰۲۲ جهش می‌یابد

بر اساس پیش‌بینی‌ بازارهای جهانی طی دو سال آینده، احتمال افزایش قیمت فلز لیتیوم و تاثیر آن بر ساخت باتری خودروهای برقی و تجهیزات پیشرفته، وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، فروش خودرو در سراسر جهان که خودروهای الکتریکی را هم در برمی‌گیرد، در سال جاری کاهش داشته است. این کاهش فروش از پیش‌بینی‌های رشد اقتصاد جهانی در شرایط شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا و تاثیر آن بر بازارهای مختلف جهان ناشی شده است.

تنها در اروپای غربی، جایی که قرار بود فروش خودرو در سال جاری (بر اساس پیش‌بینی‌ها) افزایش داشته باشد، مالکیت خودروهای جدید در ماه آوریل کاهش ۹۰ درصدی یافت.

با این وجود بنچمارک مینرال که یک شرکت تحقیقاتی در زمینه تامین زنجیره باتری و کشف قیمت‌ها است. در تحقیقی در این باره خبر داده است که تقاضای خودرو در هر حال رو به افزایش خواهد گذاشت. سیمون مورز مدیرعامل BMI هم در این زمینه به رویترز خبر داد: وقتی تقاضای بازار افزایش یابد در سمت دیگر بازار عرضه‌ها قادر به ارائه عکس‌العمل سریع نخواهد بود.

این شرکت مستقر در لندن که کارخانه‌های تولید باتری با حجم بالا (۱ گیگاوات) را نیز دنبال می‌کند، معتقد است با بازگشت تقاضا به میزان پیشین می‌توان ادعا کرد که قیمت لیتیوم پس از سال ۲۰۲۲ جهش خواهد یافت.

پیش از شیوع ویروس کرونا، قیمت لیتیوم به دلیل افزایش ناگهانی عرضه، مسیر نزولی طی می‌کرد. این شرایط بازار با اشباع و کاهش یارانه‌های دولتی در پکن برای خرید خودروهای برقی در چین (بزرگ‌ترین بازار جهان) رو به وخامت گذاشت و همین امر باعث شد تا تولیدکنندگان بزرگ، برنامه‌های رشد خود را به گونه‌ای دیگر طراحی کنند.

بی‌ام‌آی برای سال ۲۰۲۳ تامین ۵۷۲ هزار تن پیش‌بینی کرده بود که اکنون با کاهش هشت هزار تنی این میزان تولید را در سطح ۵۴۳ هزار تن برآورد می‌کند. این شرکت معتقد است که میزان کسری در سال‌های آتی، رشد قابل توجه‌تری هم خواهد داشت. برای سال جاری، بی‌ام‌آی میزان تولید لیتیوم جهانی را ۳۲۴ هزار تن برآورد کرده است اما با توجه به کاهش تقاضای این فلز، برآوردها نشان از تقاضای ۳۱۵ هزار تن لیتیوم برای سال ۲۰۲۰ می‌دهد.

تاخیر در هزینه‌های سرمایه‌گذاری

شرکت SQM شیلی، دومین تولیدکننده بزرگ این فلز در جهان، در یکی از عملیات‌های گسترش و عمران خود در معدن آتاکاما که قرار بود تا پایان سال ۲۰۲۰ به انجام برسد، توسعه کلیدی را تا اواخر ۲۰۲۱ به تعویق انداخت.

همچنین وس‌فارمز استرالیا تصمیم سرمایه‌گذاری نهایی برای پروژه مونت هولاند در غرب این کشور را به اوایل سال ۲۰۲۱ موکول کرد.

آلبمارل بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده لیتیوم در جهان نیز ناچار به برنامه‌ریزی دوباره تولید در سال جاری شد. در شرایطی که این شرکت سال گذشته برای افزودن یک خط تولید به میزان ۱۲۵ هزار تن ظرفیت پردازش را در دستور کار خود قرار داده بود، این پروژه را به تعویق انداخت. همچنین این شرکت بر روی توافق‌نامه خرید معدن لیتیوم ودگینا در استرالیا با توجه به شرایط پیش آمده تجدیدنظر کرده است.

این تولیدکننده بزرگ لیتیوم در اوایل ماه مه علائم دیگری از مشکلات خود با کاهش بودجه ۲۰۲۰ و تغییر پیش‌بینی سالانه همزمان با درگیری کشورهای دنیا با شیوع ویروس کرونا به نمایش گذاشته بود.

اخبار منتشر شده از آلبمارل یکی از نخستین نشانه‌هایی بود که صنعت لیتیوم رو به افول گذاشته و این مسئله ناشی از کاهش فروش خودروهای الکتریکی عنوان شد که پیش‌بینی می‌شود مشکلات برای ادامه سال در سراشیبی قرار گیرد.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، شرکت تیانچی لیتیوم بزرگ‌ترین تولیدکننده این فلز در چین، راه‌اندازی فاز نخست کارخانه کویینانا را به تعویق انداخته و هدف از این اقدام تلاش برای بازپرداخت بدهی‌های این شرکت عنوان شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: